Pěstujte doma aloe vera a ušetříte za luxusní kosmetiku

foto: Unsplash

Traduje se, že čerstvá šťáva z aloe vera byla tajným zkrášlovacím přípravkem slavné Kleopatry. A je fakt, že jejích skvělých vlastností si již dávno všiml kosmetický průmysl. Aloe vera je rostlinka, kterou se rozhodně vyplatí mít doma. Hojí, pěstí i léčí a pro pleť je opravdu požehnáním.

Tenhle nenáročný půvabný sukulent s dlouhými štíhlými dužnatými listy je velmi snadné pěstovat. Aloe vera má ráda světlé i slunné místo, nemusí se moc zalévat a roste prakticky sama. A navíc se i dobře množí. Stačí po straně odlomit dceřinou růžici, nechat ji den dva zaschnout a pak zasadit do směsi kompostu a písku v poměru 2:1. Téměř vždy se uchytí, takže ji časem můžete i rozdávat.

Blahodárná tekutina

Čerstvá šťáva nebo spíše gel z listu aloe vera je takový malý nebo spíš velký hojivý zázrak. Zklidňuje kůži a skvěle hojí popáleniny, ekzémy, oděrky, odřeniny i další zranění. Vhodná je i jako podpůrný prostředek při proleženinách, akné, na bolavé klouby i hemoroidy. Obsahuje minerály, vitaminy B, C, E, cholin, beta-karoten, množství enzymů i vzácné stopové prvky. Nejsilnější účinky má šťáva s dvouletých a starších rostlin, ale nejlépe účinkuje opravdu čerstvá, jak ji necháte stát, rychle se rozkládá. Drobná poranění stačí čerstvou dužinou jen potřít, při rozsáhlejších například popáleninách či odřeninách ji naneste v silnější vrstvě a místo obvažte gázou.

foto: Glen Carrie

Mnozí léčitelé ji doporučují i konzumovat, a to na podporu imunity, léčbu zánětlivých procesů, tlumení bolesti, snižování vysoké teploty, optimalizaci hladiny cholesterolu a cukru v krvi. Působí zásaditě na trávicí šťávy a chrání žaludek před překyselením a pálením žáhy.

Odkud se aloe vera vzala?

Domov aloe vera lze vypátrat v tropech a suptropech (proto také jen těžko snáší teploty pod 7 stupňů celsia), v Africe, Číně, Indii a později i ve Střední Americe. Rod aloe je početný a zahrnuje až 350 druhů. Léčivé účinky mají všechny. Zajímavá je aloe pocházející z ostrova Socontra v Indickém oceánu, která produkuje krásné fialové barvivo. Traduje se se, že právě touha po tomto vzácném barvivu, motivovala Alexandra Velikého ve 4. stol př.n.l. k dobytí tohoto ostrova. A ještě o 1400 let později tvrdili mnozí muslimští obchodníci, že roste výhradně tam, i když se dávno vědělo, že se rozšířila do mnoha dalších zemí.

Kosmetický elixír

Velká síla rostliny je i při pěstění pleti. Kosmetický průmysl ročně chrlí tisíce a tisíce dalších výrobků, které obsahují gel z aloe vera. Pokud si ji ale budete pěstovat doma, máte po ruce tu nejlepší a nejčerstvější surovinu, kterou si můžete vlastně skoro zadarmo pořídit. Její využití je opravdu široké, zlepšuje hydrataci, působí proti vráskám, pupínkům i ekzémům. A pokud nanesete na pleť opravdu čerstvý gel z právě uříznutého listu, máte i velmi účinný jemný exfoliant, který vaši pleť zbaví šedého, unaveného nádechu, stáhne póry a krásně ji rozjasní. Přidávat ji můžete také do doma vyráběných masek na pleť i vlasy.

zdroj: Reader’s Digest: Rostlinná medicína, Halina Heitzová: Pokojové rostliny


Domácí peeling. Suroviny máte kolem sebe

domácí peeling

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související