Hurvínek letí do Paříže a na den dětí pak do vesmíru

Hurvínek a kosmonaut Vladimír Remek / foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Divadlo Spejbla a Hurvínka slaví 130 let od narození svého zakladatele a duchovního otce, profesora Josefa Skupy. V rámci oslav si mimo jiné připomene i svůj úplně první zahraniční zájezd z roku 1929, kdy se divadlo pod vedením profesora úspěšně představilo pařížskému publiku. Letos 14. května, tedy téměř po sto letech, si tento zážitek Hurvínek zopakuje.

Říkáte si, že Spejbl a Hurvínek patří neodmyslitelně k vašemu dětství? Ono je to vlastně dětství i našich rodičů i našich dětí. V roce 1929 se divadlo pod vedením profesora Skupy úplně poprvé vydalo vstříc zahraničnímu publiku a využilo možnosti hostovat v Paříži. Tato cesta se stala významným milníkem v historii divadla a odstartovala éru úspěšných zahraničních zájezdů. 

Skupa s Hurvinkem pred Eiffelovkou – 1929 / foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Až ke hvězdám…

V rámci oslav se divadlo tedy vydá do pařížského Českého centra. A aby toho nebylo málo, Hurvínek dokonce zamíří nejenom do Paříže, ale na přelomu června a července se chystá na svoji první vesmírnou misi. 4. června v rámci oslavy dětského dne se spolu s ním mohou malí i velcí diváci vypravit na zážitkovou trasu od budovy Divadla Spejbla a Hurvínka až k pražskému Planetáriu. A cestou si užít spoustu zábavy.

Na palubě družice Planetum 1 se podívá do vesmíru coby kosmonaut, tedy vlastně „loutkonaut“. „Děti dostanou pracovní sešit, kterým je bude provázet Hurvínek, a s některými členy loutkové rodinky se potkají také naživo! Trasa vede od Divadla Spejbla a Hurvínka přes Stromovku až k Planetáriu, kde si děti mohou za splněné úkoly vyzvednout odměnu,“ vysvětluje ředitelka Divadla Spejbla a Hurvínka Denisa Kirschnerová.

foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Kdo navíc miluje loutkové divadlo, může se těšit na 34. ročník tradiční Skupovy Plzně, největší festival loutkového divadla u nás. Speciálním programem připomene právě 130. výročí narození zakladatele moderního loutkového divadla Josefa Skupy a 110. let od narození velmistra českého loutkářství Jiřího Trnky.

Skupova Plzeň se uskuteční od 4. do 12. června 2022 a jejím centrem bude pořádající Divadlo ALFA. Zde se můžete těšit i na archiv historických loutek, které v minulosti Jiří Trnka a Josef Skupa vytvořili. Právě tyto původní marionety jsou základem nové inscenace Ó loutky, jaká vášeň, kterou uvede Divadlo Spejbla a Hurvínka exkluzivně pro Skupovu Plzeň.

foto: Divadlo Spejbla a Hurvínka

Nejdřív to byl Spejblík

Věděli jste, že Hurvínek nebyl původně Hurvínkem, ale Spejblíkem? Skupův blízký přítel, malíř Doležal, prý loutku během prvního setkání nazval „zkurvínkem“. Ovšem to se jaksi nedalo publikovat, tak jméno Hurvínek nakonec vymyslela Skupova manželka.

Obliba Spejbla a Hurvínka velmi rychle stoupala. Skupa s těmito loutkami začal vystupovat i v rozhlasových pořadech, natáčel desky a vydával knihy. V roce 1930 pak své divadlo předělal na první českou profesionální loutkovou scénu a dal mu jméno „Divadlo Spejbla a Hurvínka.“

Zdroj: Spejbl-hurvinek.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související