Kdo by neznal nelítostné drama ověnčené mnoha Oscary “Schindlerův seznam”.
Ale už málokdo ví, že rodištěm hlavního hrdiny jsou Svitavy. Půvabné městečko s kouzelným náměstím, ležící v Pardubickém kraji.
Moje děti probíraly ve škole 2. světovou válku a chtěly se dozvědět něco víc o židovské otázce. Byly fascinované tím, kam až může člověk zajít… Vůbec nechtěly věřit, že taková hrůza je možná.
A tak jsme si udělali filmový víkend
Nejprve jsem jim pustila film Matěje Mináče “Všichni moji blízcí”, kde se seznámily také s historickou postavou – mladým sirem Nicholasem Wintonem. Potom jsem trochu přitvrdila. Možná by někdo řekl, že film Stevena Spielberga “Schindlerův seznam”, pro ně ještě není. Ale co… Život se občas s nikým nemazlí.
Bylo pro mě hodně zajímavé, dívat se na to skrze dětské oči. Jejich vnímání a postřehy mě často i zaskočily. Závěr filmu jsme s dcerou proplakaly.
Oskar Schindler byl rodák z malého města na pomezí Čech a Moravy. Tehdy byly Svitavy součástí Sudet. Kousek od náměstí, přes hlavní silnici, najdete jeho stálou expozici v Městském muzeu a galerii.
V muzeu jsme byli jediní návštěvníci. O to víc jsme si to užili a dozvěděli se spoustu dalších zajímavostí, o kterých jsme neměli ani tušení.
Rozporuplná osobnost
Vedle rodiny Schindlerů bydlela židovská rodina Kanterových. Pan Kanter byl rabín místní židovské obce. Právě s jejich dětmi se malý Oskar kamarádil. Možná tam má kořeny jeho motivace pomoci židům ve své továrně v polském Krakově. I když byl velmi rozporuplnou osobností, členem NSDAP, velkým milovníkem žen a alkoholu, ve skrytu duše musel mít dobré srdce.
Jeho známý “seznam” obsahoval na tisíc jmen. Životů, které zachránil při likvidaci krakovského ghetta. To ale mohl udělat jen díky svým kontaktům a stykům s nacisty, které mu jsou často vyčítány.
V mětském parku stojí jeho památník se židovskou hvězdou. Když se podíváte skrz ni, protože je udělaná jako okýnko, uvidíte přímo na jeho rodný dům.
V muzeu nám také řekli o starém židovském hřbitově za městem. Sice nás paní navigovala na Olomouckou ulici, kde na jejím konci má být, ale i tak jsme bloudili. Několikrát jsem to úspěšně přejela. Hledali jsme skoro hodinu. Ptali jsme se náhodných kolemjdoucích a nikdo nevěděl. Ale nenechali jsme se odradit. Nakonec jsme ho našli. Nikdy by mě nenapadlo, že tak krásné pietní místo bude hned vedle trafo stanice. Ze silnice díky hustému křoví nebyl skoro vidět. Je z velké části poničen, i když prošel úpravou kolem roku 2000. Ale přesto, má své kouzlo.
Příště musíme do Krakova. Děti chtějí vidět Schindlerovu továrnu, realná místa kde se točil film a zbytky ghetta.
O autorce:
Herečka, cestovatelka, učitelka jógy, narozená ve znamení Lva 18. srpna 1972 na Vysočině. Dětství strávila v Rovečném. Založila nadační fond YogaHelp, je členkou správní rady Život dětem a stala se patronkou projektu Blueland.
V době otevření divadel ji můžete vidět ve hrách – The Naked Truth – Odhalená pravda, Tančírna, K – Pax svět podle Prota. A nově i v připravované komedii Ocenění v Divadle Radka Brzobohatého.
Pokud máte nějaké dotazy, nebo se jen budete chtít inspirovat tím, co dělá, můžete ji sledovat na jejím Instagramu Petra Špindlerová.