OSOBNOSTI uctily lékaře a v převlecích vybírají finance

Osobnosti české kultury se spojili na podporu Hippokratovy armády!
foto: Supraphon

Iva Janžurová, Zdeněk Svěrák, Jiří Lábus, Ivan Trojan, Hynek Čermák, Petr Čtvrtníček a další známé tváře účinkují v klipu s písní od Igora Orozoviče (36). Spojili se tak na podporu Hippokratovy armády.

Igor Orozovič, herec, muzikant a člen činohry Národního divadla během března 2020, kdy poprvé udeřila pandemie koronaviru, složil píseň Hippokratova armáda. Chtěl tak vyjádřit díky všem lékařům a zdravotním sestřičkám za jejich nasazení při zvládání pandemie.

Letos v lednu se rozhodl, že píseň zhmotní klipem a z ódy na lékaře, která vznikala u klavíru jako spontánní reakce na vzniklou situaci, vytvořil vskutku ojedinělé dílo.

Spojil síly s hudebním skladatelem a producentem Davidem Hlaváčem, přizval hráče na bicí Bady ZbořilaMartina Lehkého s basovou kytarou i Michala Zpěváka s několika dechovými nástroji. S Igorem se David střídal za klávesami. Nahrávka vznikla ve spolupráci se zvukovým mistrem Derekem Saxenmayerem.

Volba padla na kolegu

Původně jsem chtěl píseň natočit s více zpěváky ve stylu We are the world. Ale zjistil jsem, že není až tak jednoduché vybrat, kdo by to měl být. Specifická píseň si žádá specifický projev. A najednou jsem vykřikl: Vladimír Javorský! Můj skvělý kolega z Národního divadla. A bylo to jasné! Ta píseň si ho sama našla. Navíc mužský duet není až tak úplně běžný,“ uvedl Igor Orozovič.

V písni nechybí ani sbory v podání hereček Národního divadla: Terezy VilišovéPavlíny ŠtorkovéMagdalény BorovéPavly BeretovéVeroniky Lazorčákové a divadelní lektorky ND a zpěvačky Zuzany Kráľové. Překvapením je hudební cameo světoznámého tenora Štefana Margity!

Od počátku jsem měl radost, že takový nápad vznikl a že jsem se mohl zúčastnit. Igor mě nadchl svou činorodostí a zápalem tvořit už během první vlny pandemie. A navíc jsem poznal skvělého muzikanta Davida Hlaváče. Díky jim všem za ten počin a nejvíce těm, kterým je určen,“ poznamenal Vladimír Javorský ke své účasti. 

Skvělý tým plný nápadů

Formu videoklipu Igor Orozovič konzultoval s přáteli z umělecké branže. „S divadelní režisérkou Terezou Karpianus jsme načrtli obraz neznámého člověka, který cestou do práce potkává na ulici slavné osobnosti v nejrozličnějších povoláních. A až na konci se ukáže, že největší osobností je právě ten ,neznámý‘, protože je lékař. Nejvíc mi pak samozřejmě pomohl režisér klipu Jan Chramosta, který základní myšlence dodal reálné kontury a připojil spoustu nápadů. Děkuji filmovému bohu za tu spolupráci! Honza je osvícený parťák se skvělým týmem spolupracovníků – bez nich by klip k písni Hippokratova armáda nevznikl,“ uvedl Igor Orozovič.

Záměr celého projektu je jasný. Podpora a úsměv všem zdravotníkům. „A protože nejen úsměvem je člověk živ, chtěli jsme pracovníky v první linii podpořit i finančně. Nevěděl jsem jak na to. Oslovil jsem tedy kardiologa Petra Neužila ze spolku Sdružení pro srdeční rytmus a díky němu pak ředitelku Nadace Charty 77 a Konta Bariéry paní Boženu Jirků. Tihle dva lidé a tyhle dvě organizace nám pomohli celou akci rozjet, dodal zpěvák.

Přes veřejnou sbírku tak mohou lidé přispívat na konto uvedené v titulcích klipu Hippokratova armáda, a přilepšit tak lékařům v náročných pracovních podmínkách. Na stejný účet půjde i veškerý výtěžek z poplatků a prodeje singlu. Za tím pak stojí vydavatelství Supraphon.

Všichni své role ztvárnili bez nároku na honorář s cílem podpořit charitativní myšlenku. Diváci tak mohou v dobrosrdečné pošťačce poznat Ivu Janžurovou, v poslíčkovi s pizzou Jiřího Lábuse, v cestujícím mířícím na sever Zdeňka Svěráka, v dívce s květinou Veroniku Khek Kubařovou, v běžci choreografa Marka Zelinku a mezi cestujícími hromadné dopravy zahlédnou Ivana Trojana, Annu Fialovou, Magdalénu Borovou nebo proslulého kouzelníka Ondřeje Pšeničku. Neodolatelné jsou v roli metařů hvězdy Dejvického divadla Hynek Čermák a Václav Neužil, zaujme i vlídný vrátný Thomayerovy nemocnice Petr Čtvrtníček


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související