Naomi Campbell odhalila největší chybu své kariéry

Bývalá topmodelka se rozpovídala v nebývale otevřeném rozhovoru.
foto: Instagram Naomi Campbell

V 80. a 90. letech dvacátého století patřila Naomi Campbell (50) mezi nejznámější a nejvyhledávanější modelky světa. V intimním rozhovoru pro časopis Interview ale nedávno přiznala, co ve své zářivé kariéře udělala špatně.

S designérem Marcem Jacobsem se Naomi Campbell zamyslela nad svou kariérou a uvedla, že „největší chybou“, kterou udělala, bylo to, že málo obhajovala svou tmavou pleť a s tím i svůj původ. „Měla jsem víc mluvit, ale bohužel tehdy, kdybych měla tendenci obhajovat barevné lidi, nikdo by se mnou nepracoval. Cítím to jako velké selhání a moc se za to stydím,“ uvedla.

ŠEDÁ MYŠ NA TITULU

Stala se první modelkou černé pleti, která se objevila na obálkách předních módních časopisů, za což bojoval i Yves Saint Laurent. „Všeho jsem docílila jen proto, že jsem byla pokorná,“ prohlásila Naomi. Patřila ke slavné éře supermodelek a přišla si díky tomu i na nebývalé jmění v hodnotě 80 milionů dolarů. Přesto prý byla nešťastná, protože ji lidé mnohdy posuzovali podle barvy pleti. „Stala jsem se obětí rasismu v módním průmyslu. Bylo to strašné a já mlčela.“

foto: Vogue Italia

V rozhovoru popsala i jeden z incidentů, když fotila na začátku své kariéru titulku italského Vogue. „Dorazila jsem na focení a vizážistka se rozčilovala, že nemá žádný základ pro můj tón pleti, protože prý ‚nevěděli, že jsem černá‘. Namíchala tedy něco, co ve výsledku udělalo z mé pleti šedou. Bylo to strašné. Tolik jsem chtěla být na titulce italského Vogue, a nakonec jsem tam byla šedá. Strašně jsem to obrečela.“

OTEC NEZNÁMÝ

Rodačka z jižního Londýna prožila dětství jen se svou matkou, která ji ve všem neskutečně podporovala. „Otec nás před mým narozením opustil a nemám ho ani v rodném listě. Bylo to těžké, musela jsem vyrůst velmi rychle, ale díky mámě jsem měla nádherný život,“ svěřila se Naomi Campbell s tím, že biologického otce nikdy nehledala a příjmení převzala po svém nevlastním otci, za kterého se její matka v 80. letech provdala.

Ve třech letech ji matka zapsala do Stage School Barbary Speake na tanec a zpěv. Dva roky poté ji vybrali do videoklipu Boba Marleyho. „Byl to takový hezký muž. Vzpomínám si ale, že jsem začala plakat, když jsem uviděla jeho dredy, protože jsem si myslela, že to jsou červi. Ale jinak byl opravdu laskavý,“ prozradila Campbell.

V deseti ji přijali na Akademii divadelních umění v italském Conti, kde se začala věnovat baletu a dva roky poté získala další příležitost, a to ve videoklipu I´ll Tumble 4 YA od skupiny Culture Club. „V patnácti letech mě začali oslovovat agentury a v letech 1990 až 2000 jsem se dostala mezi šest modelek, které byly prohlášeny za supermodelky,“ popisuje rychlý vzestup své kariéry coby modelky.

ZA VŠÍM HLEDEJ MANDELU

Padesátiletá Britka v rozhovoru nakonec dodala, že nejlepší dárek, jaký kdy dostala, byl její vztah s Nelsonem Mandelou. „Bylo to absolutní štěstí mít po svém boku prezidenta Nelsona Mandelu, a to po dobu 20 let,“ řekla, protože on ji pomáhal v tom, vyrovnat se s okolím, které jí dávalo najevo nenávist vůči černochům.

V roce 2020 při svém projevu na zahájení týdne módy v Paříži sama Campbell vyzval svět módy, aby řešil nerovnost pleti v tomto odvětví. „Nastal čas vybudovat spravedlnost a vyváženost v rase. Jsem odhodlaná za svou rasu bojovat, “ nechala se slyšet.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související