Na Kronplatzu se už lyžuje. A přidávají se další střediska

A všichni doufají, že letos se sezona povede.
Foto: IDM Südtirol

Navzdory nelehké situaci, Italové plány na rozjetí nové lyžařské sezony nevzdávají. Za přísných podmínek, ale přece. 27.11. se rozjely vleky na Kronplatzu, v dalších se čeká na sníh. Provozovatelé areálů se po roční pauze na své návštěvníky opravdu těší a připravili si pro ně spoustu novinek.

Už od konce října se jezdí na ledovci na Schnalstalu/Val Senales, ale také v prvním neledovcovém areálu v Alpách v Suldenu/Soldě pod Ortlerem. Největší resorty – všechny jsou součásti Dolomiti Superski – zahajují provoz postupně. Vstup do areálů měl být původně umožněn všem, kdo se prokáží dokladem o očkování, prodělání nemoci nebo negativním testem. Italská vláda se ale kvůli zhoršující se situaci, nakonec rozhodla poslední možnost vyřadit. Nařízení prozatím platí do 15. ledna. Skiareál na Kronplatzu/Plan de Corones nabízí 119 kilometrů vynikajících sjezdovek okolo 32 lanovek a vleků. Uspokojí i náročné lyžaře, zejména obávaná kombinace Black Five, pěti černých, ostatní stékají dolů ve třech hlavních směrech. Na vrcholu (2275 m) je atrakcí obří zvon Concordia, jedno z muzeí Reinholda Messnera nebo vyhlášený Alpin restaurant michelinského kuchaře Norberta Niederkoflera.

Foto: IDM Südtirol

Dobré zprávy

Provozovatelé lanovek dovolují dočerpat nevyužité skipasy z předchozích dvou sezon. Ceny těch letošních se oproti poslední „normální“ sezoně mění jen mírně, narostou o necelých deset procent. Za jednodenní skipas pro dospělého podle časového pásma sezony dáte od 54 do 67 eur (junior od 38 do 47 eur).

Ale už nyní se chystají speciální akce. V rámci akce Dolomiti Super Premiére, která trvá od začátku provozu až do Vánoc, tedy do 22. prosince, koupíte 4denní skipas za cenu 3denního a 8denní za cenu 6denního, navíc získáte slevy na lyžařskou školu a do půjčoven. Podobná akce Dolomiti Super Sun je připravena na březnový závěr sezony, v podobě 7denního pasu za cenu 6denního.

Foto: IDM Südtirol

Spousta novinek v celém Jižním Tyrolsku

Už loni byla připravena lanovka pohádkového krále Laurina v Carezze s vrcholovou stanicí ve skále, o níž se zasloužil proslulý jihotyrolský architekt Werner Tscholl. 15. ledna 2022 zpustí provoz exkluzívní 60místná „cabrio gondola“. Ze San Cipriana v údolí Tiers vyšplhá „lanová tramvaj“ trať dlouhou 3,8 km až do ikonické Růžové zahrady ve Frommer Alm za pouhých sedm minut. 

Futuristickým designem vyniká také rekonstruovaná dolní stanice Olang I a II, která vás na Kronplatz dopraví z východní strany od Valdaory. V Suldenu nahradila dvoumístnou sedačku Pulpito 10místná gondola Kanzel, poprvé se rozjede den před Štědrým dnem. Stejně objemnou gondolou, pohodlnější a s větší kapacitou, se budou pyšnit i v Ladurns, kde narostla nabídka sjezdovek pro začátečníky a děti.

Val Gardena láká nejen na tradiční „velbloudí hrby“ Saslongu nebo okružní Sella Rondu, ale i na novou černou pistu La Ria. Tohle slovní spojení znamená v místním ladinském dialektu velmi těžký nebo až limitní. Její sklon je místy až 52 %! Startuje v 1985 metrech nad mořem z vyhlídkové terasy, na délku měří 1100 metrů a napojuje se na sjezdovku Cir, po níž vedla trať ženského sjezdu na mistrovství světa 1970. Navíc poskytuje i nádherný výhled na celou Selvu jakoby z ptačí perspektivy. Z pohledu zdola naopak vypadá jako Stairways to Heaven – Schodiště do nebe. O kus dál přibyla i 3,9 km dlouhá sjezdovka Pilat, která spojuje Seiser Alm se St. Ulrichem.

Chuť na lyžování i dobré jídlo

Jižní Tyrolsko je dobrým jídlem a pitím proslulé a vybraná gastronomie, snoubící vlivy alpské a středomořské kuchyně, s kvalitními víny, pivem nebo mošty je k mání nejen v údolních restauracích, ale proniká i přímo na sjezdovky. 

V Alta Badia chystají akci „Chuť na lyžování“, kde se můžete potkat se špičkovými kuchaři na horských chatách. V Ahrntalu na Sonnklaru zase chystají každou středu odpoledne „Lyže a sýr“, tedy setkání se sýrařskými sommeliéry a na Kronplatzu se u zvonu Concordie od 13.30 koná pravidelně apres-ski Vinná emoce, rezervaci je ale třeba udělat předem online.

Desingové hotely pro sportovce…

Pokud se rozhodnete sjezdovky na Kronplatzu navštívit, a navíc si svou dovolenou opravdu užít se vším všudy, můžete se ubytovat v jednou ze dvou hotelů rodiny Falkensteiner, která tu má své kořeny.

Přímo na úpatí kopce v Reischachu, hned u dolní stanice lanovky, stojí Falkensteiner Hotel Kronplatz. Je určen jen pro dospělé, najdete tu tedy klid i ideální podmínky pro romantiku ve dvou. Otevřený je teprve druhou zimu a pyšní se kategorií Premium Collection. Za jeho designem stojí proslulý architekt Matteo Thun z Milána. „Inspirací mi byli známí horolezci, kteří odtud pocházejí, a zdejší hory. Využili jsme vysoce kvalitní materiály a propojení světelného designu s jasnými formami s cílem překvapit hosty,“ říká. Velkorysá wellness zóna Acquapura Mountain Spa má rozlohu 1400 m2 včetně jednoho bazénu na střeše. Zdejší restaurace vaří z 85 % z místních surovin. Zbylých 15 % tvoří koncept 7summit, to znamená, že suroviny pocházejí ze zemí, kde leží nejvyšší hory kontinentů – Tibet, Peru, Aljaška, Argentina a Tanzanie. V hotelu najdete i lezeckou stěnu. Za překonání časových rekordů vás čeká láhev vybraného vína. 

Foto: Falkensteiner Hotel Kronplatz

… a pro děti

O kus dál, patnáct minut jízdy autem Pusterským údolím, se v sobotu 27. 11. otevřel nově zrekonstruovaný Falkensteiner Family Resort Lido, ráj pro děti a jejich rodiče.

Stojí v Ehrenburgu, v místě, kde Maria a Josef Falkensteinerovi provozovali v padesátých letech minulého století svůj první penzion. Tady se zrodilo jejich erbovní heslo, které teď potkáte ve všech 30 současných hotelech po celé Evropě hned u vstupních dveří: „Welcome Home“.

Falkensteiner Family Resort Lido na první pohled ohromí dětskou sjezdovkou ve Sky adventure parku o rozloze 4500 m2. Pak samozřejmě atrakcemi nabitým vodním světem (2800 m2), jemuž vévodí 17 metrů dlouhý tobogán, bohatým dětským programem ve Falky-landu i speciálně postaveným menu a kuchyní, využívající už po mnoho let produkci dvanácti farem z okolí.

Každý detail potvrzuje, komu především má tento hotel sloužit. Všude je vidět rukopis oceňovaného architektonického a designového studia Noa z jihotyrolské metropole Bolzano. Pyšní se i tím, že 98 % zdejšího zařízení se obejde bez plastů. 

Další informace o hotelech Falkensteiner najdete na www.falkensteiner.com.
Hotel se sjezdovkou je rájem hlavně pro děti. Foto: Falkensteiner Hotel Kronplatz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související