Zdeněk Svěrák slaví, vydává knihu a točí film

28. března oslaví herec, scénárista, dramatik, autor písní a spisovatel 85. let.
Zdeněk Svěrák / foto: Supraphon

Zdeněk Svěrák rozhodně nezahálí. K narozeninám si nadělil novou knížku Povídky a jedna báseň a se synem točí další film!

Kniha obsahuje krátké povídky plné laskavého humoru, které člověka vedou k zamyšlení. Vše je propojeno jeho obvyklým nadhledem a životním moudrem. Zdeněk Svěrák také se svým synem, režisérem Janem Svěrákem, začal natáčet nový film. Dárků k narozeninám si tak nadělí hned několik.

Osmý rodinný film

Betlémské světlo, to je osmý film, na kterém Zdeněk Svěrák spolupracuje se svým synem. Scénář vznikl na základě tří povídek Zdeňkovy stejnojmenné knihy z roku 2011, a také si tu zahraje postavu spisovatele Karla Šejnohy. Podle vlastních slov bude hrát v podstatě sám sebe. Příběh se odehrává před Vánoci a vypráví o handicapovaném klukovi Petrovi, který pracuje v chráněné dílně a slovy svého otce skladníka: „Neví, co se sluší a co se nesluší“. Diváci se rozhodně budou mít na co těšit. Film s rozpočtem 38,7 milionu korun, který 7 miliony korun podpoří i Státní fond kinematografie, má být plný humoru, lásky a laskavosti.

foto: archiv redakce

Posledním snímkem Zdeňka a Jana Svěrákových, který měl premiéru 2017, byl film Po strništi bos a v kinech ho vidělo přes půl milionu diváků. Filmy podle Svěrákových předloh byly třikrát nominovány na Oscara. V roce 1985 poprvé získal nominaci s veselohrou Vesničko má středisková. Tu tehdy režíroval Jiří Menzel. Podruhé v roce 1991 byl nominován za Obecnou školu, kterou již režíroval jeho syn Jan. Potřetí pak konečně nominaci proměnil, a to za film Kolja. S ním získali v roce 1996 Oscara za nejlepší cizojazyčný film. V roce 2014 Zdeněk Svěrák převzal od Jiřího Bartošky Cenu prezidenta festivalu za přínos české kinematografii.

Ojedinělé divadlo

Zdeněk Svěrák má na svědomí i vytvoření fiktivní postavy českého velikána Járy Cimrmana. Jeho spolupracovníkem byl dlouhá léta nejen v divadle, ale i při natáčení filmů, Ladislav Smoljak. Napsali spolu slavné a úspěšné komedie Jáchyme, hoď ho do stroje!, Marečku, podejte mi pero!, Na samotě u lesa, Kulový blesk, Trhák, Jára Cimrman, ležící, spící, Rozpuštěný a vypuštěný a Nejistá sezóna.

foto: Česká televize

Knihy, lásky moje

Vydavatelství Supraphon připravilo k Svěrákovu jubileu bezmála 24 hodin nahrávek rozdělených do tří alb. První dvě CD obsahují povídky, které Svěrák publikoval knižně a pak je sám načetl. Tři povídky čtou jeho oblíbené filmové partnerky Dana Kolářová a Libuše Šafránková. Třetí CD obsahuje tvorbu, kterou Zdeněk Svěrák vytvořil pro děti. Jde o soubor s názvem Skoro všechno.

V neposlední řadě si pak díky nakladatelství Cosmopolis Svěrák nadělil novou knihu Povídky a jedna báseň. Jde o osm povídek a jednu několikastránkovou báseň ve volném verši.


Zdeněk Svěrák

Narodil se 28. března 1936 v Praze. Na gymnázium se stalo jeho velkou vášní psaní, předčítání a rád bavil okolí. Proto se také rozhodl pro studium českého jazyka. Je vystudovaný pedagog a držitel nejen ceny Oscar, ale i Zlatého Glóbu, Magnesií Litery, Českého lva a mnoha dalších tuzemských a světových cen.

Osudovým se stalo setkání s Jaroslavem Uhlířem, se kterým začali skládat písně (Krávy, krávy, Barbora píše z tábora, Není nutno, Mlečný bar, aj.). Počátkem sedmdesátých let napsal s Ladislavem Smoljakem první scénář pro film Jáchyme, hoď ho do stroje! a tím se započala jeho docela nová životní éra.Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související