63. Zlín Film Festival: Zlatý střevíček pro Zlatu Adamovskou

foto: Zlín Film Festival

Už po třiašedesáté přivítal Zlín Film Festival zástupce kinematografie z celého světa, kteří se svými celovečerními, animovanými i dokumentárními filmy soutěžili v šesti kategoriích. 7. června se celý festival uzavřel vyhlášením vítězných filmů. Sošku Zlatého střevíčku si převzala od ředitele festivalu Čestmíra Vančury Zlata Adamovská. 

Spolu s hercem a moderátorem Pavlem Novým, který si cenu odnesl během zahajovacího ceremoniálu festivalu, se stali dalšími držiteli tohoto čestného ocenění. Standing ovation zaplněného sálu herečku dojal k slzám. „Já hraju, abych dělala radost vám. A teď jste udělali neskutečnou radost vy mně,“ řekla při přebírání zlaté sošky. „Myslela jsem, že tyto ceny se dostávají na konci kariéry, ale já vám slibuji, že ještě nekončím,“ ujistila přítomné v sále i diváky u televize. „Sošku dnes nepustím z ruky, “ dodala z úsměvem herečka, která bude v létě točit pohádku, kde si zahraje hraběnku.



Ceny dětí pro dospělé

Letošní přehlídka filmů pro děti a mládež od 1. do 7. června představila celkem 132 soutěžních snímků. Odborné i dětské poroty už vynesly svůj verdikt – jako nejlepší vybraly a Zlatými střevíčky ocenily filmy To je hustý, kámo, Svět podle Georgie, Delegace a Krab.

Dvě české herecké osobnosti jsme ocenili Zlatým střevíčkem za přínos kinematografii pro děti a mládež. Úvodní večer festivalu si jej z rukou prezidenta Zlín Film Festivalu Čestmíra Vančury převzala nejen herečka Zlata Adamovská, ale i herec a moderátor Pavel Nový.

„Jsme rádi, že se nám opět ve Zlíně podařilo připravit atraktivní program, který zaujal malé i velké návštěvníky. S potěšením jsme sledovali zaplněné kinosály, parky, ulice a náměstí,“ uvedl Čestmír Vančura. „V první polovině nám přálo počasí více, po krásném víkendu nastoupily deštivé dny, ovšem i tak si k nám lidé cestu našli.“ Festival přivítal 2 763 akreditovaných filmových odborníků. „Do kin na filmová představení zavítalo více než 23 000 diváků. Doprovodný program pak za celý týden přilákal na sto tisíc lidí,“ potvrdila výkonná ředitelka Jarmila Záhorová. Letošní novinkou byl například seriál talk show Život je takovej, kde se osobnosti zpovídaly ze svých životních karambolů.  

Festival nabídl publiku filmy z tradičních i netradičních zemí, od Norska přes Kanadu až po Peru nebo Katar. „Vůbec poprvé mohli naše projekce sledovat i lidé v pražském kině Atlas,“ uvedla umělecká ředitelka Markéta Pášmová. Definitivní tečku za letošním ročníkem festivalu udělají Mikulovské ozvěny od 13. do 15. června. Na 64. Zlín Film Festival se mohou návštěvníci těšit od čtvrtka 30. května do středy 5. června 2024. 

zdroj: Zlinfest.cz, Ceskatelevize.cz 

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související