Helena Třeštíková získala na festivalu v Sofii cenu poroty

Nový dokument Anny získal Speciální cenu poroty a chystá se do kin
foto: Instagram Hana Třeštíková

Režisérka úspěšných dokumentů Helena Třeštíková se chystá uvést v létě do kin svůj nový film Anny. Příběh stárnoucí prostitutky, jejíž život sledovala téměř dvacet let.

Světovou premiéru měl film už na podzim na festivalu dokumentárních filmů IDFA v Amsterdamu. „Je to komplexní film o mnoha věcech, hlavně ale ukazuje život lidí z nižších vrstev, které ignorujeme a jichž je přitom po celém světě stále více. Když na Anny pomyslím, derou se mi do očí slzy, její neuvěřitelná síla a schopnost žít svůj život naplno přes to, z jakého je prostředí a čím si v životě musela projít. Tvůrcům gratuluji,“ sdělil jménem poroty festivalu v Sofii jeden z porotců Lech Kowalski.  

foto: Bontonfilm

Anny byla zajímavá tím, že to nebyla typická prostitutka. Začala šlapat ve 46 letech, motivovalo ji přilepšení vnoučatům. Mně se líbilo, že se svými výraznými rysy podobá italské herečce Giuliettě Masinové. Ve Felliniho filmu Cabiriiny noci (1957) ztvárnila prostitutku, a mě tak přišlo, že tu máme jisté Cabiriiny noci po česku. Anny byla autentická, nestylizovala se, o profesi pouliční prostitutky mluvila s nadhledem a humorem,“ řekla k filmu Helena Třeštíková. A v rozhovoru pro Českou televizi dodala: „Zaujala mě hned na začátku, když jsem začala dělat film o sdružení Rozkoš bez rizika, kde se angažovala. Hrají i divadlo, kde Anny aktivně vystupovala. Byla velmi otevřená, což je pro dokument hrozně důležité. Nic neskrývala.

Mezi nejslavnější projekty Heleny Třeštíkové patří filmy Katka, Mallory, série Manželské etudy a René, za něhož režisérka získala cenu Evropské filmové akademie označovanou jako „evropský Oscar“. 


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související