Designérka Martina Karafiátová: Šátky nejsou jen módní doplněk. Nosit je mohou i muži

foto: Kateřina Machová

Sledovat její designérskou kariéru je jako cestovat na vlnách kreativity. Vytváří neotřelé módní kousky pro všechny ženy, které milují pocit, když se cítí naprosto výjimečně. A hlavní roli v její tvorbě hrají hedvábné šátky, které navrhuje v unikátních edicích.

Majitelka značky Silky Gang, Martina Karafiátová, začala s navrhováním a výrobou hedvábných šátků až po padesátce. Chtěla si splnit svůj sen a tak se s architektky stala módní návrhářkou. Nyní ve svých kolekcích nabízí kromě originálních hedvábných šátků i šperky a jiné módní doplňky. Její kolekce zaujmou svými jemnými liniemi, hravými vzory a odvážnými barvami, které všechny spojuje společný prvek – příběh vepsaný na hedvábí. 

foto: Kateřina Machová

Proč jste se rozhodla pro výrobu a navrhování hedvábných šátků? 
Vždy jsem milovala svět módy a výtvarné umění. Hedvábný šátek vnímám jako čtvercový obraz, který má bezpočet možností uměleckého zpracování, a navíc je to krásný a praktický doplněk. Za mě ideální kombinace.

A proč zrovna šátky?
Šátky jsem milovala myslím už opravdu od dětství, ale neměla jsem nikdy žádný konkrétní módní vzor, kterým bych se inspirovala. Spíše jsem si všímala, jak často se v historii šátky nosily. Ať už ve filmech nebo třeba na obrazech…

Jak vlastně vnímáte šátek v kontextu módy? Je to pro vás spíše doplněk, ozdoba outfitu nebo se naopak snažíte ukázat jeho mnohostranné využití?
Šátek vnímám jako významný prvek v rámci oděvu – může být malou třešničkou na dortu nebo hrát prim jako jeho hlavní součást. Baví mě také šátky na postavě různě aranžovat, podpořit siluetu nebo je uvázat tak, že působí jako nedílná součást outfitu. Ta mnohostrannost využití mě nepřestává fascinovat.

Kromě klasických čtvercových šátků nabízíte i twilly. Můžete je blíže představit?
Twilly jsou úzké oboustranné šátky, které můžeme vnímat jako hotovou krásnou mašli, kravatku nebo pásek. Nosí se i ve vlasech nebo třeba uvázané na kabelce. Tyto šátky milují hlavně Francouzsky, ale také jsem je teď hodně viděla na Japonkách při naší poslední zahraniční cestě.

Myslíte, že Česky „umí“ nosit šátky? 
Myslím, že v nošení šátků mají obecně Češky trochu rezervy. Možná to souvisí s naším obecným přístupem k módě. Velmi často se setkávám s názorem, že se šátky ženám líbí, ale neví, jak je nosit. Myslím, že z toho není potřeba dělat zas takovou vědu. Mám zkušenost, že pokud máte šátek s opravdu krásným vzorem a v barvách co vám sluší, stačí jej jen jednoduše omotat kolem krku a můžete vyrazit do ulic. Až se trochu „osmělíte“, je čas zkusit nějaké další vázání či styling.

Proč by podle vás měla šátek vlastnit každá žena? 
Protože tím zařadí do svého šatníku univerzální a praktický doplněk a navíc, pokud zvolí opravdu kvalitní a krásný kousek, může jej jednou nosit třeba její dcera nebo vnučka. Ale myslím si, že šátky by měli do svého šatníku zařadit i muži. V zahraničí vídám velmi často stylové „ošátkované“ muže. U nás v tomto směru bohužel zaostáváme tak o světelný rok.

Pestrý výběr velkých, klasických šátků i twillů nabízíte také ve vaší nejnovější kolekci inspirované Itálií a proseccem. Jak byste ji popsala?
Navrhování této kolekce jsem si opravdu užila. Chtěla jsem, aby tam zůstala naše unikátnost vzoru, tedy nějaký příběh. Proto na něm najdete dvě přítelkyně, které se po dlouhé době zase sešly. Celý den jezdí na vespě krajinou svého dětství, u skleničky vína a při západu slunce, probírají vše, co se v jejich životech událo za dobu, kdy se neviděly. Myslím, že se nám krásně s ilustrátorkou Dominkou Režovou podařilo zachytit ten moment ženského přátelství i tu atmosféru. Barevné škále dominují odstíny oranžové, tmavě a světle růžová a temně červené. Kolekce je u našich zákaznic mimořádně úspěšná.

Plánujete v nadcházejících měsících nějaké novinky?
Už se těším až na podzim představím naši novou kolekci, tentokrát půjde o inspiraci barokem. Mohu prozradit, že to bude poprvé ucelená kolekce nejen šátků, ale také dalších doplňků, které budou spolu ladit. Plánujeme použití nových materiálů i řemeslných a výtvarných technik. Ale jak už je u nás zvykem, vše můžete nosit i jednotlivě nebo zkombinovat s některými dalšími kousky z předchozích kolekcí. Nezajímá nás sezónnost, zajímá nás tvorba krásných, nadčasových doplňků.

Kdo je designérka Martina Karafiátová?

Původní profesí stavební architektka. Po padesátce se ale rozhodla změnit kariéru a kromě těch stavebních, plnit i jiné, daleko jemnější a poetičtější sny.  Navrhuje a vyrábí luxusní hedvábné šátky z nichž každý je unikátním uměleckým dílem, na kterém se spolu s designérkou podílí různí čeští ilustrátoři. Z jejich šátků se tak stávají už sběratelské kousky. Její poslední šátková kolekce Bollicine Brillanti vznikla ve spolupráci se značkou Mionetto Prosecco.

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související