Kam vyrazit letos na Velikonoce? Tipy z Čech i Moravy

foto: Unsplash

Blíží se Velikonoce, a pokud přemýšlíte, kam o volných dnech vyrazit na výlet, máme tu pro vás několik skvělých tipů. Rozhodně se nudit nebudete.

Jednou z prvních příležitostí, jak si neopakovatelnou jarní atmosféru užít, jsou velikonoční trhy a jarmarky, které se k tomuto svátku vážou. Dočkáte se nejen velikonoční tvoření v podobě kraslic a ukázky řemesel, ale rovněž si pochutnáte na tradičním občerstvení a pobavíte se u doprovodného programu. Vyrazit můžete třeba do jižních Čech do Českých Budějovic, Tábora, Českého Krumlova, Volyně, Milevska, Horní Plané, Dačic, Blatné, Vimperku, Českých Velenic či do Bohumilic.

Velikonoční trhy s dlouholetou tradicí

Letošní Velikonoce připadají na pátek 7. 4. až pondělí 10. 4. 2023. Většina velikonočních jarmarků se ale koná o něco dřív. Kam se na ně vypravit?

Praha / 25. 3. až 16. 4. 2023, Staroměstské náměstí. Tyto trhy patří mezi nejznámější a tradičně je zdobí živá bříza plná barevných pentlí a vajíček. Ve stáncích vám nabídnou jarní a velikonoční sortiment. Ve stejný čas, a to od 25. 3. do 16. 4. 2023 můžete navštívit Václavské náměstí a náměstí Republiky.

Střední Čechy / 7. až 9. 4. 2023, trhy v areálu hradu Křivoklát. Knížecí Velikonoce na Křivoklátě nabízí třídenní program s kejklíři, komedianty, folklórními soubory i včetně tradičního jarmarku. Po celou dobu budou na programu i prohlídky interiérů hradu Křivoklát. 7. až  9. 4. 2023 se můžete vydat také do Poděbrad na Jiřího náměstí.

Východní Čechy / 2. dubna 2023 navštivte areál zámku Pardubice. Nádvoří zde bude plné stánků s velikonočním zbožím a těšit se můžete na ukázku lidového zvyku, který se dokonce dostal na seznam UNESCO. Jde o vodění Jidáše a předvedou ho koledníci ze Stradouně.

Západní Čechy / 30. 3. až 10. 4. 2023 na plzeňském náměstí Republiky na jarmarku nakoupíte sváteční sortiment. Naučíte se zde i plést pomlázku, malovat kraslice či péct sváteční koláče. V Karlových Varech zamiřte od 5. do 10. 4. 2023 do Smetanových sadů.

Severní Čechy / 2. 4. 2023, v areálu zámku Sychrov najdete opravdu bohatý sortiment. Nakoupíte tu různé řemeslné výrobky a samozřejmě produkty vztažené ke svátkům jara, jako jsou věnce, pomlázky, kraslice a dekorace, ale také svíčky s jarními motivy, mýdla a další. Dále se můžete vydat do Liberce od 31. 3. až 9. 4. 2023 na nám. Dr. E. Beneše nebo do Trutnova, a to 3. až  6. 4. 2023 na Krakonošovo náměstí.

Jižní Čechy / 7. až 9. 4. 2023 v areálu zámku Blatná si Velikonoce rozhodně užijete v kulisách historické památky nebo se vydejte do zdejšího rozsáhlého zámeckého parku, kde spatříte daňky. V Českém Krumlově pak od 6. až 10. 4. 2023 na náměstí Svornosti si též svátky užijete do sytosti.

Morava / 3. až 7. 4. 2023 v Ostravě na Masarykovo náměstí nebudou chybět ani zvonička jara nebo velikonoční vozy. Svátky Velikonoc si pak užijete i v Brně od 31. 3. až 9. 4. 2023 na náměstí Svobody či ve Zlíně od 5. až 6. 4. 2023 na náměstí Míru

Dobré jídlo i kraslice

Velikonoční hrkání je náhradou za zvuky zvonů, které podle pověsti „odletěly“ do Říma a zpravidla oznamují radostné události. Zelený čtvrtek zahájí právě tímto pochodem velikonoční svátky na náměstí v Třeboni, ve stejný čas proběhne první hrkání také v Českých Budějovicích.

Na tradiční lidové zvyky spojené s těmito svátky se můžete zajet podívat i do vodního mlýna v Hoslovicích. Určitě tu nebudou chybět řehtačky, barvená vejce, voňavé mazance či symboličtí beránci. Staročeské Velikonoce si také užijete ve Stožci, Vysokém Chlumci nebo Borotíně. A „Velikonoce na talíři“ si vychutnáte v Českém Krumlově, kde místní restaurace a kavárny chystají velikonoční a jarní speciality a chybět nebude ani tradiční zelené pivo.

Pro rodiny s dětmi jsou na mnoha místech připravené různé výtvarné dílničky, workshopy i hry. Děti si mohou vlastnoručně vyrobit velikonoční dekorace nebo uplést pomlázku například v pohádkovém Selibově. Spojit tradici s pohybem nabízí každoročně také Hluboká nad Vltavou, kde návštěvníky čeká velikonoční stezka za obřími kraslicemi, dobročinný běžecký závod nebo zábavná hra s mapou.

Za přírodou i relaxem na západ Čech

V západočeských Mariánských Lázních, zapsaných spolu s Karlovými Vary a Františkovými Lázněmi už dva roky na seznam světového kulturního dědictví UNESCO, se na kolonádě chystají velikonoční trhy, kde si můžete uplést pomlázku či košík a dozvědět se něco o původu velikonočních zvyků. Na Velký Pátek, tedy 7. dubna, v 19.30 h tu ve společenském domě Casino zahraje Západočeský symfonický orchestr Dvořákovu velikonoční Stabat mater.

Na pláních nad městem už to na běžkách nejspíš nepůjde, ale pěšky určitě ano. A pokud se přiobléknete, na kole taky. Otevřeno už bude mít i nedaleký zámek Kynžvart, kde se rovněž chystá předvelikonoční jarmark. Na pobyt v Mariánkách se v místním turistickém centru vyzbrojte kartou Karlovy Vary Region Card. Zajistí vám volný vstup do 40 galerií, muzeí, památek a dalších míst a zdarma ježdění městskou dopravou.

A pokud toužíte po relaxu a odpočinku, tak například ve Falkensteiner Spa Resortu v Mariánských Lázních se bez zábran můžete oddat lázeňským procedurám. Zdejší Acquapura Spa nabízí čtyři vyhřívané bazény a čtyři sauny. V lékařském centru si můžete navíc objednat procedury celostní relaxace a ochutnat minerální vodu z vlastního hotelového pramenu Alexandra. Pro nejmenší je tu také připraveno velikonoční hledání vajíček a další překvapení.

Pomlázka v ZOO

V Praze se nabízí možnost vyrazit za geniem loci do Starého Města, na již zméněné trhy na Staroměstské i Václavské náměstí a pak si někde dát skleničku něčeho opravdu dobrého, například v Monkey baru v Opletalově ulici. V pátek 7. dubna začíná ve Velké Chuchli dostihová sezona a večer zahrají v klubu Jazz Docku staří známí Buty. Jděte se přesvědčit, zda hrají a znějí stejně jako kdysi. O den později se otvírají farmářské velikonoční trhy na Náplavce na pravém břehu.

V neděli se můžete vydat i s dětmi na velikonoční bojovou hru Žižkonoce. Večer pak v kostele svatého Šimona a Judy zazní mimořádný koncert Mozartových děl německé pěvkyně Juliane Banse, portugalského klarinetisty Horacia Ferreiry a českého virtuosa Radima Patočky s Kolínským komorním orchestrem pod vedením Christopha Poppena. Na Velikonoční pondělí pořádá Zoo Praha komentovaná krmení zvířat. Po všechny sváteční dny je připravena (nejen pro děti) výstava Po stopách dinosauřích vajec v muzeu filmového mága Karla Zemana.

Zámek Mníšek pod Brdy

Tento skvost stojí v centru malého města a nabízí nádhernou kombinaci a klasicistní architektury. Zámek má bohatou historii a byl sídlem nižší šlechty po mnoho generací. Stojí tu už od konce 13. století a do současného stavu byl rekonstruován v roce 2000. Při prohlídce exteriéru a interiéru se dozvíte více o životě předešlých majitelů a navštívíte dokonce jejich pokoje. 

Když se vydáte do zámeckého parku, pokocháte se výhledem na krajinné panorama a můžete si užít rozmanitost stromů a květin. To oceníte zejména teď na jaře, kdy rozkvetou třešně a park se zaplní harmonií barev.

Loučeňské labyrintárium

Hledáte něco, co je doslova rarita a v Čechách nemá obdoby, pak musíte navštívit labyrintárium, které je umístěné v loučeňském zámeckém parku. Najdete zde dvanáct unikátních labyrintů a bludišť ve dvaceti tří hektarovém zámeckém parku se spoustou exotických stromů.  

Labyrintárium bylo navrženo Angličanem Adrianem Fisherem, který je světovým tvůrcem labyrintů, a u nás ani v Evropě nemá obdoby. Labyrinty jsou propojeny naučnou stezkou, k níž návštěvníci dostanou mapu a která je seznámí s historií, ale i současností labyrintů a bludišť. A byla by škoda bloudění nespojit také s návštěvou nádherného zámku Loučeň.  

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

Je vám blízká Morava a plánujete tam výlet? Pak byste si na mapě měli červeně zakroužkovat Hustopeče. Její mandloňové sady na území České republiky jsou skutečnou raritou. Uprostřed mandloňových sadů byla také vybudovaná 17 metrů vysoká rozhledna, která nabízí nejkrásnější pohled z jejího vrchu v březnu a dubnu, kdy pod ní rozkvétá narůžovělá záplava mandloňových květů. Mimo mandloní lze z rozhledny dohlédnout na nedaleké Pálavské vrchy, Novomlýnské nádrže, okolní obce či Bílé Karpaty. 

Díky naučné Mandloňové stezce nezabloudíte. Ta začíná v Hustopečích na náměstí a vede přímo k nejznámějšímu sadu s rozhlednou na Hustopečském starém vrchu. Dále můžete dojít až k přírodním památkám Přední Kopaniny a Kamenný vrch s chráněnou vegetací drnové stepi a teplomilných trávníků. Je také domovem řady vzácných stepních rostlin a živočichů. Jako dárek si odsud můžete odvést a lahodnou Mandlovku, která je zde vyráběna podle originální receptury bývalého správce hustopečských mandloňových sadů a je považována za tu jedinou pravou. 

Morava, ideální místo na Velikonoce

Pokud hledáte další tip na výlet na Velikonoce na Moravě, doporučujeme navštívit město Olomouc. Krásné historické centrum s mnoha památkami, mezi nimiž nechybí například slavný olomoucký orloj, barokní sloup Nejsvětější Trojice, Katedrálu svatého Václava a mnoho dalších.

Další zajímavou možností je návštěva hradu Bouzov, který se nachází asi 30 km od Olomouce. Hrad Bouzov je jedním z nejkrásnějších středověkých hradů na Moravě a nabízí krásné výhledy do okolí. Pokud máte rádi víno, můžete se vydat i na výlet do okolí, kde se nachází mnoho skvělých vinařství, která nabízejí ochutnávky a prohlídky.

zdroj: Praguest.com, Velikonocnislavnosti.cz, Strednicechy.cz, www. jiznicechy.cz,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související