Odstartoval festival dětského filmu ve Zlíně. Nabídne téměř 300 filmů z 50 zemí

foto: Jana Fikotová

63. ročník zlínského filmového festivalu „Zlín Film festival“ letos symbolicky odstartoval 1. června, kdy se slaví Den dětí. Nabídka 295 filmů z více než 50 zemí světa je vskutku neuvěřitelná. Chybět nebude ani bohatý doprovodný program vhodný jak pro školy, tak i pro celou rodinu. Festival se koná od 1. do 7. června.

Zlín Film festival je nejstarším a největším mezinárodním filmovým festivalem pro děti a mládež na světě. Tím si udržuje prestiž nejen v České republice, tak i v zahraničí. Přestože festival trvá do 7. června, již po sedmé ho oficiálně uzavřou Mikulovské ozvěny Zlín Film festivalu ve dnech 13. až 15. června 2023. Cílem celé akce je oslovit nejen místní publikum, tak i hosty z jiných regionů. Kromě dětí cíli i na mládež a celé rodiny.

Tonda, Slávka a kouzelné světlo. Nechyběl ani Pavel Nový

„Čekáme krásný týden v krásném prostředí jarního Zlína. Děti i dospívající generace jsou náročné publikum, těšíme se na něj i na naše hosty, partnery a sponzory, a věřím, že zlínští budou i letos dobrými hostiteli a sousedy,“ prohlásil prezident Zlín Film festivalu Čestmír Vančura.

První cenu, Zlatý střevíček za mimořádný přínos kinematografii pro děti a mládež si na festivalu převzal herec Pavel Nový. Ten také propůjčil hlas jedné z postaviček zahajovacího animovaného filmu „Tonda, Slávka a kouzelné světlo“. Publikum ho přivítalo dlouhým a vřelým potleskem ve stoje. V děkovné řeči budoucí pradědeček zmínil, že je velmi šťastný a nezapomněl poděkovat lékařům, kteří mu v roce 2007 zachránili život.

Pavel Nový je od roku 1989 členem Studia Ypsilon. Jeho nejslavnější rolí, která ho vynesla do širokého povědomí je postava Pepy z filmu S tebou mě baví svět (1982) či Palyzy v seriálu Velké sedlo (1985). 
Za sebou má však nespočet dalších filmů i divadelních rolí. Za snímek Bába z ledu získal v roce 2017 cenu Českého lva za mužský herecký výkon v hlavní roli.

Zlín Film festival má dlouhou historii

Založení tradice pravidelné filmové přehlídky ve Zlíně bylo logickým vyústěním snah zdejších filmařů o prezentaci vlastní tvorby i v domácích podmínkách. První ročník festivalu v roce 1961 se konal přesně 20 let od uskutečnění jiné zlínské filmové přehlídky, kterou byly Filmové žně (nebo též Zliennale). Ačkoliv se tyto předchůdkyně pozdějších zlínských filmových festivalů konaly ve válečných letech 1940 – 1941, přitahovaly na sebe značnou pozornost diváků i samotných tvůrců. Hlavní program hostilo zlínské Velké kino s tehdy největším kinosálem ve střední Evropě. Kapacita budovy byla v té době více než 2.500 diváků!

Zlín s filmem spojuje především dlouhá historie filmových ateliérů ve Zlíně, které byly založeny v roce 1936 z popudu Jana Antonína Bati jako studio pro tvorbu reklamních snímků obuvnického impéria Baťa. O rozvoj umělecké filmové tvorby ve Zlíně se mimo jiných významně zasloužil režisér a scénárista Elmar Klos, který získal spolu s Jánem Kadárem za snímek Obchod na korze Oskara za nejlepší cizojazyčný film roku 1965.

Dětskému filmu se filmové studio ve Zlíně věnovalo již od začátku čtyřicátých let. Postupem doby se ze zlínských atelierů stalo nejvýznamnější centrum filmové tvorby pro děti v tehdejším Československu. Byly zde natočené stovky hraných, animovaných i kombinovaných filmů. Mnohé z nich získaly prestižní ocenění či dokonce, jako v případě Karla Zemana, světovou proslulost. Vedle Zemana se do dějin světové kinematografie zapsali další ve Zlíně působící tvůrci: Hermína Týrlová, další oskarový filmař Alexander Hackenschmied, Břetislav Pojar, Josef Pinkava a další.

A právě spojení filmové a filmařské tradice dává zlínskému festivalu punc jedinečnosti. Na místě s tak jedinečnou historií totiž každoročně dochází k propojení dvou pólů filmového světa: diváckého a tvůrčího. Zlín Film festival je aktivním členem European Children’s Film Association. ZFF organizuje rozsáhlý doprovodný, odborný a charitativní program.

zdroj: Zlinfest.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související