Vary ovládl Depp a Zátopek, hlavní cenu získalo srbské drama Strahinja

Konec filmového festivalu byl hlavně o fanoušcích
foto: KVIFF

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech je u konce a opět se potvrdilo, že patří, jako jeden z mála festivalů, především filmovým fanouškům. Těm se do poslední chvíle věnovala hlavní hvězda, herec a muzikant Johnny Depp. A jako nejlepší film podle diváků byl oceněn slavný Zátopek.

Kromě dokumentu o hudebníkovi Shaneu MacGowanovi přijel Johnny Depp do Varů ukázat i film, v němž vytvořil hlavní roli, Minamata. I on ale vychází ze skutečnosti, sleduje totiž kauzu znečišťování vody v japonském městě Minamata, které měla na svědomí tamní korporace a které v roce 1971 pomáhal odhalit americký fotograf Eugene Smith.

foto: KVIFF

„Měl jsem štěstí, že mě producenti upozornili na tenhle scénář, když jsem ho četl, hned mi došlo, že je speciální,“ uvedl Depp. „Jde o pravdivý příběh, dnes je ještě relevantnější než kdy dřív. Takové věci se stále dnes dějí a co je podstatné, my s nimi můžeme něco dělat. Doufám, že se vám film bude líbit, že ho procítíte a že vás přiměje přemýšlet,“ řekl divákům americký herec.

foto: KVIFF

Depp také poděkoval festivalu, že film Minamata promítá, a divákům, že na filmy chodí. „Díky vám máme práci,“ podotkl a pak převzal od několika svých fanoušků dárky, za což se jim odměnil podpisem nebo dokonce i objetím.

A právě i kvůli fanouškům chodil slavný herec všude pozdě. Je vidět, že čím větší hvězda, tím si víc uvědomuje, díky komu jen vlastně na výslunní.

HAWK A JEHO OBLÍBENÝ KUNDERA

Dalším slavnou světovou hvězdou na festivalu byl i americký herec, scenárista, spisovatel a režisér Ethan Hawk. Právě jemu patřila poslední z letošních KVIFF Talks, kde se ho hned na začátku moderátor a britský novinář Neil Young zeptal na spolupráci s českým rodákem, ceněným dramatikem Tomem Stoppardem.

foto: KVIFF

„Bylo mi přes třicet a dostával jsem se do fáze určitého životního rozčarování. A pak jsem potkal Toma, který je tak laskavý, duchaplný a myslí v mnoha vrstvách, že jste nadšení, jen když ho pozorujete,“ svěřil se Hawke a dodal, že jeho cestu k české kultuře otevřely na střední škole knihy Milana Kundery.

foto: KVIFF

Debata se stočila i na film Společnost mrtvých básníků, který Hawke v roce 1989 proslavil. „Robin Williams, který byl v té době už ikona, na place neustále dělal vtipy, což mě strašně rozčilovalo. Vyznával jsem tehdy Stanislavského metodu a chtěl jsem se soustředit na své prožívání role. O to víc na mě své vtipy zaměřoval, ale já se jim pořád nesmál. Že je můj pocit, že mě nemá rád, mylný, jsem pochopil, až když mi po filmu sehnal mého prvního agenta,“ vyprávěl Hawke, který s oním agentem spolupracuje dodnes.

Neil Young se ho vyptal i na hraní po boku Jacka Lemmona ve filmu Táta nebo psa ve filmu Bílý tesák. „Když jste na festivalu na focení se psem, hned pochopíte, kdo přesně jste. Naučí vás to pokory. Pokud bych někdy učil herectví, určitě bych uspořádal i lekci se zvířetem,“ uvedl známý umělec.

KŘIŠŤÁLOVÝ GLÓBUS MÍŘÍ DO SRBSKA

Strahinja, humanisticky laděný příběh o potřebě najít své místo ve světě a o lásce, jejíž nejhlubší důkaz může být ten nejbolestivější, získal Křišťálový glóbus, hlavní cenu MFF Karlovy Vary. Na 55. ročníku festivalu dostal také cenu pro nejlepšího herce Ibrahima Komu a Zvláštní uznání za kameru Jeleny Stanković.

Režisér Stefan Arsenijević, Herec Ibrahim Koma a producent Miroslav Mogorović, film Strahinja – Velká cena – Křišťálový Glóbus / foto: KVIFF

„Nemůžu být překvapenější. Děkuju festivalu – je skvělé být znovu v kině. Ethan Hawke poděkoval své ženě, tak já taky poděkuju té své, kameramance filmu. Děkuju i producentům, peníze jsme museli sesbírat z pěti zemí. A především chci poděkovat našim hercům, byli naprosto úžasní. Je pocta dostat tu cenu tady, protože české filmy mě opravdu ovlivnily, ty z české nové vlny i ty od Jana Svěráka,“ děkoval režisér Stefan Arsenijević, který svou novinku o dvou afrických imigrantech v Srbsku založil na středověké srbské poémě.

Držitelé cen prezidenta festivalu – Herec Ethan Hawke a režisér a scenárista Jan Svěrák / foto: KVIFF

Zvláštní cenu poroty, první karlovarské soutěže, jíž se vedle hraných účastnily i dokumentární snímky, získal dokument Každá minuta života. V něm Erika Hníková sleduje slovenské manžele, kteří se při výchově rozhodli následovat cestu takzvané Kamevédy, komplexního rozvoje pohybových schopností i intelektu dítěte.

Režisér Dietrich Brüggemann, film Ne!, cena za režii / foto: KVIFF

DALŠÍ VÍTĚZOVÉ…

Nejlepším režisérem byl vyhlášen Němec Dietrich Brüggemann za svou novinku Ne! a nejlepší herečkou Éléonore Loiselle z kanadského dramatu Boje.

Britská herečka Vinette Robinson si vysloužila Zvláštní uznání za svou roli šéfkuchařky ve filmu Bod varu, třetí Zvláštní uznání patří chorvatskému filmu Sborovna.

Druhou soutěžní sekci Na východ od Západu vyhrál Rus, sugestivní jakutské drama na téma následků kolonizace a násilné asimilace národů na území carského Ruska. Zvláštní cenu porota udělila snímku Jako sestry a zvláštní uznání českému dokumentu Jednotka intenzivního života. 

Cena diváků deníku Právo patří zahajovacímu filmu 55. MFF KV Zátopek, který je od čtvrtka k vidění v českých kinech.

Vítězové MFF KV 2021 / foto: KVIFF

MFF Karlovy Vary: Přijede Depp, Hawke i Michael Caines

foto: KVIFF

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související