Margit Slimáková: Každá dieta je jen zbytečné utrpení

foto: Albatros Media

Jak jíst, abychom zůstali zdraví, plní energie a přirozeně štíhlí? Margit Slimáková, specialistka na zdravotní prevenci a výživu, na to má celkem jednoduchý recept.

Když slyšíte slovo dieta, co vás napadne jako první?
Jestliže takto označujeme desítky let propagované omezování kalorií a stravu postavenou na dietních produktech, tak nepřirozený režim, který většina lidí vydrží jen po omezenou dobu. A výsledky jsou pak také jen omezené. Je to pojídání dietních produktů namísto skutečného výživově přínosného jídla. A úplně zbytečné utrpení. 

Některé diety jsou ale přece jen nutné…
Ano, vysoce specializované diety používané k terapii specifických onemocnění jako třeba bezlepková dieta při celiakii jsou samozřejmě potřeba a prospěšné. Ale i u bezlepkové diety, postavené na průmyslově zpracovaných produktech s velkým množstvím cukrů a škrobů, bych raději doporučila přirozeně bezlepkovou stravu založenou na skutečném jídle. 

foto: Albatros Media

Pohyb a půst

Jak vypadá váš běžný den? Myslím tím, zda zdravý životní styl doplňujete i nějakým pohybem?
Běžné dny moc neznám, protože díky mé práci je každý den úplně jiný. Hodně cestuji, přednáším, organizuji projekt nemocniční stravy, setkávám se s klienty i novináři, píšu články pro média a své blogy, natáčím podcasty. A v každém z těchto dnů se snažím vždy dělat to nejlepší možné.

Když mám volno ráno, zaběhnu se ponořit do jezírka, proběhnu naboso po trávě nebo se aspoň protáhnu u otevřeného okna. Když mám prostor přes den, jdu s naší fenkou Lilly na dlouhou procházku a zacvičím si. Večer se ráda protáhnu při práci na zahradě. Přes týden se snažím aspoň jednou intenzivněji cvičit a chodit, jak často to jenom jde. Když nám vyjde volný den, zajedeme s manželem na in-line brusle a to nejraději do Německa, kde jsou krásné dlouhé trati. Za den zvládneme svých 50 km. Když mám volněji, jím zpravidla 3x denně a k těmto jídlům si přidám i svačinku, i kdyby jen v podobě ovoce se zahrady. Když intenzivněji pracuji, dopřávám si. Třeba posouvám snídani nebo ji úplně vynechám a někdy pak jím jen 2x denně. Občasné postění se je tělu prospěšné.

A co nějaké hříchy v jídelníčku? Dopřejete si třeba čokoládu, sušenky, zmrzlinu, smažený řízek, hranolky …
Můžu jíst co chci, ale já chci to nejlepší, a to včetně kvalitních dezertů. Takže ano, dopřeji si i čokoládu, ale nejlépe hořkou, bio a fair trade. Zmrzlinu mám nejraději domácí z tučného jogurtu a ovoce, hranolky doma pečené v troubě a většinou jen jako doplněk k jiné pečené zelenině. Řízek mi odmalička nechutnal a naštěstí se doma dělal jen zcela výjimečně.  

foto: Albatros Media

Jídlo mám moc ráda

S čím se na vás nejvíce lidé obrací?
Moji klienti jsou velmi různorodí. V poradně běžně řešíme třeba to, jak zvládat nebo minimálně omezit potíže spojené s dětským nechutenstvím, trávením, alergiemi.. Ale často dojde i na ty nejvážnější – od nemocí srdce až po nádorová onemocnění. Přednášky si u mě objednávají firmy pro své zaměstnance, městské úřady a knihovny pro veřejnost, organizátoři nejrůznějších odborných kongresů i školy pro učitele nebo žáky. A aktuálně úplně nejvíce řeším projekt nemocniční stravy. Jednám s nutričními terapeuty a vedením nemocnic a zdravotnických zařízení, kteří mají zájem u nich stravu zlepšit a obrací se na nás pro pomoc a podporu. 

Mluvíte o tom, že jste náročná na jídlo, co to přesně znamená?
Miluji skvělé jídlo, moc ráda jím. Ale když není dobré jídlo po ruce anebo na něj nemám dostatek klidu, raději se postím než se ládovat nezdravostmi, nebo jíst v nepohodě. 

Zdraví je víc než štíhlost

Jste štíhlá od přírody, nebo je to díky vašemu životnímu stylu?
Jsem štíhlá, ale mnohem důležitější je, že jsem zdravá a v pohodě. A to zcela jistě souvisí i s mojí stravou a péčí o sebe. Význam prevence mohu doložit třeba i na našich dětech, nejmladší právě v těchto dnech končí šestileté gymnázium a se 100% účastí, ani jedinou hodinu za těch 6 let nebyl nemocný. A podobně to měl i ten nejstarší. Od malička nemocem předcházíme a když se nějaké potíže vyskytnout, skoro vždy jsem schopná je v průběhu pár hodin okamžitou přirozenou léčbou (stravou, odpočinkem, aroma olejíčky, vitaminy) zvládnout. 

Vaše kniha „Osobní receptář“ je plná rad a receptů. Najdeme tam i něco dalšího?
Kniha je především o zdraví. Předávám v ní inspiraci, jak co nejlépe jíst a žít, jak si užívat život a zůstat v pohodě. Tentokrát více praktičtěji, v podobě otázek a odpovědí, s novými kapitolami i tématy, k tomu i s pár recepty. Cílem knihy je inspirovat a nadchnout, ukázat, že to jde. Poradit, jak na tu nejlepší stravu a péči o sebe, ale třeba i zdravé pracovní návyky nebo zvládání pohody a dětí. 

foto: Albatros Media

Můj recept jsou polévky

A jaký je váš názor na právě proběhlou pandemii koronaviru?
Od počátku pandemie bylo jasné, že Covid-19 je nebezpečný pro metabolicky nezdravé a jeho rizikovost také stoupala s věkem. Takovéto skupiny bylo třeba cíleně chránit. Opakovaně jsem se setkávala s tvrzením, že na to je pozdě, ale s tím vůbec nesouhlasím. Mnohé metabolické parametry jde totiž zlepšovat v řádu týdnů. A i jen drobné zlepšení mohlo mít velký přínos. 

Další obrovskou rezervou řešení pandemie bylo rychlé nasazení efektivní léčby. Namísto doporučení s tím se nedá nic dělat, dejte si paralen, šlo okamžitě doma zkoušet vysoké dávky vitamínů D a C, zinek, quercetin. A na doporučení lékaře pak i podle situace kombinace léků proti srážení krve, proti zánětům, léky s antivirovým působením, později až byly dostupné monoklonální protilátky….

Ale ještě před léky bych jako nejdůležitější všem doporučila podporu svého zdraví. Jsme zpět u skutečného jídla, dostatku pohybu na čerstvém vzduchu a slunci, dostatku spánku a pohody, zvládání stresu. To vše je zásadní a naše zdraví a pohoda bylo to nejdůležitější, co rozhodovalo o závažnosti průběhu této koranavirové infekce.

Dáte nám recept na jídlo, které je zdravé, rychlé a hlavně dobré?
Všem jako jedno z chuťově a výživově skvělých jídel doporučuji krémové zeleninové polévky. Jde je připravovat v desítkách variant podle sezónnosti zeleniny, jsou rychle hotové, levné a zdravé. Jednoduchý recept je jemně osmahnout nakrájenou zeleninu na přepuštěném másle, zalít vodou, povařit a rozmixovat. Pak je důležité buď do zeleniny při vaření nebo až ke zdobení na talíři přidat i zdroj bílkoviny s tuky, například čočku, fazole, posypat parmazánem, opraženými oříšky nebo semínky a třeba dozdobit lžící smetany…..


Knižní novinka – Margit Slimáková: Osobní receptář pro zdraví a pohodu
Pokračování bestselleru Velmi osobní kniha o zdraví. Chcete být ve skvělé formě, cítit se dobře a udržet si doma pohodu? Dosáhnout toho není žádná věda. Stačí mít chuť a informace nezatížené zájmy výrobců a prodejců. A co všechno se v knize dozvíte? Třeba kdy a co jíst, jak předcházet nemocem nebo jak odolávat diktátu módy a zůstat sám sebou. Za každým doporučením je autorčina vlastní zkušenost.


Kdo je Margit Slimáková?

Specialistka na zdravotní prevenci a výživu. Věnuje se poradenství, osvětě, publikační i přednáškové činnosti a ve své práci využívá osvědčené poznatky ze všech oblastí medicíny. Prosazuje zdravou výživu do škol a je autorkou tzv. Zdravého talíře, který nahrazuje zastaralou výživovou pyramidu. Margit také založila a koordinuje organizaci Globopol, zaměřenou na otázky výživy a zdravotní prevence. Ve své Velmi osobní knize o zdraví nabízí řadu doporučení a nápadů, jak o sebe v tomto hektickém světě pečovat.



Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související