OSOBNOSTI uctily lékaře a v převlecích vybírají finance

Osobnosti české kultury se spojili na podporu Hippokratovy armády!
foto: Supraphon

Iva Janžurová, Zdeněk Svěrák, Jiří Lábus, Ivan Trojan, Hynek Čermák, Petr Čtvrtníček a další známé tváře účinkují v klipu s písní od Igora Orozoviče (36). Spojili se tak na podporu Hippokratovy armády.

Igor Orozovič, herec, muzikant a člen činohry Národního divadla během března 2020, kdy poprvé udeřila pandemie koronaviru, složil píseň Hippokratova armáda. Chtěl tak vyjádřit díky všem lékařům a zdravotním sestřičkám za jejich nasazení při zvládání pandemie.

Letos v lednu se rozhodl, že píseň zhmotní klipem a z ódy na lékaře, která vznikala u klavíru jako spontánní reakce na vzniklou situaci, vytvořil vskutku ojedinělé dílo.

Spojil síly s hudebním skladatelem a producentem Davidem Hlaváčem, přizval hráče na bicí Bady ZbořilaMartina Lehkého s basovou kytarou i Michala Zpěváka s několika dechovými nástroji. S Igorem se David střídal za klávesami. Nahrávka vznikla ve spolupráci se zvukovým mistrem Derekem Saxenmayerem.

Volba padla na kolegu

Původně jsem chtěl píseň natočit s více zpěváky ve stylu We are the world. Ale zjistil jsem, že není až tak jednoduché vybrat, kdo by to měl být. Specifická píseň si žádá specifický projev. A najednou jsem vykřikl: Vladimír Javorský! Můj skvělý kolega z Národního divadla. A bylo to jasné! Ta píseň si ho sama našla. Navíc mužský duet není až tak úplně běžný,“ uvedl Igor Orozovič.

V písni nechybí ani sbory v podání hereček Národního divadla: Terezy VilišovéPavlíny ŠtorkovéMagdalény BorovéPavly BeretovéVeroniky Lazorčákové a divadelní lektorky ND a zpěvačky Zuzany Kráľové. Překvapením je hudební cameo světoznámého tenora Štefana Margity!

Od počátku jsem měl radost, že takový nápad vznikl a že jsem se mohl zúčastnit. Igor mě nadchl svou činorodostí a zápalem tvořit už během první vlny pandemie. A navíc jsem poznal skvělého muzikanta Davida Hlaváče. Díky jim všem za ten počin a nejvíce těm, kterým je určen,“ poznamenal Vladimír Javorský ke své účasti. 

Skvělý tým plný nápadů

Formu videoklipu Igor Orozovič konzultoval s přáteli z umělecké branže. „S divadelní režisérkou Terezou Karpianus jsme načrtli obraz neznámého člověka, který cestou do práce potkává na ulici slavné osobnosti v nejrozličnějších povoláních. A až na konci se ukáže, že největší osobností je právě ten ,neznámý‘, protože je lékař. Nejvíc mi pak samozřejmě pomohl režisér klipu Jan Chramosta, který základní myšlence dodal reálné kontury a připojil spoustu nápadů. Děkuji filmovému bohu za tu spolupráci! Honza je osvícený parťák se skvělým týmem spolupracovníků – bez nich by klip k písni Hippokratova armáda nevznikl,“ uvedl Igor Orozovič.

Záměr celého projektu je jasný. Podpora a úsměv všem zdravotníkům. „A protože nejen úsměvem je člověk živ, chtěli jsme pracovníky v první linii podpořit i finančně. Nevěděl jsem jak na to. Oslovil jsem tedy kardiologa Petra Neužila ze spolku Sdružení pro srdeční rytmus a díky němu pak ředitelku Nadace Charty 77 a Konta Bariéry paní Boženu Jirků. Tihle dva lidé a tyhle dvě organizace nám pomohli celou akci rozjet, dodal zpěvák.

Přes veřejnou sbírku tak mohou lidé přispívat na konto uvedené v titulcích klipu Hippokratova armáda, a přilepšit tak lékařům v náročných pracovních podmínkách. Na stejný účet půjde i veškerý výtěžek z poplatků a prodeje singlu. Za tím pak stojí vydavatelství Supraphon.

Všichni své role ztvárnili bez nároku na honorář s cílem podpořit charitativní myšlenku. Diváci tak mohou v dobrosrdečné pošťačce poznat Ivu Janžurovou, v poslíčkovi s pizzou Jiřího Lábuse, v cestujícím mířícím na sever Zdeňka Svěráka, v dívce s květinou Veroniku Khek Kubařovou, v běžci choreografa Marka Zelinku a mezi cestujícími hromadné dopravy zahlédnou Ivana Trojana, Annu Fialovou, Magdalénu Borovou nebo proslulého kouzelníka Ondřeje Pšeničku. Neodolatelné jsou v roli metařů hvězdy Dejvického divadla Hynek Čermák a Václav Neužil, zaujme i vlídný vrátný Thomayerovy nemocnice Petr Čtvrtníček


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související