Filmy nominované na Českého lva míří do kin

foto: Unsplash

Nenechte si ujít výběr hraných i animovaných snímků nominovaných v letošním roce na Českého lva. Zhlédnout je můžete ve vybraných multikinech od 3. do 9. března. Na plátně se objeví filmy Okupace a Zátopek, které získaly nejvíce nominací, ale i další snímky jako Atlas ptáků, Chyby, Muž se zaječíma ušima, Myši patří do nebe nebo Moje slunce Mad.

Slavnostní ceremoniál vyhlášení výsledků je naplánován na 5. března a proběhne ve Dvořákově síni pražského Rudolfina. Večerem bude v přímém přenosu České televize provázet režisér, herec a moderátor Jiří Havelka.

Filmové ceny Český lev se udělují od roku 1993. Jejich jarní předávání se od té doby stalo jednou z největších událostí českého filmového dění. Výběr vítězů určuje Česká filmová a televizní akademie (ČFTA), která pravidelně začátkem roku zveřejní seznam nominací.

Český lev v kinech CineStar od 3. března do 9. března

Praha: Anděl
3. března – Muž se zaječíma ušima / 4. března – Atlas ptáků / 5. března – Zátopek / 6. března – Myši patří do nebe / 7. března – Chyby / 8. března – Okupace / 9. března – Moje slunce Mad

Ostrava
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek / 9. březen – Chyby

Opava
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek / 9. březen – Chyby

Plzeň
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek / 9. březen – Atlas ptáků

Hradec Králové
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek / 9. březen – Atlas ptáků

Olomouc
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek / 9. březen – Muž se zaječíma ušima

Liberec
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek / 9. březen – Muž se zaječíma ušima

Pardubice
7. březen – Okupace / 8. březen – Zátopek
9. březen – Muž se zaječíma ušima

Mladá Boleslav
9. březen – Zátopek

Jihlava
9. březen – Zátopek – 20:00

Za cenu 59-79 Kč je možné se na oceněné filmy podívat přímo na portálu ceskylev.cz v sekci Filmy online. Na starší snímky se můžete podívat například také na Netflixu, kde je třeba už film Zátopek i Karel.

Nominované filmy:


Okupace

Drama, Česko, 2021, 98 min (Alternativní 93 min)
Režie: Michal Nohejl
Scénář: Marek Šindelka, Vojtěch Mašek, Michal Nohejl
Hrají: Martin Pechlát, Cyril Dobrý, Antonie Formanová, Tomáš Jeřábek, Otakar Brousek ml. a další

Jedna noc, jeden bar. Ospalý večírek herců po představení naruší návštěva nezvaného hosta. Namol opilý ruský důstojník přichází prodat kanystr armádního benzínu, jenže obchod se zvrhne v závody v pití vodky. A Rus, zaujatý nejen pohlednou Miladou, ale hlavně komickou zbabělostí všech přítomných mužů, se k odchodu nemá. Atmosféra houstne spolu s oblaky cigaretového dýmu, charaktery se lámou, Rus se skvěle baví. Tak skvěle, že nakonec vytáhne zbraň… Večírek v rytmu kosmické psychedelie kultovních Kill the Dandies! se rozjíždí víc, než je osazenstvu milé. Hra se mění v past, hrdinové ve zbabělce a zbabělci v hrdiny. A z okupovaného baru vede jen jediná cesta: revoluce! Po téhle pitce nikdo nezůstane jako dřív. 

Recenze: Už dlouho jsem neviděl český film, kde bych si řekl, že se povedla kamera, střih, hudba, scénografie i skvělá volba hereckého obsazení. O režijní jistotě a scenáristickému důvtipu nemluvě. Dle mého názoru jde o snímek poměrně hodně otevřený a v souvislosti s neblahými událostmi posledních dnů i velmi výstižný. Až mrazí…

Hodnocení: 80 %


Zátopek

Životopisný / Drama, Česko, 2021, 131 min
Režie: David Ondříček
Scénář: David Ondříček, Alice Nellis, Jan P. Muchow
Hrají: Václav Neužil ml., Martha Issová, James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek a další

Australský rekordman Ron Clarke přijíždí v pohnutém roce 1968 do Prahy za legendárním běžcem Emilem Zátopkem, jehož bezmezně obdivuje. V rozhovorech Rona s Emilem se děj filmu retrospektivně vrací do stěžejních momentů atletova sportovního i soukromého života a spojuje se v komplexní portrét muže, jenž neztrácí tempo ani poté, co jeho poslední závod skončí a jenž dokáže bojovat nejen na atletickém oválu. Film vypráví o nezlomné síle vůle, která dodnes inspiruje tisíce sportovců po celém světě. A také o jedinečném vztahu dvou lidí – Emila a Dany Zátopkových – kteří navzdory všem překážkám spolu strávili celý život.

Recenze: Pokud čekáte oslavnou historii legendárního sportovce, budete pravděpodobně zklamáni. Režisér Ondříček se ve filmu pokusil uchopit důležité části Zátopkova života a vytvořil z nich zvláštní skládačku, které diváky rozdělila. Někteří tleskali ve stoje, jiní znuděně odcházeli z kina. Body plus má film za velmi dobré herecké výkony, skvělou kameru a především dobovou atmosféru, která je zde vykreslena velmi věrohodně.

Hodnocení: 65 %


Atlas ptáků

Česko / Slovinsko / Slovensko, 2021, 92 min
Režie: Olmo Omerzu
Scénář: Petr Pýcha, Olmo Omerzu
Hrají: Miroslav Donutil, Alena Mihulová, Martin Pechlát, Eliška Křenková, Vojtěch Kotek, …

Když se ve staré rodinné firmě provalí, že z ní kdosi vyvádí peníze ve velkém, nastává konfrontace s novou realitou, na níž nebyl nikdo připraven. Ivo Róna, dlouholetý šéf prosperujícího podniku Aron, se snaží zorientovat v nechtěné situaci, kterou mu jeho děti ani okolí neulehčují, ale kterou si na sebe dost možná seslal sám. Nový film režiséra Olma Omerzu rozplétá komplikované rodinné vztahy a konfrontuje je se světem moderních komunikačních technologií, které dokáží využít naše slabá místa. Ve válce, která se ve filmu pokradmu rozpoutává, ale není vůbec jasné, kdo stojí proti komu, natož kdo z ní vyjde jako vítěz.

Recenze: Těšit se můžete na příběh zahalený tajemstvím, plný zajímavých figur a figurek. Výkony herců jsou excelentní, ale scénář bohužel pokulhává. Zhruba ve druhé třetině pak úplně ztrácí vyprávění tempo a začíná zbytečně přešlapovat na místě…

Hodnocení: 50 %


Chyby

Romantický / Drama, Česko, 2021, 99 min
Režie: Jan Prušinovský
Scénář: Roman Vojkůvka
Hrají: Pavla Gajdošíková, Jan Jankovský, Ondřej Kokorský, Ivo Gogál, Jan Kolařík, …

Ema (Pavla Gajdošíková) je energická pětadvacetiletá prodavačka v supermarketu na malém městě. Tomáš (Jan Jankovský) je třicetiletý pokrývač žijící v nedaleké vesnici. Jedna noc, od které ani jeden z nich nic zásadního nečekal, rychle přeroste ve vztah, lásku a společné bydlení. Ema se rozhodne Tomášovi svěřit se vším, co v životě prožila. Toho to ale nezajímá, protože oba podle něj mají žít jen teď a tady. Náhodné setkání s minulostí ovšem nečekaně odstartuje sérii událostí, která obrátí životy obou dotyčných naruby. 

Recenze: Režisér Prušinovský společně se scénáristou vytvořil poutavý snímek, který určitě stojí za zhlédnutí. Příběh vycházející ze standardní, stokrát obehrané situace se rozvine do velmi zajímavého polohy, která nutí k zamyšlení. Náhodné setkání s minulostí obrátí životy obou lidí zcela naruby, až si člověk říká, může se to stát i mně?

Hodnocení: 85 %


Muži se zaječíma ušima

Komedie, Slovensko / Česko, 2020, 104 min
Režie: Martin Šulík
Scénář: Marek Leščák, Martin Šulík
Hrají: Miroslav Krobot, Oldřich Kaiser, Táňa Pauhofová, Alexandra Borbély, Zuzana Mauréry, … 

Josef (Miroslav Krobot) je spisovatel, který jednoho dne získá nečekanou schopnost – mimořádný sluch v podobě zaječích uší. Ten mu umožňuje výborně slyšet nejenom hlasy dalších lidí, ale především jejich myšlenky… Střet cizích a vlastních představ o sobě samém otevře Josefovi oči. Když mu pak jeho mladá přítelkyně Katka (Alexandra Borbély) oznámí, že s ním čeká dítě, Josef ví, že je to jeho poslední šance, jak si uspořádat dosavadní život. Rozhodne se s ní oženit a narovnat rodinné vztahy… Muž se zaječíma ušima je tragikomedií o muži, kterému se život převrátí vzhůru nohama ze dne na den, ale i vyprávěním o našich představách o životě a o tom, jak někdy mohou být mylné a zároveň smutné i komické.

Recenze: Od začátku až do konce jsem měl při sledování snímku velmi rozporuplné pocity. Co jiného si myslet, když vidíte na filmovém plátně Miroslava Krobota mluvit s nahým Oldřichem Kaisrem, který se předávkuje léky… Oba herci svým výkonem určitě nezklamali, ale scénář působil jako jeden velký chaos.

Hodnocení: 45 %


Myši patří do nebe

Animovaný / Rodinný / Dobrodružný / Komedie / Fantasy, Česko / Francie / Polsko / Slovensko, 2021, 87 min
Režie: Jan Bubeníček, Denisa Grimmová
Předloha: Iva Procházková (kniha)
Scénář: Alice Nellis, Richard Malatinský
Hrají: Pavlína Balner, Matouš Ruml, Ondřej Vetchý, Lukáš Pavlásek, Martin Stránský, …

Myška Šupito ráda všechny přesvědčuje o tom, že je nejodvážnější myší na celém světě a vůbec ničeho se nebojí. Ale opak je pravdou, ve skutečnosti se pobobkuje ze všeho, co se kolem jen mihne. Jejím toužebným přáním je být stejně statečná jako její tatínek. Ten se dokázal s nasazením vlastního života postavit děsivému lišákovi Tlamounovi, postrachu celého lesa. A tak se i Šupito snaží zopakovat jeho legendární kousek – vytrhnout pár chlupů z liščího kožichu. Za cíl si vybere spícího mladého lišáka Bělobřicha…

Recenze: Myši jsou laskavou, roztomilou a dojemnou podívanou s postavičkami, které si nejde nezamilovat. Bavit bude děti i dospělé, zejména díky přesahu tématu o síle přátelství a skvělé animaci.

Hodnocení: 85 %


Moje slunce Mad

Animovaný, Česko / Slovensko / Francie, 2021, 85 min
Režie: Michaela Pavlátová
Předloha: Petra Procházková (kniha)
Scénář: Ivan Arsenjev
Hrají: Zuzana Stivínová, Hynek Čermák, Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Eliška Balzerová, …

Helena opouští všední život v rodné Praze, aby se v Kábulu vdala za svého milovaného spolužáka Nazira. Pod jménem Herra začíná v exotickém prostředí novou životní etapu. K vysněné budoucnosti ale nevede jednoduchá cesta. Ne všichni mají tak velké srdce jako Nazir a tolik smyslu pro humor jako hlava rodiny, pokrokový a vřelý dědeček. Herra hledá v novém světě své místo, když do jejího života nečekaně vstoupí citlivý chlapec Mad pocházející z dalekých hor. Ukazuje se, že štěstí si člověka může najít v situacích, kde by je nejméně čekal. Film režisérky Michaely Pavlátové vznikl na motivy knihy „Frišta“ novinářky Petry Procházkové. 

Recenze: Premiéra tohoto snímku probíhala na festivalu v Karlových Varech právě ve chvíli, kdy se v Afghánistánu Talibán pomalu vracel k moci. Již tak nadčasové téma začlenění „západní ženy“ do tamní kultury se díky tomu stálo ještě ožehavější…

Hodnocení: 75 %


foto: Český lev

Kdo vyhraje?

Ve 29. ročníku se o sošku Českého lva v 19 statutárních kategoriích v závěrečném hlasování utká 25 titulů. Nejvíce nominací na Českého lva za rok 2021 získaly filmy Okupace a životopisné drama Zátopek. Oba tituly mají shodně 13 nominací. Na záda jim s 11 nominacemi dýchá komedie Muž se zaječíma ušima. Další dva filmy mají nominací pouze v řádu jednotek. Všech pět snímků s nejvíce nominacemi je v užším výběru mezi nejlepšími filmy i na cenu za nejlepší režii.

Český lev – Nejlepší film:

 • Zátopek: David Ondříček, 13 nominací
 • Okupace: Michal Nohejl, 13 nominací
 • Muž se zaječíma ušima: Martin Šulík, 11 nominací
 • Atlas ptáků: Olmo Omerzu, 9 nominací
 • Chyby: Jan Prušinovský, 8 nominací
 • Můžeme pouze odhadovat, zda bude příští rok uveden snímek Kdyby radši hořelo, který svůj raketový start započal rovnou na světovém filmovém festivalu Berlinale.

Český lev – Nejlepší herečka v hlavní roli:

 • Martha Issová
 • Alena Mihulová
 • Anna Kameníková
 • Eliška Křenková
 • Pavla Gajdošíková

Český lev – Nejlepší herec v hlavní roli:

 • Miroslav Donutil
 • Jan Jankovský
 • Miroslav Krobot
 • Martin Pechlát
 • Václav Neužil

Nestatutární cena Magnesia – nejlepší studentský film roku 2021

ČFTA oznámila i nominace na nestatutární Cenu Magnesia za nejlepší studentské filmy

 • Dřevo na příští zimu: Karel Šindelář
 • Ještě nespíš?: David Payne
 • Postup práce: Lun Sevnik
 • Milý tati: Diana Cam Van Nguyen (nominace i v kategorii Nejlepší krátký film)
 • Rudé boty: Anna Podskalská (nominace v kategorii Nejlepší animovaný film)


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související