Nejčastější kosmetické přešlapy. Také je děláte?

Chyby, která vám zbytečně ubírají na kráse
foto: Unsplash

Nic se nemá přehánět. Ani kosmetická péče. I s minimem nákladů, respektive dobře investovaných peněz, můžete vypadat skvěle. Mnohem lépe než žena, která je v parfumériích a na klinikách plastické chirurgie jako doma. Stačí vědět, čeho se vyvarovat.

Není to jen o tom, nakoupit si drahé krémy a šminky. Mnohem důležitější je vyvarovat se chyb, které často děláme i v té nejlepší víře. Které jsou ty nejhorší?

Špatná investice

Nevhodně vybraný krém či sérum napáchá víc škody než užitku. I kdyby stálo desetitisíce. Pokud si nejste s výběrem jistá, nechte si udělat analýzu pleti u kosmetičky. V případě akné, seborei, ekzémů, pigmentových skvrn či rozšířených žilek, není od věci navštívit dermatologa. Doporučí vhodnou péči a vyhnete se tak zbytečným útratám za špatně zvolenou kosmetiku.

foto: archiv redakce

Rady z Instagramu

Jasně, doporučení je nejlepší. Jenže! I ty nejlepší influencerky (nebo spíš zejména ony) se na tom snaží vydělat. To je prostý fakt. Propagují značku, která jim zaplatí nebo dá péči zdarma. Je to působivé, ale také naprosto neobjektivní. A tak bychom k tomu také měly přistupovat. Vyposlechnout si to, proč ne, ale používat zdravý selský rozum. Opatrní buďte hlavně u výrobků s kyselinou salicylovou a dalšími AHA kyselinami, zejména v kombinaci s retinolem či dalšími účinnými látkami. Čtěte pozorně příbalové letáky a varování, že se nesmí kombinovat, berte velmi vážně. Běžně prodávaná kosmetika sice neobsahuje až tak silné koncentrace, přesto může při nevhodném použití dost ublížit.

Ochrana před sluncem

V našich podmínkách, a navíc v zimě? Proč? Tak to je velká chyba, za kterou se skrývá naprosto zbytečný předčasný výskyt vrásek i pigmentových skvrn. Každý denní krém, make-up nebo BB či CC krém, který používáte, by měl mít alespoň 20 až 30 UV faktor. V létě dvojnásobný.

Nevhodný make-up

Jako maska vypadat určitě nechcete. Nosí se přirozenost, což znamená jen sjednocení odstínu a prozáření. Víc netřeba. I za cenu, že neskryjete drobné nedostatky. Na ty výraznější použijte korektor. Ve stejném odstínu a jen zlehka. Pokud je třeba maskovat víc, využijte osvědčený trik vizážistů: místečko jemně poťukejte korektorem, případné ostré barevné okraje rozetřete do ztracena vatovou tyčinkou. V případě nutnosti zopakujte. Víc slabých vrstev je vždy lepší než jedna silná.

Nedostatečné odlíčení

Ať už si pro odlíčení zvolíte odličovací krém, olej, gel či pěnu výsledkem musí být dokonale očištěná pleť. Jen na takovou pak můžete nanášet další přípravky. Taková péče má smysl a efekt. Po smytí odličovací přípravku vodou, použijte vždy ještě micelární vodu, kterou také ještě opláchněte vodou. Zabráníte tak zbytečnému dráždění pleti.

foto: archiv redakce

Sázka na jistotu

Přehnat to s líčením je ta nejjednodušší věc na světě. Ty nejčastější hříchy jsou příliš silné oční linky, nevhodný odstín stínů (pokud si nejste jistá, vsaďte na odstín co nejvíce podobný vaší oční duhovce) či přehnané konturování. Také rozjasňovač dokáže napáchat spoustu škody, zejména pokud je ho moc. Za umělého světla je vždy patrnější, ale než odejdete z domu, vždy se na sebe ze všech stran podívejte i při denním světle. Na tváři by vlastně neměl být patrný. Nanáší se jen lícní kosti, pod obočí do vnitřních koutků oka, na hranu nosu a malá tečka nad horní ret.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související