Ještě jste neviděli Top Gun: Maverick? Tři důvody, proč to rychle napravit

foto: CinemArt

Váháte, zda se na tenhle současný filmový trhák i v horkém létě vypravit do kina? Běžte. Top Gun: Maverick je parádní biják se vším všudy. Zklamáni určitě nebudete. Vysvětlíme proč.

Je to už 36 let, co film Top Gun boural kina. Kdo ho tenkrát neviděl, jako by nebyl. A pokud jste byli v té době ještě ve školce či dokonce na houbách, určitě si ho pusťte dřív, než vyrazíte na „dvojku“. Což by ostatně měli asi udělat všichni. Odkazy na původní snímek jsou v nejnovějším filmu sice srozumitelné i tak, ale ten zážitek bude lepší, věřte nám. A proč ho tak doporučujeme? Především ze tří důvodů.

Pecka roku!

Psalo se o něm už dlouho dopředu a očekávání byla veliká. Natáčení se několikrát muselo kvůli pandemii odložit, ale výsledek stojí za to. Kasovní trhák vydělal do této chvíle už přes 1,24 miliardy dolarů (asi 30 miliard korun), přičemž jen během premiérového víkendu to bylo 124 milionů dolarů. Ostatní mohou jen závidět. Tím se totiž ihned dostal mezi dvacítku nejúspěšnějších filmů všech dob. Sám Tom Cruise také nepřijde zkrátka. Jeho základní honorář za film, na němž se podílel i jako producent, se odhaduje na 13 milionů dolarů. Ovšem vzhledem k velmi šikovně uzavřené smlouvě získá mnohem víc, patří mu totiž procenta z celkových příjmů, což by mohlo ve výsledku přesáhnout i sto milionů dolarů, tedy něco přes 2,4 miliardy korun.

Top Gun: Maverick je prostě divácky úspěšný a to rozhodně není náhoda. Asi je předčasné mluvit v létě o nejlepším filmu roku, pár dobrých snímků letos snad ještě uvidíme, ale jestli takhle podařených, není vůbec jisté.

Dokonalá kamera

Pokud Top Gun: Maverick něčím opravdu vyniká, tak je to naprosto dokonalá vizuální stránka filmu. Zejména fandové letadel si přijdou skutečně na své, ale i ostatní musí přiznat, že takhle krásné záběry dlouho neviděli. Jestli kdy vůbec. Na leteckých tricích a scénách vzdušných bitev je snímek postavený a své si užili i herci. Jak přiznala Monica Barbaro, které tu hraje jedinou ženu mezi nejlepšími piloty světa, byla také jediná, kdo při natáčení nezvracel. Zúročila tak těžkou dřinu při hodinách baletu i „vysokou toleranci bolesti“ potřebnou k tomu, aby zůstala při vědomí při provádění vzdušných manévrů ve skutečných stíhačkách F-18. Navíc jí prý velmi pomohlo, že při cvičení provádí často i stoj na hlavě. „Díky tomu jsem lépe zvládla tu směs divných pocitů, kdy vám krev proudí i tam, kde ji obvykle nechcete,“ přiznala se smíchem magazínu Glamour.

Aby byly záběry co nejreálnější, museli herci absolvovat přes 40 hodin skutečného pilotního výcviku a velkou porci i toho pozemního. A nutno přiznat, že v tohle je film opravdu neošizený a při detailních záběrech jim věříte každou maličkost.

I na tu romantiku dojde

A ač je ve filmu stěžejní především létání, i romantiky chtivé divačky si přijdou na své. Příběh není pravda nijak brilantně vyskládaný, možná se zbytečně moc vrací do minulosti a veze se na slušné dávce nostalgie, ale nakonec proč ne. Když to všechno dobře dopadne, odcházíte z kina alespoň s dobrým pocitem. A vědomím, že i téměř na prahu šedesátky můžete být v setsakramentsky dobré formě a ještě to těm zelenáčům natřít. Dokonce tak, že si vás i přes počáteční špičkovaní o vysloužilém staříkovi začnou skutečně vážit, a dokonce vám zachrání život. No nemáme pravdu, Tome? Jen ty vlasy si už, prosím, přestaňte barvit. Pár elegantních šedin by vám určitě slušelo. Ale pokud jde o filmy, jen víc takových!

Zdroj: www.glamour.com, www.usmagazine.com, www.theguardian.com, www.cbr.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související