Seriál Petry Špindlerové „Máma na cestách”: Panenský Týnec

Tuto nádheru jako z filmu Pán prstenů najdete nedaleko od Prahy.
foto: Panenský Týnec

Kousek od Loun leží malé, nenápadné městečko, které schovává přímo ve svém srdci hotový poklad. Nedostavěný gotický kostel Panny Marie.

Jeho historie sahá až do 11. století. Panenský Týnec svojí energií láká kromě jiného různé léčitele, duchovní a přitáhlo i nás. 

Na malém parkovišti přímo před parkem, v němž stojí chrám, bylo plno. Museli jsme chvíli počkat, než se něco uvolní. Naštěstí ne dlouho. Děti byly nedočkavé a psi řádili v autě a chtěli ven. Jako kdyby všichni věděli, že toto místo má silné léčivé účinky. 

foto: archiv autora

Vešli jsme malou brankou, na které visí různé instrukce, do areálu parkové zahrady. Čtyřnohý kamarád na vodítku může také na prohlídku. To jsem ráda. Ti naši jdou samozřejmě s námi.

Vešli jsme dovnitř a mě spadla brada…. Věděla jsem sice z obrázku, jak zdejší chrám vypadá, ale skutečný pohled mi skoro vyrazil dech. Mystika nás obklopila ze všech stran. Možná to bylo i tím, že celá tato nádhera má stát na velmi energeticky silné pozitivní zóně. 

Vysoké kamenné pilíře, zasázené do tvaru chrámové lodi, trčí k nebi. Jako by se ho chtěly dotknout. Mohutné stěny se zvláštně poskládanými kameny a malinkatými okénky, vás úplně lákají k dotyku. Hodně lidí se o ně opírá a snaží se načerpat sílu. Některé části jsou až ohlazeny.

Říká se, že toto místo nám pomůže odstranit deprese a vlije do člověka životní sílu.

Stála jsem uvnitř a tiše pozorovala. Prohlížela jsem si chrám i jeho návštěvníky, co tu byli. Na některých bylo znát, že sem chodí pravidelně. Šli rovnou ke “svým místům”, kterých se různě dotýkali.

Měla jsem pocit, že každý sloup něco znamenal a měl svoji jedinečnou sílu. Roztočila se mi hlava a musela jsem zhluboka dýchat.

Je tu něco neuchopitelného…

foto: archiv autora

Hned v sousedství chrámu je klášter i s kioskem.  Bohužel ten den jim nešla elektrika, tak jsme si nemohli dát ani kávu či horkou čokoládu. 

Za to jsme si koupili na památku magnetku. Panenský Týnec od teď bude i u nás doma na ledničce.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související