Film na víkend: Kurz manželské touhy

foto: CinemArt

Hledáte oddechovku, u které se zaručeně pobavíte a ještě si řeknete, že to u vás doma vlastně není tak zlé? Snímek Kurz manželské touhy je sázkou na jistotu.

Komedie režiséra a scenáristy Radka Bajgara patří už pár let k tomu nejlepšímu, co česká kinematografie produkuje. Tak nějak v tichosti, bez velkých ovací, masivních reklam či oslavných článků točí jeden kasovní trhák za druhým. I při reprízách v televizi mají jeho filmy vždy velmi slušnou sledovanost. Jen si připomeňme takové hity jako byla Teorie tygra (2016) s Jiřím Bartoškou či Teroristka (2019) s Ivou Janžurovou v hlavní roli. Nebo velmi úspěšný seriál Neviditelní, který vysílala Česká televize a k vidění je stále v jejím archivu (mimochodem také skvělý tip, jak se v horkém létě „zchladit“ a hlavně pobavit). Díla Radka Bajgara můžete klidně vidět i víckrát a neomrzí. Což je pro tvůrce asi vždy to nejvyšší ocenění.

Těsné objetí…. Kdo bude obětí?

Na scénářích Radek Bajgar často spolupracuje se zkušenou Mirkou Zlatníkovou a bylo tomu tak i u jejich zatím posledního počinu z roku 2021 filmu Kurz manželské touhy. Pokud vám snímek v kinech unikl, což by v době covidové nebylo nic divného, pustit si ho můžete nyní na Netflixu. A věřte, že to nebude ztracený čas. Tvůrci vsadili na lákavé téma vylepšování dlouholetých partnerských vztahů, ale pojali ho značně originálně. Jeli byste na kurz, který slibuje návrat manželské touhy, souznění a vášně? Do luxusního rezortu k terapeutovi, ze kterého se vyklube nedostudovaný elektrikář? Ve filmu se k tomu několik odvážných manželských párů odhodlá a začnou se dít věci. Samozřejmě úplně jiné než všichni čekali… Takové těsné objetí totiž dokáže divy. A někdo to odskáče. Ale nepředbíhejme.

Sehraná parta

Za úspěchem snímku nestojí jen dobrý scénář, založený na vtipných dialozích, ale i citlivý výběr herců. Z celé společnosti nikdo příliš nevyčuhuje, i když Jiří Bartoška je jako vždy naprosto neodolatelný. Všichni tvoří velmi sehraný tým, jen Vojtěch Kotek ve své roli terapeuta působí trochu nejistě a nelze se zbavit dojmu, že mu role úplně nesedla. Za to sázka na Lenku Vlasákovou v roli utrápené manželky Stanislava Majera vyšla na sto procent. Té prostě musíte fandit od začátku do konce, i kdybyste nechtěli. Skvělá je rovněž Ivana Uhlířová co by autistická recepční či Lucie Siposová, která si už zahrála krásnou roli ve zmíněné Teorii tygra. Ale i všichni ostatní hrají skvěle, z mužských rolí vyniká například Radek Holub, co by svérázný vyšetřovatel po boku své kolegyně v podání Jany Plodkové. V dalších rolích se pak objeví Šárka Vaculíková, Ondřej Bauer, Eva Leinweberová, Josef Polášek, Petra Nesvačilová, Vasil Fridrich, a další. V záběru se tu mihne i scenáristka Mirka Zlatníková.Detektivka nebo komedie?

Pět párů, jedenáct životních osudů, minimálně dvojnásobek problémů plus zaměstnanci luxusního rezortu a dva detektivové… A samozřejmě šéf kurzu, který věří, že hodně často praktikované velmi těsné objetí dokáže při párové terapii divy. Ovšem fakt, že by měl nespokojeným klientům vracet peníze, ho dost zaskočí. Prostor pro zábavu i poučení by tu určitě byl. Příběh začíná pozvolna, rozjíždí se trochu rozvláčně, ale postupně nabírá na obrátkách a s příjezdem policie se konečně rozproudí. Film nezastírá, že jde především o konverzační komedii, která se ovšem v půlce zvrtne v odlehčenou detektivku. Což může mnohé diváky mást, ale když vydržíte do konce, vše do sebe zapadne jako puzzle a vy si snad řeknete, že i české filmy mají své místo na slunci. A že to u vás doma vlastně docela klape, když se ještě neškrtíte.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související