Jak je na tom nemocný Bruce Willis? Podle všeho ne moc dobře

foto: Netflix

Zpráva, že slavný herec a velký sympaťák Bruce Willis trpí afázií, tedy vážným degenerativním onemocněním mozku, se do světa rozletěla letos na jaře. A všichni se od té doby ptají, jak na tom je. Mnohé teď poodhalila jeho manželka Emma Heming Willis.

44letá modelka sdílela nedávno na Instagramu video, kde ukazuje, jaké měla letos léto. Na počest amerického Národního dne povědomí o zármutku se tu věnuje různým činnostem – cvičí, zahradničí, natírá plot a hraje tenis. Ve videu se mihnou i její dcery Mabel a Evelyn, Bruce tu však vidět není.

V titulku ke svému příspěvku napsala: „Toto léto bylo o sebeobjevování – hledání nových koníčků, vystupování z mé komfortní zóny a snaze zůstat aktivní. Můj zármutek může být paralyzující, ale učím se, jak s ním žít.“

Není to lehké…

Emma Heming Willis také zdůraznila, co se naučila o zármutku od své 31leté nevlastní dcery Scout, kterou má herec se svou bývalou ženou Demi Moore. „Jak mi řekla moje nevlastní dcera, zármutek je nejhlubší a nejčistší formou lásky. Doufám, že v tom i vy najdete nějakou útěchu,“ uzavřela bolavé téma.

Není to poprvé, co manželka slavného herce otevřeně promluvila o zdraví svého muže. V květnovém rozhovoru pro The Bump se Heming Willis přiznala, že rozhodnutí dát svou rodinu na první místo nebylo to nejlepší, co mohla udělat. „Dávala jsem přednost potřebám své rodiny před svými vlastními, což ze mě nedělá hrdinu,“ řekla. „Péče o všechny ostatní v mé domácnosti se odrazila na mém duševním i fyzickém zdraví. A ve výsledku to neposloužilo nikomu.“ Modelka tak přiznala, že už ví, jak je důležité udělat si více času pro sebe. „Myslím, že je nezbytné najít si aspoň jednu věc, díky které se budete cítit dobře a můžete na ní stavět. U mě je to cvičení „dodala.

O tom, že je Bruce Willis vážně nemocný a musí se vzdát své kariéry, informovala jeho rodina v březnu letošního roku. V prohlášení sdíleném na Instagramu tehdy napsali: „Jako rodina jsme se chtěli podělit o to, že náš milovaný Bruce má zdravotní problémy. Nedávno mu byla diagnostikována afázie, která ovlivňuje jeho kognitivní schopnosti. Je to pro naši rodinu opravdu náročné období a velmi si vážíme vaší nekonečné lásky, soucitu a podpory,“ stálo v prohlášení. „Procházíme tím společně jako silná rodinná jednotka. A chtěli jsme se o vše podělit s vámi, jeho fanoušky, protože víme, jak moc pro vás znamená, stejně jako vy pro něj.“

Fatální diagnóza

Afázie, kterou Bruce Willis trpí, vzniká v důsledku poškození mozku, například po mozkové cévní příhodě, úrazu hlavy či nádorovém onemocnění. Její projevy jsou různé. Podle toho, jaká část mozku byla poškozena – od lehkých poruch vybavování si slov až po úplnou ztrátu řeči a celkového porozumění. Problémem je, že její následky se dotýkají všech schopností, které s řečí souvisejí. Ať už jde o mluvení, porozumění, čtení a psaní, gesta, mimiku nebo i počítání. Bližší informace o tom, jak na tom Bruce je, chybí. Ale jak lze vyčíst z postu jeho ženy, jeho stav se rozhodně nelepší, spíše naopak.

Afázie je do jisté míry léčitelná, zejména medikamentózně, psychologickou podporou a kognitivní terapií. Ovšem jak se v rozhovoru pro CNN Prima NEWS vyjádřila přední česká logopedka Ilona Kejklíčková: „Terapie je velmi náročná. Pacient se mnohdy učí vyslovovat základní výrazy, slova, věty. Učí se i psát a číst. Jedná se o jednu z nejnáročnějších diagnóz. Jeden den můžete bez potíží komunikovat, a následně neřeknete nic nebo vůbec nerozumíte tomu, co vám někdo říká.

Pomáhají všichni

Velmi dobré vztahy má s Brucem i jeho bývalá žena Demi Moore. Jak lze ze sociálních sítích vystopovat, oba dřívější partneři spolu vycházejí výborně a dokonce společně slavili i jeho letošní 67. narozeniny. Což jistě potěšilo i jejich tři dcery Rumer (33), Scout LaRue (30) a Tallulah Bell (28). 

Zdroj: www.independent.co.uk www.shefinds.com, www.nbcnews.com, people.com, cnn.iprima.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář