61. New York Film Festival uvede v hlavním programu i český film

foto: Bioscop

Společnost Film at Lincoln Center, která každoročně newyorský festival pořádá, oznámila svůj hlavní program. Tvoří ho 32 filmů z 18 zemí světa. Mezi filmy, které byly do programu zařazeny, patří i film v české koprodukci Hranice. Festival proběhne v období od 29. září do 15. října 2023.

Mezi nominované filmy, které se objeví v hlavním programu, nebude chybět i nejnovějším počinu režisérky Agnieszky Holland. Na něm spolupracoval i český producentský tým, který s ní v minulosti vytvořil oceňovaný film Šarlatán. Aktuálně připravují snímek o Franzi Kafkovi. Pro tvůrce, producenty a koproducenty, je to po zařazení snímku do hlavní soutěže MFF v Benátkách, další úspěch. Tím vybraným snímkem je film Hranice.

Hranice, fiktivním příběhem, založeným na skutečných událostech

Příběhy, které se dějí přímo vedle nás a prolínají se v něm tři pohledy – perspektiva uprchlíků, polských aktivistů a pohraničníků. Snímek je neuvěřitelně silným a emotivním příběhem o lidech prožívajících hraniční situace. „Je to evropský příběh,“ říká režisérka třikrát nominovaná na Oscara. 

Psycholožka Julia (Maja Ostaszewska) se po přestěhování do Suwalského kraje stává nedobrovolnou svědkyní a účastnicí dramatických událostí na polsko-běloruské hranici. Rozhodne se vzdát se svého pohodlného života a přidá se ke skupině aktivistů, kteří poskytují pomoc uprchlíkům. Současně s tím jsou syrská rodina prchající před občanskou válkou a její doprovod, učitelka z Afghánistánu, podvedeni Bělorusy a násilně převezeni do uprchlického tábora nedaleko hranic s Polskem. V Polsku se jejich osud protne s osudem Juliiným a mladého pohraničníka Jana (Tomasz Włosok). Události, které je potkají, navždy změní život nejen jim, ale i dalším migrantům a aktivistům zapojeným do jejich příběhu.

Agnieszka Holland

Režisérka a scenáristka narozená ve Varšavě natáčí po celém světě, s Čechy ale cítí silnou vazbu a to nejen díky svému studiu na FAMU, ale právě i díky českým koproducentům a partnerům. Koproducentem Hranice je česká produkční společnost Marlene Film Production producentky Šárky Cimbalové, se kterou Holland vytvořila již několikátý projekt. Hranici podpořil Státní fond kinematografie, dalším koproducentem je i Česká televize. Kromě ČR a Polska je již nyní potvrzeno uvedení filmu v dalších 20 zemích. Distributor snímku v ČR BIOSCOP určil termín české premiéry na 19. října 2023.

Filmový festival v New Yorku

Festival, který představuje na začátku podzimu vždy to nejlepší ze světové kinematografie uplynulého roku. Byl založen v roce 1963 pod záštitou Film Society Lincoln Center a je jedním z nejstarších a nejprestižnějších filmových festivalů ve Spojených státech. Nesoutěžní festival prezentuje typicky 20-30 hraných filmů v hlavní sekci „Main Slate“, kterou doplňují sekce pro experimentální kinematografii, krátké filmy a retrospektivy významných tvůrců a nedávno přidané dokumentární a transmediální sekce.

Vzhledem k nízkému počtu vybraných filmů zaručuje velkou publicitu všem, dobré recenze proto můžou znamenat cestu do americké distribuce. Celovečerní filmy nelze přihlašovat, krátké filmy ano. Filmy se na festivalu uvádějí většinou v severoamerické premiéře. Letos proběhne zahájení 29. září 2023, a to až do 15. října 2023

zdroj: Bioscop, Filmlinc.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související