Harry a Meghan stále intrikují. Karel III. se i tak slitoval. Na světovou událost roku však nedorazí

foto: Wikimedia Commons

Přestože princ Harry a Meghan Markle pokračují v kritice královské rodiny, Buckinghamský palác prokázal dobrou vůli a oficiálně uznal jejich děti jako prince a princeznu. Podobnou vstřícnost ale nesdílí americký Institut umění v New Yorku. Slavný pár totiž nedostal pozvání na nejprestižnější událost roku Met Gala.

Tituly princ a princezna sice dětem náležely už od chvíle, co se jejich dědeček Karel III. ujal britského trůnu, zatím je ale neužívaly. Poprvé se tak stalo v rámci nedávných křtin roční Lilibet. Oslava to byla velkolepá, ovšem bez přítomnosti královské rodiny. Tu Harry a Meghan sice do svého domova v Montecitu pozvali, král Karel III., královna Camilla, William ani Kate nedorazili.

Tituly jen ve výjimečných případech

„Na královské tituly mají obě děti nezadatelné právo od chvíle, co se jejich dědeček stal panovníkem. Věc byla už před nějakou dobou vyřešena v souladu s Buckinghamským palácem,“ prozradil mluvčí manželů časopisu People během křtu, který proběhl začátkem března v Los Angeles. Harryho potomci jsou tak oficiálně uvedeni v linii následnictví na trůn, a to hned za svým otcem. Princ Archie je na 6. místě a princezna Lilibet na místě 7. Tyto tituly však budou používat jen ve výjimečných případech.

Chybět budou na události roku

Zatímco jejich postavení by mohlo být ideálním lákadlem pro hosty nejprestižnější události roku Met Gala, pořadatelé si to však nemyslí. Prince Harryho a Meghan Markle totiž americká veřejnost začala vnímat velmi negativně, zejména v důsledku Harryho memoárů Spare (Náhradník).

Spekuluje se i o tom, že pokud manželé pozvánku na Met Gala dostanou, pravděpodobně by ji stejně nepřijali. Důvodem by byla přílišná pozornost médií. Navíc jde o akci, která se koná krátce před královskou korunovací, která je plánována na 6. května. Přestože se stále neví, jak to s jejich návštěvou bude, není žádným tajemstvím, že král Karel by si přál, aby oba synové byli přítomni na této nejdůležitější události jeho života.

To se však moc nelíbí britské veřejnosti, která svou miluje monarchii. Obávají se, že by kontroverzní dvojice na sebe strhla veškerou pozornost. Sussexové se do ataku na svou rodinu pustili se zlomyslnými a nepodloženými tvrzeními, která poprvé veřejně prezentovali v březnu 2021 v rozhovoru se slavnou moderátorkou Oprah Winfrey.

Není tedy divu, že jejich popularita je na bodu mrazu, a to na obou stranách Atlantiku. Známé osobnosti čím dál více vyjadřují znechucení nad jejich agresivním a především nepochopitelným chováním. Z pokrytectví Harryho a Meghan si už utahují i různí komici ze všech koutů světa.

Přišli o britské zázemí

Po všech nepříjemných událostech Harry a Meghan nebudou vlastnit už ani svou britskou rezidenci nedaleko hradu Windsor. Spekulace britského bulvárního listu The Sun a dalších deníků potvrdil jejich mluvčí. Sídlo Frogmore Cottage chce král uvolnit pro prince Andrewa. Harryho obliba mezi britskou veřejností je na historickém minimu minus 38, přičemž jeho manželka, vévodkyně ze Sussexu, zaznamenala minus 42 procent.

„Můžeme potvrdit, že vévoda a vévodkyně ze Sussexu byli požádáni, aby opustili rezidenci ve Frogmore Cottage,“ zmínil mluvčí páru BBC. Buckinghamský palác se však k celé záležitosti oficiálně nevyjádřil. Dům s deseti ložnicemi byl mladému páru věnován v roce 2018 královnou Alžbětou II. jako svatební dar. Manželé se v roce 2020 definitivně přestěhovali do zámoří, takže místo téměř nevyužívali. Vévodové ze Sussexu měli od Buckinghamského paláce dostat „žádost o vystěhování“, tudíž by tak podle The Sun princ a jeho žena při cestování do Spojeného království neměli k dispozici vlastní ubytování.

Zdroj: www.people.com, www.marieclaire.com, www. dailymail.com, www.thesunmagazine.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související