Noc divadel bude. Tradičně v listopadu. Těšíme se!

Devátý ročník se uskuteční s podtitulem Fresh Air.
foto: Noc divadel

Zúčastněná divadla naváží na loňské téma udr-život-elnost a představí své novinky. Noc divadel proběhne 20. 11. 2021

„Jako motto pro letošní ročník Noci divadel jsme zvolili Fresh Air. Chtěli bychom věřit, že na podzim 2021 bude skutečně možné, se znovu a pořádně zhluboka nadechnout a užít si Noc divadel tak, jak jsme byli zvyklí v době před-covidové. A že živá kultura nezůstane stejně vzácná jako čistá příroda. Tímto mottem tedy zároveň navazujeme na téma udr-život-elnost, které bylo vloni svorníkem naší celoroční spolupráce se soubory zapojenými do Noci divadel,“ vysvětluje Martina Pecková Černá z Institutu umění – Divadelního ústavu (IDU), který Noc divadel v ČR od roku 2013 koordinuje.

V loňském roce se zapojilo celkem 64 divadel ze 17 měst a obcí z celé České republiky a poprvé se odehrála pouze virtuálně. Součástí byl osmihodinový telemost s názvem Divadlo tu bylo, bude a je (dnes celý den). Komponované pásmo složené z živých vstupů i předtočených záznamů propojilo 28 divadel z 9 měst. V návaznosti na uplynulý ročník připravil IDU Kodex udržitelnosti: Od divadelní kultury ke kultuře v divadle.

foto: Noc divadel

Noc divadel je součástí mezinárodního projektu European Theatre Night, který v roce 2008 odstartovala chorvatská Noc Kazališta. Myšlenka společného divadelního svátku se postupně rozšířila do více jak desítky evropských zemí.

foto: Noc divadel

Akce, kdy česká divadla poprvé otevřela své prostory a během dopoledních, večerních a nočních hodin připravila pro diváky různorodý program, se uskutečnila poprvé v roce 2013. Diváci si mohli užít představení pro děti i dospělé, autorská čtení, workshopy a semináře, koncerty, projekce filmů a inscenací, prohlídky zákulisí a mnoho dalších nejen divadelních zážitků. Prvního ročníku se v ČR se zúčastnilo přes 80 souborů z 25 českých a moravských měst. Účast překonala 40 000 návštěvníků.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související