Tom Cruise, Julia Roberts, Viola Davis, Julianne Moore, Eva Longoria a další filmové osobnosti velkolepě zahájily jeden z nejvýznamnějších filmových festivalů na světě. Na francouzské Riviéře se během 75. festivalu v Cannes očekává až 35 tisíc návštěvníků. V úvodu prostřednictvím telemostu promluvil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
Poté, co byla akce v Cannes kvůli covidu v roce 2020 zrušena a vloni měli herci z hygienických důvodů omezený vstup, letošní ročník se vrací k tradiční předpandemické podobě. Koná se však ve stínu ruské invaze na Ukrajinu. „Budeme sice velmi pečlivě volit filmové vítěze, ale ani na chvilku nepřestaneme myslet na to, co se děje na Ukrajině,“ slibuje Thierry Frémaux, ředitel festivalu.
Předfestivalové přešlapy
Ještě než festival začal, došlo hned k několika problémům. Nejprve se zahltily stránky festivalu a diváci tak neměli možnost v jednu chvíli kupovat lístky na filmy. Podle ředitele festivalu bylo důvodem napadení softwarových robotů. Pak média upozornila na fakt, že Frémaux chtěl ovlivnit některé rozhovory týkající se genderové nerovnosti žen na festivalu či omezení vstupu některých filmových osobností. „Součástí francouzské tradice je, že rozhovory poskytujete k autorizaci. Nikdy ale při autorizaci neměním dotazy novinářů,“ bránil se okamžitě Frémaux, ovšem podle serveru Deadline.com jeho chování dokazuje pravý opak.
Festival ve stínu války
Vzhledem k tomu, že ukrajinsko-ruská válka bohužel stále pokračuje, ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystoupil jako zvláštní host v rámci slavnostního večera, a to prostřednictvím videohovoru. Během řeči neopomněl připomenout film Charlieho Chaplina Diktátor v souvislosti se současnou situací v jeho vlasti. A právě kvůli válce došlo i ke změně názvu filmu francouzského režiséra Michela Hazanaviciuse komediální film Z (Comme Z), jehož projekcí večer začal. Písmeno Z totiž využívá ruská propaganda coby symbol podpory invaze na Ukrajinu. Novinka se tak nakonec jmenuje Final Cut. Datum uvedení do českých kin zatím není známo.
Ruskou agresi všem filmovým fandům neopomene připomenout dokument Mariupolis 2, který natočil litevský režisér Mantas Kvedaravičius. Ten před necelým měsícem zahynul v ukrajinském Mariopolu, takže snímek dokončila jeho snoubenka. „Mariupolis 2 zobrazuje to, jak život pokračuje uprostřed bombardování, a ukazuje obrazy, jež vyjadřují tragédii i naději zároveň,“ uvedli pořadatelé festivalu. Snímek prozatím není v nabídce české distribuce.
Pořadatelé také musí vysvětlovat, proč se na festivalu uvádí film ruského režiséra Kirilla Serebrennikova o vztahu skladatele Petra Iljiče Čajkovského s jeho někdejší žačkou z konzervatoře a pozdější manželkou Antoninou Ivanovnou Miljukovovou. Tento snímek sice patří mezi nejočekávanější tituly, ovšem jedním ze sponzorů byl sankcionovaný ruský oligarcha Roman Abramovič. A festival již dlouho před zahájením avizoval, že nebude akreditovat proruská média ani podporovat oligarchy. Podle Thierry Frémaux byl ale film o Čajkovském natočen ještě před začátkem ruské invaze, tudíž ještě před tím, než byly zavedeny sankce.
Hlavní roli festivalu Tom Cruise
Den po slavnostním zahájením se po červeném koberci prošel jeden z nejvyhlíženějších hostů festivalu hollywoodský herec Tom Cruise, který zde uvedl dlouho očekávané pokračování legendárního filmu Top Gun: Maverick.
Cruise brzo oslaví šedesátiny, proto mu pořadatelé přichystali jako hold mimořádnou cenou za přínos. Ikona „současné kinematografie“ ozdobila festival po boku kolegů Jona Hamma, Jennifer Connelly, Evy Longorii, Jerry Bruckheimera, Elle Fanning, držitelky ceny Kering’s Women in Cinema Violy Davis. Do českých kin bude Top Gun: Maverick uveden 26. května.
Hvězdné filmy plné skvělých herců
Další, kdo má francouzské Cannes oslnit je herec Tom Hanks. Předvede zde životopisný film o rokenrolové hvězdě Elvisi Presleym, kde ztvárnil zpěvákova manažera, plukovníka Toma Parkera. Snímek natočil režisér Bez Luhrmann a Elvise zde hraje Austin Butler. Do českých kin jde film 23. června.
George Miller pak přichází na festival s fantasy Three Thousand Years of Longing. Hlavního hrdinu „Džina“, který má splnit tři přání jedné zatrpklé ženě (Tilda Swinton), ztvárnil Idris Elba. Režisér James Gray zase natočil film o vlastním dospívání v New Yorku, který nese název Armageddon Time. Do rolí obsadil skvělého Anthonyho Hopkinse, Anne Hathaway a Jeremyho Stronge.
Horor Crimes of the Future režiséra Davida Cronenberga představí Kristen Stewart, Léu Seydoux a Vigga Mortense, který v příběhu hraje avantgardního umělce, který se svou partnerkou předvádí uměleckou metamorfózu orgánů ve vlastním těle. Stewar si zde zahraje velmi netradiční roli. Vyšetřovatelku, která řeší obchod s lidskými orgány.
Chybět nebude ani zajímavý dokument Moonage Daydream o hudebníkovi Davidu Bowiem. Nejen jeho fanoušci zde budou mít možnost vidět zatím nezveřejněné záběry ze zpěvákova archivu. Za zmínku jistě stojí i film o slavném rokenrolovém zpěvákovi a klavíristovi Jerrym Lee Lewisovi Trouble in Min, který natočil Ethan Coen. Ani jeden z uvedených filmů zatím nemá stanovenou českou premiéru.
Až do 29. května festival nabídne snímky ve dvou hlavních soutěžních sekcích a světové premiéry renomovaných tvůrců a tvůrkyň.
Malá česká stopa
V hlavní soutěži bohužel Česko opět chybí, ovšem fanoušci se mohou v sekci Cannes Classics těšit na digitálně zrestaurovaný snímek Věry Chytilové Sedmikrásky. Jako spolukoproducenti se Češi (dále pak Ukrajina, Chorvatsko a Švédsko) podílí na psychologickém dramatu Butterfly Vision od debutujícího ukrajinského režiséra Maksyma Nakonečného. To se dostalo do druhé soutěžní sekce Un certain regard. Jde o příběh mladé Ukrajinky, která se vrací domů z ruského zajetí.
Skvělé možnosti se dostalo českým režisérům Petru Kazdovi a Tomáši Weinrebovi, kteří jsou vybráni do projektu Ateliér. Ten dává profesionálům možnost dosáhnout na mezinárodní distribuci. Pro autory, kteří mají za sebou úspěšný snímek Já, Olga Hepnarová, jde o velkou čest a splněný sen. Momentálně pracují na novém scénáři Les, který je o živelné katastrofě.
Zdroj: Courtesy Cannes Film Festival