Filmy nominované na Oscara si můžete pustit i doma

foto: Unsplash

Od Belfastu po Nightmare Alley. Představujeme vám všechny kandidáty na zlatou sošku Oscara, na které se ještě před udílením vítězů můžete podívat i doma. Veškeré filmy, usilující o ocenění, totiž naleznete na streamovacích platformách.

Několik snímků vzniklo pro Netflix, jako The Power of the Dog a Don’t Look Up, jiné zase vstupují do filmové soutěže z Apple TV+ (CODA a The Tragedy of Macbeth). Díky tomu si tak můžete udělat obrázek, zda Oscara získal ten správný film, aniž byste vystrčili nos z domu.

Nominovaní

Mezi největší favority se letos řadí snémek Síla psa (Power of the Dog) z Netflixu, s Benedictem Cumberbatchem v hlavní roli, který si odnesl celkem 12 nominací. Dále sci-fi Duna, které se pyšní 10 nominacemi. 7 nominacích má Belfast, autobiografický portrét a nové zpracování slavného muzikálu od Stevena Spielberga West Side Story. Z dalších kandidátů je tu Král Richard: Zrození šampiónek (King Richard), který má 6 nominací4 nominace si vydobyly snímky K zemi hleď (Don’t Look Up), Drajv maj kár (Drive My Car) a Ulička přízraků (Nightmare Alley).

Snímky Ricardovi (Being the Ricardos), V rytmu srdce (CODA), EncantoUtéct (Flugt / Flee), Lékořicová Pizza (Licorice Pizza), Temná dcera (The Lost Daughter), Není čas zemřít (No Time to Die) a The Tragedy of Macbeth mají po třech nominacích. A pět filmů si odneslo nominace dvě – CruellaThe Eyes of Tammy FayeParalelní matky (Madres paralelas), Tick, Tick… Boom! a Nejhorší člověk na světě (Verdens verste menneske).

The Power of the Dog (Síla psa)

Charismatický, ale despotický majitel ranče se chová krutě k bratrovi, který si domů přivedl novou manželku a jejího synka. Jenže pak se stane něco nečekaného.


Dune: Part One (Duna)

Kultovní sci-fi dílo vypráví o mocenských bojích uvnitř galaktického Impéria, v nichž jde o ovládnutí planety Arrakis. Zdroje vzácného koření – melanže, jež poskytuje zvláštní psychické schopnosti, které umožňují cestování vesmírem. Imperátor Padišáh svěří správu nad Arrakisem a s ní i komplikovanou těžbu neobyčejné látky vévodovi rodu Atreidů. Celá anabáze je ale součástí spiknutí, z něhož se podaří vyváznout jen vévodovu synovi Paulovi a jeho matce, kteří uprchnou do pouště.


Belfast (Belfast)

Buddy (Jude Hill) je devítiletý kluk, který má pocit, že mu patří celý svět a na ulici rodného Belfastu prožívá nejrůznější dobrodružství i první lásku. Když potřebuje poradit, může se obrátit na babičku s dědou (Judi Dench a Ciarán Hinds), a za pohlazením si chodí k mamince (Caitriona Balfe) a tatínkovi (Jamie Dornan). Přehledný, bezpečný a srozumitelný svět konce šedesátých let minulého století však začnou narušovat sociální a náboženské konflikty, které se valí celým Belfastem a nevyhnutelně zavítají i do jejich ulice.


West Side Story (West Side Story)

Další kandidát na Oscara film West Side Story vypráví klasický příběh o vášnivé rivalitě dvou pouličních gangů a romantické lásce dvou mladých lidí v prostředí New York City roku 1957. 


King Richard (Král Richard: Zrození šampiónek)

Král Richard: Zrození šampiónek je životopisné drama, natočené podle skutečného příběhu, který inspiruje celý svět. Příběh Richarda Williamse (Will Smith), trenéra a otce světově proslulých tenistek Venus a Sereny, který má geniální plán jak dostat své dcery z ulic Comptonu v Kalifornii na světovou tenisovou scénu. Hluboce dojemný příběh ukazuje sílu rodiny, vytrvalost a neochvějnou víru jako prostředek k dosažení nemožného i ovlivnění nejen tenisového světa. 


Don´t Look Up (K zemi hleď)

Dva astronomové se snaží varovat lidstvo před smrtící kometou, která se řítí přímo na planetu Zemi. Zdá se ale, že to nikoho nezajímá. Za nás jasný kandidát na zlatou sošku.


Drive my car (Drajv maj kár)

Filmová adaptace povídky Harukiho Murakamiho se stala celosvětovou senzací. Získala řadu ocenění, včetně ceny za nejlepší scénář v Cannes, Zlatého glóbu a nominace na Oscara v kategorii Nejlepší cizojazyčný film. Júsuke Kafuku je slavný divadelní herec a režisér, který se vyžívá v řízení svého červeného saabu 900. Během angažmá na festivalu v Hirošimě musí tuto radost nedobrovolně přenechat mladé málomluvné řidičce Misaki. Oba během jízd na zkoušky nečekaně zjistí, že je spojuje nejen záliba v řízení. Společně naleznou způsob, jak se vyrovnat se svými traumaty i pocity viny, a jít dál. 


Nightmare Alley (Ulička přízraků)

V kriminálním dramatu se představuje Bradley Cooper jako mladý ambiciózní umělec s nadáním zmanipulovat lidi díky umění vhodně zvolených slov. Spojí se s psychiatričkou (Cate Blanchett), která je však mnohem nebezpečnější než on sám. 


Being the Ricardos (Ricardovi)

Během jednoho natáčecího týdne seriálu I Love Lucy – od pondělní čtecí zkoušky až po páteční natáčení s diváky – čelí Lucille Ballová (Nicole Kidmanová) a Desi Arnaz (Javier Bardem) v zákulisním dramatu scenáristy a režiséra Aarona Sorkina řadě osobních a profesních krizí, které ohrožují jejich show, ale také kariéru i manželství. 


CODA (V rytmu srdce)

Ruby je potomkem neslyšících rodičů a je v rodině jediná, kdo slyší. Když zjistí, jak moc ji baví zpěv, musí se rozhodnout mezi svými sny a rodinnými povinnostmi.


Disney´s Encanto (Kouzelný svět)

Nejnovější animovaný hit z dílny Walt Disney Animation Studios Encanto vypráví příběh neobyčejné rodiny Madrigalových. Ti žijí ukryti v kouzelném domě v pulzujícím městečku v kolumbijských horách, na podivuhodném a očarovaném místě zvaném Encanto. Kouzlo Encanto způsobilo, že každé dítě v rodině má jedinečný dar, od nadlidské síly až po schopnost léčit. Obdařeno je každé dítě kromě jediné dívky jménem Mirabel. Magie obklopující Encanto se začne vytrácet a Mirabel zjistí, že právě ona by mohla být poslední nadějí své výjimečné rodiny. 


Flugh (Utéct)

Amin Nawabi, 36letý uznávaný akademik, zápasí s bolestivým tajemstvím, které skrývá už 20 let. Obává se, že mu může zničit život, který si vybudoval pro sebe a svého budoucího manžela. O svůj příběh se podělí s režisérem Jonasem Poherem Rasmussenem, blízkým přítelem a spolužákem ze střední školy. Poprvé prostřednictvím animace vypráví příběh mimořádné cesty dětského utečence z Afganistánu. Utéct díky srdečnému rozhovoru mezi Jonasem a Aminem odhaluje nezapomenutelný příběh sebepoznávání.


Licorice Pizza (Lékořicová Pizza)

Příběh Alany Kane (Alana Haim) a Garyho Valentina (Cooper Hoffman), rozplétá zrádnou cestou první lásky v údolí San Fernanda v roce 1973. 


The Lost Daughter (Temná dcera)

Na dovolené u moře ji silně zaujme mladá matka. Jejich setkání jí ale připomene dávná tajemství, a tak začne rychle jít do tuhého.


No Time to Die (Není čas zemřít)

James Bond, agent 007, skončil s aktivní službou a užívá si zasloužený odpočinek na Jamajce. Klid však nemá dlouhého trvání – objeví se totiž jeho starý přítel Felix Leiter ze CIA a požádá ho o pomoc. Mise na záchranu uneseného vědce se ukáže být zrádnější, než se na začátku zdálo. Bond se během vyšetřování dostane na stopu nevyzpytatelného zločince, který disponuje nebezpečnou a velmi ničivou novou technologií. 


The Tragedy of Macbeth

Lord Macbeth (Denzel Washington) je přesvědčen trojicí čarodějnic, že je jeho osudem stát se příštím králem celého Skotska. Ambiciózní žena (Frances McDormand) jej v tom podporuje a k naplnění proroctví zbývá jediné – zbavit se současného krále (Brendan Gleeson). 


Cruella

Film se odehrává v době londýnské punckrockové revoluce v 70. letech minulého století a sleduje vzpurné počátky nechvalně proslulé módní darebačky, Cruelly de Vil. Mladá, chytrá a kreativní podvodnice Estella je odhodlaná se prosadit ve světě módy. Spřátelí se s dvojicí mladých zlodějů, kteří oceňují její zálibu v rošťárnách. Jednoho dne se Estelle podaří zaujmout pozornost módní legendy, baronky von Hellman. Jejich vztah však uvede do pohybu souhrn událostí a odhalení. Estella se rozhodne přijmout svou temnou stránku a stává se drsnou a pomstychtivou Cruellou. 


The eyes of Tammy Faye (Očima Tammy Faye)

Životný příběh Tammy Faye Bakker (Jessica Chastain), která spolu se svým manželem Jimem Bakkerem (Andrew Garfield) založila křesťanskou televizní relaci, dětské představení a zábavný park. Rychlí postup byl však následován pádem po odhalení podvodu.


Madres paralelas (Paralelní matky)

Dvě nastávající matky, Janis a Ana, se potkávají v nemocničním pokoji, kde se připravují na porod. Obě jsou nezadané a obě otěhotněly neplánovaně. Janis (Penélope Cruz), která je ve středním věku, je z náhodného početí nadšená a na miminko se těší. Puberťačka Ana (Milena Smit) je vyděšená, kajícná a traumatizovaná. Těch pár vyřčených vět, které si během několika hodin vymění, vytvoří mezi nimi velmi úzké pouto. Netuší, že jejich náhodné setkání se zkomplikuje a zásadním způsobem změní jejich životy… 


Tick, Tick… Boom!

Nadějný hudební skladatel, který má třicítku na krku, řeší milostné vztahy, přátelství i strasti života umělce v New Yorku.


Verdens verste menneske (Nejhorší člověk na světě)

Brzy třicetiletá Julie stále hledá své místo ve světě a experimentuje, zatímco její starší přítel Aksel by se rád usadil a začal novou životní etapu. Věci se ale zkomplikují, když zvídavá Julie pronikne na večírek, na kterém potká mladého a okouzlujícího Eivinda… Film na pomezí dramatu a komedie vypráví vtipně, pravdivě a s citem o vztazích a životě v době, kdy můžeme mít téměř nekonečné možnosti, a přesto si připadat jako nejhorší člověk na světě. Za hlavní roli v diváckém hitu festivalu v Cannes si Renate Reinsve odnesla cenu pro Nejlepší herečku.


Kdo se uchází o Oscara?

Vyhlášení vítězů Oscar se uskuteční v noci z 27. na 28. února středoevropského času.

Nejlepší film

 • Belfast
 • Coda (V rytmu srdce)
 • Don’t Look Up (K zemi hleď)
 • Doraibu mai kâ (Drajv maj kár)
 • Dune (Duna)
 • King Richard (Král Richard: Zrození šampiónek)
 • Licorice Pizza (Lékořicová pizza)
 • Nightmare Alley (Ulička přízraků)
 • The Power of the Dog (Síla psa)

Nejlepší režie

 • Kenneth Branagh – Belfast
 • Ryusuke Hamaguchi – Drive My Car
 • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
 • Jane Campion – The Power of the Dog
 • Steven Spielberg – West Side Story

Nejlepší původní scénář

 • Kenneth Branagh – Belfast
 • Adam McKay – Don’t Look Up
 • Zach Baylin – King Richard
 • Paul Thomas Anderson – Licorice Pizza
 • Eskil Vogt, Joachim Trier – Verdens verste menneske (Nejhorší člověk na světě)

Nejlepší adaptovaný scénář

 • Sian Heder – Coda
 • Ryusuke Hamaguchi, Takamasa Oe – Drive My Car
 • Jon Spaihts – Dune
 • Maggie Gyllenhaal – The Lost Daughter
 • Jane Campion – The Power of the Dog

Nejlepší herec v hlavní roli

 • Javier Bardem – Being the Ricardos
 • Benedict Cumberbatch – The Power of the Dog
 • Andrew Garfield – Tick, Tick…Boom!
 • Will Smith – King Richard
 • Denzel Washington – The Tragedy of Macbeth

Nejlepší herečka v hlavní roli

 • Jessica Chastain – The Eyes of Tammy Faye
 • Olivia Colman – The Lost Daughter
 • Penelope Cruz – Parallel Mothers
 • Nicole Kidman – Being the Ricardos
 • Kristen Stewart – Spencer

Nejlepší herečka ve vedlejší roli

 • Jessie Buckley – The Lost Daughter
 • Ariana DeBose – West Side Story
 • Judy Dench – Belfast
 • Kristen Dunst – The Power of the Dog
 • Aunjanue Ellis – King Richard

Nejlepší herec ve vedlejší roli

 • Kodi Smit-McPhee – The Power of the Dog
 • Troy Kotsur – Coda
 • Ciaran Hinds – Belfast
 • Jesse Plemons – The Power of the Dog
 • J.K. Simmons – Being the Ricardos

Nejlepší celovečerní animovaný film

 • Encanto
 • The Mitchells vs. the Machines (Rodina na baterky)
 • Flee
 • Luca
 • Raya and the Last Dragon (Raya a drak)

Nejlepší mezinárodní film

 • Drive My Car
 • Flee
 • È stata la mano di Dio (Boží ruka)
 • Lunana
 • The Worst Person in the World

Nejlepší původní hudba

 • Nicholas Britell – Don’t Look Up
 • Hans Zimmer – Dune
 • Germaine Franco – Encanto
 • Alberto Iglesias – Parallel Mothers
 • Jonny Greenwood – The Power of the Dog

Nejlepší původní píseň

 • „Be Alive“ – King Richard (Beyoncé, DIXSON)
 • „Dos Orugitas“ – Encanto (Lin-Manuel Miranda)
 • „Down to Joy“ – Belfast (Van Morrison)
 • „No Time to Die“ – No Time to Die (Billie Eilish a Finneas O’Connell)
 • „Somehow You Do“ – Four Good Days (Diane Warren)

Nejlepší kamera

 • Dune – Greig Fraser
 • Nightmare Alley – Dan Laustsen
 • The Power of the Dog – Ari Wegner
 • The Tragedy of Macbeth – Bruno Delbonnel
 • West Side Story – Janusz Kaminski

Nejlepší střih

 • Don’t Look up
 • Dune
 • King Richard
 • The Power of the Dog
 • Tick, Tick… Boom!

Nejlepší vizuální efekty

 • Dune
 • Free Guy
 • No Time to Die
 • Shang-Chi
 • Spider-Man: No Way Home

Nejlepší výprava

 • Dune
 • Nightmare Alley
 • The Power of the Dog
 • The Tragedy of Macbeth
 • West Side Story

Nejlepší kostýmy

 • Cruella
 • Dune
 • Nightmare Alley
 • West Side Story
 • Cyrano

Nejlepší masky

 • Coming 2 America (Cesta do Ameriky 2)
 • Cruella
 • Dune
 • The Eyes of Tammy Faye
 • House of Gucci (Klan Gucci)

Nejlepší zvuk

 • Belfast
 • Dune
 • The Power of the Dog
 • West Side Story
 • No Time to Die (Není čas zemřít)

Nejlepší celovečerní dokument

 • Ascension
 • Attica
 • Flee
 • Summer of Soul / Summer of Soul (… aneb Když se revoluce nesměla vysílat)
 • Writing With Fire (Zapáleny do psaní)

Nejlepší krátký dokument

 • Audible
 • Lead Me Home
 • The Queen of Basketball
 • Three Songs for Benazir
 • When We Were Bullies

Nejlepší krátký hraný film

 • Ala Kachuu- Take and Run
 • The Dress
 • The Long Goodbye
 • On My Mind
 • Please Hold

Nejlepší animovaný krátký film

 • Affairs of the Art
 • Bestia
 • Boxballet
 • Robin Robin
 • The Windshield Wiper

Čestné ceny

 • Samuel L. Jackson
 • Elaine May
 • Liv Ullmann
 • Danny Glover

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související