Přemýšlíte kam vyrazit na první letní výlet? Jižní Čechy skrývají řadu nových i méně známých míst, která stojí za to objevit.
Jsou to místa s příběhem, atmosférou, a často i s kapkou kouzla – ideální pro ty, kdo hledají neotřelé zážitky. Vedle letošních novinek se si pozornost říkají i zapomenuté památky a dosud neobjevené kouty regionu. Nové turistické trasy, netradiční expozice, herní zážitky i návraty k historii vytvářejí pestrou mozaiku, která potěší romantiky, rodiny s dětmi i zvídavé turisty.
Dvě nové únikové hry
Pokud vás baví kombinace příběhu, pohybu a napětí, připravte se na dvě nové venkovní únikové hry inspirované tématem železné opony. Jedna se odehrává poblíž skanzenu u hraničního přechodu Nové Hrady – Pyhrabruck, druhá vás zavede do tajemných Cetvin. Obě hry vás provedou zhruba pětikilometrovým okruhem a vtáhnou vás do příběhu z časů, kdy hranice byla neprostupnou čárou. Zpříjemnit si poznávání regionu můžete i s pomocí nové slevové kuponové knížky „Kuponovka“, která nabízí výhody u desítek poskytovatelů služeb v celé turistické oblasti Novohradsko-Doudlebsko. K dostání je v informačních centrech.
„Šumavské bingo“ je hravá soutěž, která vás provede šestnácti kouzelnými místy – sbíráte razítka a soutěžíte o ceny, ale hlavně objevujete krajinu zábavnou formou. Pokud vás baví spíš poslouchat než soutěžit, TO Šumavsko připravilo sérii podcastů a videí ve spolupráci s Národním parkem Šumava – od přírodních zajímavostí po návštěvnickou etiketu.
Kultura i historie
Za zmínku rozhodně stojí i Muzeum Zlaté stezky na Kubově Huti, které přibližuje někdejší obchodní trasy mezi Čechami a Bavorskem a kombinuje témata přírody, lesnictví i sklářství. Výlet do Vimperka zase obohatí návštěva nově zrekonstruovaných Pivovarských teras – někdejších šlechtických sadů, které se po citlivé obnově otevřou veřejnosti v červnu. Výhled na renesanční zámek tu bere dech.
Na zámku v Českém Krumlově se v nové výstavní síni – bývalé Mincovně – nachází rozsáhlá sbírka dětských ilustrací. Je to možná jedno z největších překvapení celé sezony. Více než 700 originálních ilustrací od evropských autorů vás přenese zpět do dětství. A když už budete v zámecké zahradě, určitě si nenechte ujít i nový prohlídkový okruh rokokového letohrádku Bellarie. Najdete tu nejen slavnou grottu, ale i dvě barokní kuchyně propojené zdvižemi – doslova technický zázrak 18. století.
Kdo má rád hrady, ocení novou hlavní trasu na Rožmberku, která vás zavede přímo do soukromí šlechtického rodu Buquoyů. Ve Strakonicích zase vznikla Knihodělna – dílna, která připomíná zapomenuté knihařské řemeslo, a v Peníkově se znovu roztáčí kolo historické vodní pily.
„Naším cílem je nabídnout návštěvníkům zážitky, které nejsou jen krásné na pohled, ale zároveň inspirativní, pravdivé a hluboce spojené s duchem našeho regionu,“ říká Tereza Procházková, vedoucí domácího cestovního ruchu Jihočeské centrály cestovního ruchu.
Neobjevené skvosty
Cisterciácký klášter ve Vyšším Brodě vyniká architektonickou krásou a má jednu z nejcennějších knihoven v Česku. Zámek Bechyně, stojící na skále nad soutokem Lužnice a Smutné, je zase elegantním dokladem renesanční vznešenosti. Nabízí nejen prohlídky, ale i kouzelnou zámeckou zahradu. V Týně nad Vltavou můžete zase navštívit historické chodby pod centrem města, které patří mezi opomíjené perly a rozhodně si zaslouží pozornost.
V krajině u Trhových Svinů vznikla nová křížová cesta, která vede k poutnímu kostelu Nejsvětější Trojice. Její kamenná zastavení se skleněnými mozaikami nenabízí jen duchovní rozměr, ale i nevšední estetický zážitek, který zapadá do poklidného rytmu krajiny. V nedalekých Nových Hradech se pak otevřel malý, ale srdečný Obchůdek plný chutí a radosti, kde můžete ochutnat a nakoupit produkty místních výrobců z Novohradska a Doudlebska – a možná si odnést i kousek domů. A díky nové příjezdové cestě a parkovišti je teď pohodlně přístupný i Hoslovický mlýn – nejstarší dochovaný vodní mlýn v Čechách.
zdroj: www.jccr.cz, www.jiznicechy.cz