Korunovace krále Karla III. se blíží. Jak bude probíhat a proč nemůže Harry na balkon?

foto: Wikimedia Commons

Korunovace britského krále Karla III. proběhne už příští sobotu 6. května. A podle nejnovějších zpráv se chystá spousta novinek.

Karel III. se oficiálně stal králem ve chvíli, kdy zemřela jeho matka Alžběta II. Korunovace má tedy vlastně jen symbolický charakter, ale přesto se k ní upínají zraky nejen celé Británie. Je na ni pozvaných 2000 hostů a chybět mezi nimi nebudou ani hlavy států z celého světa. Na co všechno se můžeme těšit?

Program korunovace

Vše vypukne 6. května v 6.00 londýnského času (tedy v sedm ráno našeho času), kdy se otevřou místa, odkud budou moct lidé přihlížet korunovaci a průvodu. Ten vyrazí z Buckinghamského paláce podél The Mall, přes Trafalgar Square a Parliament Square až do Westminsterského opatství.

Celá trasa slavnostního bude podle BBC kratší než bývalo zvykem, přesně jen 2,29 kilometru. Oproti tomu korunovační průvod královny Alžběty II. byl dlouhý 6,44 kilometru a cesta trvala 45 minut. Karel s Camillou pojedou v kočáře, jehož oficiální název zní Státní kočár k Diamantovému jubileu.

Poté začne v 11 hodin slavnostní bohoslužba (12 hodin našeho času) v prostorách Westminsterského opatství, které je místem pro korunovaci britských králů už od roku 1066. Král Karel III. zde bude společně s královnou chotí Camillou korunován arcibiskupem z Canterbury. Ten panovníka stojícího u historického korunovačního křesla nejdříve představí. Pak zazní trumpety a shromáždění zvolá: „Bůh ochraňuj krále!“ Dále se bude pokračovat v přísaze a pomazání. Král si svlékne slavnostní roucho a usedne do korunovačního křesla.

Kdo byl pozván?

Panovník následně obdrží symbol náboženské a morální autority, tedy královské jablko, a žezlo reprezentující moc. Následně získá i zlatou hůl, znak spravedlnosti a milosrdenství. Nakonec mu arcibiskup na hlavu nasadí korunu svatého Eduarda. Poté před ním pokleknou příslušníci šlechty. 

Arcibiskup z Canterbury ovšem týden před korunovací nečekaně veřejnost, aby při sledování bohoslužby nahlas slíbila věrnost králi a jeho potomkům. V minulosti přitom tuto přísahu skládali výhradně dědiční šlechtici. Nečekané má být i zapojení představitelů dalších náboženství i část bohoslužby v jazycích, které se používají v jednotlivých částech Spojeného království.

Stejný proces pomazání a korunovace čeká poté také královu manželku Camillu, která byla dosud označována jako královna choť. Celému ceremoniálu bude na místě přihlížet 2000 pozvaných hostů prostřednictvím všudypřítomných kamer miliony diváků po celém světě. v porovnání s poslední korunovací královny Alžběty před 70 lety půjde ale o poznání skromnější obřad. Na tu její bylo pozváno v v roce 1953 pozváno přes 8000 hostů ze 129 zemí.

Mezi pozvanými jsou světoví státníci, vybraná skupina bývalých ministrů, poslanců, světových lídrů, zahraničních monarchů i církevních činitelů. Chybět nebude ani prezident Petr Pavel s manželkou. Pozvánku také dostalo například na 450 držitelů medaile Britského impéria a 850 zástupců charitativních organizací.

Cesta na balkon

Po samotné korunovaci čeká krále cesta zpět do Buckinghamského paláce. Společně s královnou pojede ve Zlatém státním kočáře, který je součástí královských korunovací již od roku 1831. K tomuto průvodu se připojí další členové královské rodiny, slavnostní chvíle pak bude ukončena zdravicí krále, královny a nejbližší rodiny občanům. Právě klem tohoto okamžiku bylo v posledních týdnech tolik humbuku, protože Harry chtěl i se svou ženou být na balkoně také. Jenže podle tradice zde mohou stát pouze členové rodiny vykonávající své královské povinnosti.

A jak známo, mladší syn krále Karla III. se rozhodl těchto povinností vzdát a s celou rodinou se odstěhoval do USA. Pozvánku na korunovaci ale nakonec obdrželi a po delším váhání bylo oznámeno, že Harry přiletí nakonec sám. A musí tak spolknout hořkou pilulku v podobě vyhrazeného místa v pozadí. Podle posledních zpráv ale byl v uplynulých dnech s otcem telefonicky v kontaktu a tak je možné, že se chystá alespoň nějaká forma usmíření.

Korunovace a jak ji sledovat

Živě bude celou korunovaci vysílat celá řada britských televizních stanicí, včetně BBC, ITV nebo Sky News, i dalších světových médií. Po celé Británii budou navíc rozmístěny obrovské obrazovky. Stejně tak bude možné sledovat živě přenos na České televizi či na TV Nova.

Korunovace královny Alžběty II. v roce 1953 byla první televizně přenášenou korunovací. Jenom v Británii se na ceremoniál v televizi podívalo přibližně 27 milionů lidí, po celém světě pak přenos sledovalo 250 milionů lidí.

Cestování do a po Londýně

Pokud nepatříte mezi vyvolené, co dostali osobní pozvánku a toužíte být u toho, počítejte s tím, že pohybovat se po Londýně bude bude v době korunovace velmi složité. Transport for London (TfL) uvedl, že jejich služby budou díky této události extrémně vytížené. O něco snazší by mělo být cestování metrem.

Serveru Euronews uvedl, že v den korunovace nejsou plánovány na trasách metra žádné uzavírky, přesto je dobré počítat se zpožděním. Naopak uzavírky silnic po celém Londýně způsobí, že některé autobusové linky budou odkloněny. Vše je tak dobré si v termínech ověřit pomocí aplikace TfL nebo přímo na webových stránkách společnosti.

K posílení dojde u vlakových spojů. Společnost Great Western Railway uvedla, že 6. května vypraví několik zvláštních vlakových spojů do Londýna. Pokud plánujete po korunovaci zamířit letadlem zpět domů přes letiště Gatwick, počítejte s tím, že na nádraží Victoria, odkud jezdí vlaky na letiště, v neděli 7. května probíhají inženýrské práce. Nepojedou tak žádné vlakové spoje Gatwick Express nebo Southern.

zdroj: Royalcollectionshop.co.uk, Standard.co.uk Standard.co.uk, telegraph.co.uk, BBC News, www.irozhlas.cz, ct24.ceskatelevize.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související