Nejkrásnější ostrovy světa: Madagaskar

Místo na konci světa, kde narazíte na neskutečné přírodní krásy i vzácné druhy zvířat
foto: Sandy Manoa

Jsou místa, kam by se člověk měl podívat alespoň jednou za život. A k nim rozhodně patří ostrov plný vzácných zvířat i přírodních krás MADAGASKAR.

Je čtvrtým největším ostrovem na naší planetě a také vysněnou destinací všech milovníků panenské flory i fauny, a pro své nádherné korálové útesy také potápěčů. Mnohdy se o něm tvrdí, že je zemí na konci světa a pokud hledáte ty nejúžasnější a nejromantičtější pláže, jste tu správně. Madagaskar je vlastně takový malý ráj.

Ostrov leží v Indickém oceánu asi 400 km východně od africké pevniny, od které je oddělen Mozambickým průlivem. Všude jsou překrásné deštné pralesy a nechybí tu skutečně jedinečné pláže s bílým pískem. Charakteristickým rysem místní rostlinné říše jsou majestátní baobaby. 

foto: archiv redakce

Antananarivo je hlavním a největším městem Madagaskaru. Místní mu říkají „Tana“. Založeno bylo v 16. století a dnes je sídlem důležitých hospodářských, politických a kulturních institucí. Najdete tu například Madagaskarskou univerzitu Univerzity and College Rural d’ Ambatobe, pozůstatky paláce Rova, 50 kostelů a muslimských mešit.

Ostrov leží v tropickém pásmu

Slunce a tepla si tu tak užijete po celý rok. Průměrné letní teploty dosahují u pobřeží obvykle 30 °C a v centrální části ostrova kolem 25 °C. V zimě se pak pohybují okolo příjemných 20 stupňů. Podnebí na ostrově se ale liší podle nadmořské výšky, nejvyšší bod ostrova v masivu Tsaratanana dosahuje až 2 876 metrů, kde je samozřejmě úplně jiné klima než na pobřeží.

Na Madagaskaru musíte v období dešťů (především od ledna do března) poičítat s vydatnými srážkami, žádné z nich ale obvykle nedosahují na jižní část ostrova, kde je srážek spíše nedostatek. Ideální dobrou pro návštěvu ostrova je období od května do října, ale například teplota moře tu celoročně neklesá pod 26 stupňů.

CHRÁNĚNÁ MÍSTA

Ve městě Ranomena je Národní park Ranomafana, kde teče nepřeberné množství pramenů, říček a potůčků, které stékají do divoké řeky Namorony. Právě tady je ideální místo na pozorování zvířat. Žije zde totiž 12 druhů lemurů, ještěrek či hadů. Je až neuvěřitelné, že z 90 % všech zvířat žije 200 tisíc druhů pouze na Madagaskaru.

Od července do října stojí za to vyjet na blízké ostrovy „Nosy Be“ či „Saine-Marie“, kde můžete vidět jeden z nejvzácnější druhů zvířat na planetě, kterým je velryba Omura.

Madagaskar vás okouzlí i vápencovými jehlami, tzv. tsingy. Najdete je hlavně v rezervacích Bemaraha a Ankàrana. Za prohlídku ale stojí všechyn zdejší národní parky a rezervace.  Na severu jsou to Parc National de Montagne d´Ambre a rezervace Ankàrana, na západě pak Réserve Naturelle Intégrale des Tsingy de Bemaraha (zapsaná na seznamu UNESCO) nebo Réserve Forestière de Ampijoroa. 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související