Festival BERLINALE: Zvítězil film s českou koprodukcí

Film o učitelce a lechtivém videu, který odhaluje dvojí tvář současné společnosti.
foto: Unsplash

Snímek Rumuna Radua Judeho Smolný pich aneb Pitomý porno získal na berlínském filmovém festivalu hlavní cenu Zlatého medvěda. Příběh o středoškolské učitelce, která se dostane do velmi nepříjemné situace, vznikl v české koprodukci. Podpořil ho i Státní fond kinematografie.

Hlavní hrdinka je ve filmu vystavena ostré konfrontaci s rodiči svých žáků, kvůli svému soukromému videu s choulostivým erotickým obsahem, které začne kolovat po internetu. Má někdo takový právo učit děti? Festival Berlinale tak ocenil společenské téma, které se zdaleka netýká jen Rumunska, příběh by se mohl odehrát kdekoli na světě.

Režisér, co sbírá ceny

Radu Jude již získal Stříbrného medvěda v roce 2015 za snímek Aferim! a to za nejlepší režii. S filmem Je mi jedno bodoval i na KVIFF v roce 2018, kde vyhrál hlavní cenu, Křišťálový glóbus. Koprodukčně se na všech třech filmech podílela společnost Endorfilm a podpořil je Státní fond kinematografie.

Další ceny…

Stříbrného medvěda za velkou cenu poroty získalo japonské romantické drama Guzen to sozo (Kola štěstěny a fantazie), pod taktovkou režiséra Rjúsuke Hamagučiho. Stříbrného medvěda za režii získal Dénes Nagy za drama Természetes fény (Přirozené světlo), které vzniklo v koprodukci Maďarska, Lotyšska, Německa a Francie.

Stříbrného medvěda za nejlepší herecký výkon v hlavní roli dostala Němka Maren Eggertová za roli v komediální romanci Ich bin dein Mensch (Jsem tvůj člověk). Stříbrnou sošku za vedlejší roli má Lilla Kizlingerová za výkon v maďarském dramatu Rengeteg – mindenhol látlak (Les – vidím tě všude).

Berlinale se uskutečnilo kvůli pandemii bez diváků a vysílalo se online. Přítomni byli pouze zástupci filmového průmyslu. 9. až 20. června se však organizátoři rozhodli uspořádat festival pro veřejnost. Doufají, že už budou moci divákům promítnout filmy v kinech a sošky předají oficiálně vítězům.

Berlinale

Berlínský mezinárodní filmový festival je jeden z nejprestižnějších a nejnavštěvovanějších filmových festivalů ve světě. Od roku 1951 probíhá každý rok v únoru, hlavní cenou je Zlatý medvěd. Do soutěže se přihlašují filmy z celého světa.

Drama Skřivánci na niti Jiřího Menzela, který se na Berlinale v roce 1990 dočkal po téměř 20 letech od svého vzniku obnovené premiéry a získal Zlatého medvěda je jediným československým vítězem tohoto festivalu.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související