Slavní proti bezmoci. Lidem s ALS může pomoci každý

Pomáhají dvojčata David a Tomáš Svobodovi.
foto: Alsa z.s.

ALS neboli amyotrofická laterální skleróza je neurologické onemocnění, způsobující postupnou degeneraci buněk, které ovládají pohyblivost svalů. Bohužel šance na vyléčení je prakticky nulová. Nemoc postihla například i světoznámého fyzika Stephena Hawkinga.

Pandemie se nevyhnula ani aktivitám charitativních organizací. Což je rovněž případ spolku Alsa, který pomáhá pacientům s ALS. Většinu své poradenské činnosti musel spolek v uplynulém roce přesunout do virtuálního prostoru, protože kvůli vládním nařízením nemohli dojíždět za pacienty domů. S příchodem rozvolňování se ale všichni zapojení opět pustili práce a již šesté focení charitativního kalendáře je v plném proudu. Ten se letos fotil ve Winternitzově vile na Praze 5.

Ambasadorkou ALS se už před lety stala topmodelka Daniela Peštová, která se o nemoci dověděla díky svému muži, zpěváku Pavolu Haberovi. „Byl zpívat na akci pro Mariána Čišovského, fotbalisty, který na ALS zemřel. Akci tehdy pořádali Mariánovi kamarádi. Já přišla jako doprovod,“ prozradila Peštová.

foto: Alsa z.s.

K dalším slavným osobnostem, které jsou součástí projektů v rámci pomoci nemocným s ALS, patří například známá česká dvojčata David a Tomáš Svobodovi. Ti se také objeví v nejnovějším charitativním kalendáři. Jeden z bratrů sbírá tituly mistra světa ve vytrvalostních vícebojích, druhý přinesl domů zlatou medaili v moderním pětiboji z olympiády v Londýně. V současné době připravují i speciální základní školu pro talentované sportovce, pro které je mnohdy složité skloubit dobré vzdělání a sport na profesionální úrovni. V kalendáři mimo bratrů Svobodových budou i herec Pavel Batěk, David Kraus, Táňa Medvecká s pacientem Martinem Přecechtělem, Dana Morávková, Kateřina Pechová a Peter Pecha, Daniela Písařovicová, Jana Plodková s pacientem Tomášem Hrubým či Ondřej Ruml. 

Snaha pomoci

„Už je to dlouho, ale myslím, že naše spolupráce s Alsou začala přijetím pozvánky na focení charitativního kalendáře. Před pár lety do party přibyl i brácha Tomáš, se kterým se pravidelně účastníme Prague City Swimu, závodu na podporu pacientů s ALS,“ prozradil olympionik David Svoboda. Oba bratři sportují odmalička bezmála každý den a oba mají magisterský titul na FTVS UK, proto si dobře uvědomují, jak důležitý pohyb pro člověka je. A pacienti, kteří onemocní amyotrofickou laterální sklerózou, pomalu, plíživě přicházejí o schopnost ovládat své svaly. „Pohyb je základní životní potřebou každého z nás, nejen pro sportovce. ALS je vážné onemocnění pro všechny, bez ohledu na věk nebo profesi. Snažíme se pomáhat, dokud to jde. Člověk nikdy neví, kdy se ocitne v roli toho, kdo bude odkázán na pomoc druhých,“ vysvětluje Tomáš Svoboda.

Kalendář na rok 2022 bude pokřtěn 14. října na benefičním koncertě v Pražské křižovatce.

Příčiny onemocnění nebyly zatím dostatečně objasněny. Nemoc, která probíhá při zachování psychických a mentálních schopností, může postihnut kohokoliv. Nemocní přicházejí postupně o veškerý pohyb na těle, nakonec jim zůstávají pouze pohyby očí. Doba přežití je mezi 3-5 lety po stanovení diagnózy. Prevalence onemocnění v České republice se odhaduje na 6-8 případů na 100 000 obyvatel.

David i Tomáš Svobodovi se i letos zúčastní závodu Prague City Swim, který proběhne 11.9.2021 na Střeleckém ostrově. Přijďte i vy podpořit pacienty s ALS. Více o akci a spolku Alsa najdete zde.


Jágr, Lábus nebo Hrachovcová. Slavní pro dobrou věc.

foto: Mona Martinu

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související