Chvíle, která dojala celý národ. Král Karel III. v emotivním projevu vzpomínal na Alžbětu II.

foto: Wikimedia Commons

Jen velmi vzácně vyjadřuje emoce. Když ale král Karel III. během ukončení projektu Queen’s Green Canopy vzpomínal na svou matku, královnu Alžbětu II., draly se mnohým slzy do očí. I jemu samotnému. Ta zemřela 8. září loňského roku. Letos 21. dubna by oslavila 97 let.

Jindy studené projevy bez jakýchkoli emocí. Nyní krále Karla III. ale při vzpomínce na matku přemohly slzy dojetí. Během srdečného poděkování všem, kteří se podíleli na jedinečném projektu Green Canopy, zavzpomínal na královnu Alžbětu II. Jen díky ní se totiž během dvou let v anglickém království vysázelo několik milionů stromů.

Při příležitosti oslav sedmdesátého výročí vlády britské královny Alžběty II. pak vznikla u Buckinghamského paláce obří socha ve tvaru stromu, vytvořená z 350 stromů připevněných na ocelovou konstrukci.

Král Karel a sjednocení národa

„Je těžké uvěřit, že uplynuly dva roky od doby, kdy jsme s matkou zasadili první strom ve Windsorském parku u příležitosti zahájení královnina projektu Green Canopy. Vzhledem k tomu, že se druhá sezona výsadby chýlí ke konci a s ní i tato životně důležitá iniciativa, chtěl jsem vyjádřit své srdečné poděkování všem, kteří pomohli zasadit více než tři miliony stromů. Podařilo se tak vytvořit jedinečné dědictví ve jménu mé matky, královny Alžběty,“ řekl během oficiálního projevu.

Iniciativa The Queen’s Green Canopy (QGC) byla zahájena u příležitosti platinového jubilea královny Alžběty II., v rámci kterého se sázely stromy po celé Anglii. Akce měla skončit v prosinci 2022, během vyvrcholení oslav sedmdesáti let kralování Alžběty II. Ovšem vzhledem k tomu, že oficiální sezóna výsadby stromů ve Spojeném království je od října do března, byl projekt prodloužen. Do konce března 2023 tak měli lidé možnost sázet stromy in memoriam na počest Jejího Veličenstva.

„Tento projekt ukázal, jak jednoduchá, praktická a pozitivní gesta mohou vytvořit velké věci. Jde o dynamický způsob, jakým iniciativa QGC sjednotila národ za společným cílem – sázet stromy. Sám si nedokážu představit lepší poctu k sedmdesátileté vládě Jejího Veličenstva,“ s emocemi v hlase dodal Karel III. Ten spolu se svou matkou Alžbětou II. zasadil první strom v areálu hradu Windsor v březnu 2021. A nyní o dva roky později, společně se svým synem Williamem, zasadili v Richmondském parku symbolicky ten poslední.zdroj: Hellomagazine.com, Gueensgreencanopy.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související