Ceny Grammy: nominovaní vystoupí naživo. Nejvíc nominací má Beyoncé.

V noci na 15. března se uskuteční slavností předávání za účasti všech nominovaných.
foto: Instagram Grammy

Pořadatelé rozhodně nešetřili na programu, a přestože je stále pandemie, na podiu se vystřídá nejedna hvězda. Gramofon si může odnést i Česko.

Vedle Billie Eilish či Duy Lipy vystoupí Black Pumas, Cardi B, BTS, Brandi Carlile, DaBaby, Doja Cat, Mickey Guyton, Haim či Mirandy Lambert uvidí diváci Chrise Martina, Johna Mayera, Megan Thee Stallion, Post Malone a Taylor Swift. Téměř všichni jmenovaní nejen vystoupí, ale zároveň jsou také na ceny Grammy nominovaní.

Bez přísných pravidel by však žádné předávání cen nebylo ani možné. Organizátoři tedy museli hodně přemýšlet, než celou show naplánovali tak, aby odpovídala všem bezpečnostním pandemickým nařízením.

Ceremonie se odehraje v Los Angeles Convention Center a umělci se setkají pouze v bezpečné vzdálenosti. Všichni nominovaní si mohou sebou vzít jen určitý počet hostů. Na scéně budou fungovat čtyři pódia, kdy kolem každého se shromáždí malá skupina vystupujících a hostů, přičemž sami se stanou i publikem.

V programu nebudou chybět majitelé významných nezávislých hudebních klubů, které pandemie těžce zasáhla, ani pocta jejich zaměstnancům, kteří přišli o práci. Všechny ceny budou letos předány najednou, nic se nebude ohlašovat předem.

Beyoncé boduje

Nejvíce nominací obdržela zpěvačka Beyoncé. Za album Black Is King si vysloužila hned devět nominací včetně těch nejsledovanějších. S počtem 79 nominací celkem jich už proměnila 24. Nyní tak platí za osmého umělce v historii Grammy, který má největší počet ocenění a zároveň se stala druhou nejvíce nominovanou.

foto: Instagram Beyonce

Ženy vedou

Rok 2020 přál především něžnému pohlaví. Za pop music byla nominována Dua Lipa s albem Future Nostalgia, a to hned v pěti kategoriích. Se stejným počtem s deskou Folklore ji na paty šlape zpěvačka Taylor Swift a Billie Eilish za album Everything I Wanted. Phoebe Bridgers si sošku může odnést hned ze čtyř kategorií a zpěvačka Lady Gaga díky albu Chromatic má šance dvakrát. Jedna z nich je za duet Rain On Me s Arianou Grande. 

Korea jásá

V kategorii singl je nominován na Grammy Justin Bieber, Lady Gaga, Bad Bunny nebo Dua Lipa. Gramofon však může vyhrát i BTS v kategorii Best Pop Duo/Group Performance. Tato k-popová korejská kapela je vůbec první svého druhu s nominací na cenu Grammy, a to za singl Dynamite. K-pop je hudební žánr, který vznikl v Jižní Koreji. Absorboval do sebe prvky taneční hudby, popu, elektropopu, hip hopu i r’n’b.

České šance

Zlatý gramofon může doputovat i do Česka, a to díky dirigentu Jakubu Hrůšovi. Jeho nominace je za Bohemian Tales; nahrávku Dvořákových, Sukových a Janáčkových houslových skladeb s houslistou Augustinem Hadelichem, klavíristou Charlesem Owenem a Bavorským rozhlasovým symfonickým orchestrem. Ondřej Pivec, hráč na hammondky uspěl ve dvou kategoriích, nejlepší R&B album s Gregorym Porterem a za R&B performance s The Baylor Project. 

foto: Instagram Jakub Hrůša

V minulých letech se o mimořádné vystoupení postaral např. Kendrick Lamara (2016), Miley Cyrus v duetu s Dolly Parton (2019) nebo Adele, která během jednoho večera v roce 2012 získala šest zlatých gramofonů.

Slavnostní udílení hudebních cen Grammy se kvůli pandemii covidu-19 letos odsunulo z 31. ledna na 14. březen. Ve společném prohlášení to oznámily americká Národní akademie hudebního umění a věd (NARAS) a televize CBS, které akci spolupořádají. Ceny se udělují za výjimečné úspěchy v hudebním průmyslu od roku 1958.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související