Otázka stará jak lidstvo samo: Dokáží sny předvídat budoucnost?

Nebo je to úplně jinak?
sny budoucnost
foto: archiv redakce

Touha poodhalit roušku tajemství, je tu s námi odjakživa. A stejně tak dlouho si lidé kladou otázku, jestli opravdu existují věštecké sny a zda se jim dá věřit. Dá?

Vědci zabývající se sny nejčastěji uvádějí, že nám sny, místo předpovědí věcí příštích, spíše plní naše touhy. Takže pokud se vám každou noc zdává, že vás ten hezký soused (sousedka), co se nedávno nastěhoval(a) do vedlejšího bytu zve na rande… Nu, nebuďte zklamaní, je to opravdu nejspíš jen zbožné přání. Což ovšem neznamená, že se nemůže vyplnit. Myslet si ale, že většina snů upozorňuje na to, co se stane, by byl hrubý omyl. Obrazy, které ve spánku vídáme, jen vychází z toho, co jsme během dne zažili, slyšeli či si mysleli, a tudíž jsou mnohem více zaměřené na minulost a přítomnost.

Vše se vysvětlit nedá

Ignorují logiku, čas i prostor, dávají do souvislosti věci, lidi i události, které spolu nijak nesouvisí a vůbec si dělají, co chtějí. Ale s věštěním to v naprosté většině případů nemívá společného nic. I když… Dodnes mám v živé paměti jeden velmi zvláštní sen, pro který jsem žádné vysvětlení nikdy nenašla. Kdysi se mi zdálo o hudebním skladateli Karlu Svobodovi. Byl to takový ten sen, kdy vidíte úplně jasně barvy, cítíte vůně, slyšíte hlasy, vnímáte každý detail. Karel Svoboda přišel k nám domů, posadil se na gauč, povídali jsme si jako staří známí. Divné. Jeho hudbu jsem neposlouchala a osobně jsme se nikdy nepotkali. Dva dny na to se zastřelil. Dodnes to nechápu.

Někdy ví víc…

O dost pochopitelnější je ale příběh mé kamarádky Veroniky. Vyprávěla mi, jak se jí kdysi zdálo, že jde po pláži, sama v bílých letních šatech a užívá si, jak jí moře šplouchá kolem kotníků. Pak skloní hlavu a v písku najednou vidí rudou skvrnu. Vůbec nechápala, kde se tam vzala, ale než se prý vzpamatovala, stála v kaluže krve. Poslední, co si pamatovala, jak jí po tvářích stékají slzy. Hned na to se celá vyplašená probudila. Týden poté potratila. Ani nevěděla, že je těhotná, její tělo ovšem ano, navíc správně tušilo, že se plod nevyvíjí, jak má. A protože v bdělém stavu si Veronika žádných příznaků nevšímala, poslalo jí informaci takto. Stejný princip obvykle funguje i u dalších nemocí nebo trablů, které vás trápí. Vaše podvědomí tuší, kde je problém i jak by se měl řešit, jenže vaše bdělé vědomí ho obvykle překřičí a umlčí. Což je přesně ten důvod, proč bychom se alespoň nad některými sny měli zamyslet a zkusit odhalit, zda se nám nesnaží napovědět, co přehlížíme. Třeba nám i někdy napoví, co nás čeká a nemine. Nikdy nevíte…

 

 

Bylinkové čaje povzbudí, uspí i dodají sexappeal! Jaké pít?

 

foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související