Andrea Morricone: Otec byl laskavý introvert

foto: Eva Polívková

Za svou hudební kariéru posbíral mnoho prestižních cen a jeho jméno je podepsané pod řadou úspěšných hudebních projektů. Skladatel a dirigent Andrea Morricone, slavný syn ještě slavnějšího otce geniálního hudebního skladatele Ennio Morricone, se nyní chystá i do Prahy.

Vystoupí tu 19. prosince v rámci turné Ennio Morricone Tribute, které je celé poctou jeho otci. A aktuálně se prý také těší na film s Vojtou Dykem Il Boemo.

Přestože Ennio Morricone zemřel už před dvěma lety jeho odkaz a především hudba žijí dál. Svůj podíl na tom má i jeho syn Andrea. Pokračuje totiž v tom, co jeho otec v polovině roku 2020 jako kurátor ještě stihl dokončit. Jde o ucelený koncertní program, ve kterém diváci uvidí ikonické scény z nejslavnějších filmů, pro něž zkomponoval svoji nadčasovou hudbu. Na pódiu spolu s velkým pěveckým sborem a symfonickým orchestrem vystoupí i sólisté, se kterými Ennio Morricone mnoho let spolupracoval. Dirigentské aktovky se v tomto případě ujímá právě jeho syn Andrea Morricone.

Jak dlouho vám trvalo zorganizovat turné na počest vašeho otce a jaké emoce ve vás vyvolává poslech jeho hudby?
Přípravy trvaly tři roky. Cítím neuvěřitelné emoce pramenící z období, které jsem trávil s ním a celou jeho rodinou. A vzpomínky na génia, který život zasvětil tvorbě a jehož hudba je tím nejkrásnějším darem všem lidem na světě. Z té nesmírné krásy se vždycky uvnitř rozvibruji.

Jaký byl váš otec v soukromém životě? 
Spíš introvert, co toho moc nenamluvil. Ale byl srdečný, laskavý, občas vážný a také trochu přísný. Někdy o věcech zapochyboval, ovšem jistota u něj převládala. A rodina byla pro něj vždy na prvním místě.

Jak je náročné skloubit vaši práci skladatele a dirigenta se soukromým životem?
Není to vůbec těžké, když si dokážete přesně zorganizovat čas. A správně jej využít zčásti na práci a pak vše co zbývá věnovat na hry a zábavu pro děti.

10. října jste měl narozeniny. Dodatečně vše nejlepší! Povězte nám, stihl jste při vašem pracovním tempu oslavu s rodinou? 
Děkuji za milé přání! Většinu dne jsem strávil doma s rodinou a jen část odpoledne jsem věnoval hudbě a složil několik melodií. Mezitím jsem si pochutnával na výtečném narozeninovém dortu a přijal stovky gratulací od přátel.

Talent dnes zdaleka nestačí

Je těžké se ve vaší profesi prosadit? 
Ano, myslím si, že je to těžké, a to především ze tří důvodů. Zaprvé skladatel musí neustále hledat nový a důvěryhodný komunikační prostředek. Ani velký talent dnes nezaručuje. že se jako hudebník prosadíte a vstoupíte do masmédií, televize apod. Za druhé se počet hudebních nahrávek s klasickým orchestrem oproti minulosti dramaticky snížil. Je nás mnoho a konzervatoře pro svou pedagogickou činnost mohou přijmout jen zlomek odborníků v oboru. A konec konců za třetí musím bohužel zmínit, že většina publika si místo kvalitního produktu žádá jen jeho pozlátko. Způsob, jakým je produkt „zabalen a představen“, má dnes paradoxně větší význam než samotný obsah.

Z jakého publika míváte nejlepší pocit? 
Z toho, které je podle mého názoru aktivně přítomno. Během dirigování cítíte přítomnost lidí, ke kterým se obracíte, a nejlepší publikum je to, které vás pozorně vnímá.

Kolikrát jste byl v České republice a ja se vám tu líbí? 
Celkem pětkrát. Českou republiku zbožňuji pro krásu památek, půvabný venkov i bohatou hudební tradici.

Jací jsou čeští a italští fanoušci vaší hudby? 
Všichni jsou skvělí.

V českých kinech právě promítají film Il Boemo o slavném hudebním skladateli Josefu Myslivečkovi. Žil v Itálii, kde se svými díly proslavil. Znáte ho?
Ano, znám díla Josefa Myslivečka, byl to úžasný skladatel. Už teď se na ten film moc těším.

Jakou hudbu posloucháte nejraději, když zrovna nepracujete?
Když nepracuji, poslouchám hlavně klasickou hudbu, ale zajímají mě i ostatní žánry. Jsem totiž přesvědčený, že o kráse díla nerozhoduje jeho žánr. Takže poslouchám prakticky všechno, protože se snažím objevovat nové a nové věci, abych se i z teoretického hlediska neustále obohacoval.


Andrea Morricone

Narodil se 10. října 1964 v Římě jako druhý syn zesnulého skladatele a držitele Oscara Ennia Morriconeho. Složil filmovou hudbu k americkým filmům Capturing the Friedmans a Liberty Heights. Se svým otcem spolupracoval na partituře pro Cinema Paradiso, za kterou získali cenu BAFTA za nejlepší původní filmovou hudbu. The Love Theme from Cinema Paradiso je také jeho dílem. Složil i hudbu k mnoha dalším italským filmům, včetně The Inquiry a The Entrepreneur.


Zdroj: www.andreamorricone.org

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související