Opálená pleť a peeling… Jak si spolu rozumí?

Pojďme společně vyvrátit jeden z nejrozšířenějších kosmetických mýtů.
foto: Pixabay

Pocitově to je více méně jasné. Pokožka podrážděná sluncem není připravena na další dráždění. Jemný peeling jí ale neuškodí. Právě naopak.

Kosmetičky se s tímto fenoménem potýkají rok, co rok s železnou pravidelností. Ženy vracející se z letní dovolené velmi často odmítají při ošetření peeling v obavě, že jim ublíží. A přesvědčit je, že je to jinak, není lehké.

Důvody bývají většinou dva. Za prvé je tu obava z dalšího podráždění a pak i strach, že kvůli peelingu zmizí pracně získané opálení. Oba důvody jsou ale úplně liché. Pojďme si vysvětlit proč.

foto: PxHere

Opálení nevygumujete

Peeling odstraňuje jen nejsvrchnější vrstvu kůže. UV paprsky aktivující tvorbu pigmentu pronikají mnohem hlouběji, tudíž běžné (rozuměj volně prodejné) mechanické i enzymatické peelingy opálení neovlivní. Naopak jej zvýrazní, protože na kůži vystavené po delší dobu slunci se tvoří rychleji jemná zrohovatělá vrstva šupinek, která vytváří našedlý, matný podtón pleti. A tu když jemně odstraníte, bronzový tón pokožky jen zvýrazníte. Zejména pokud po peelingu použijete na celé tělo kvalitní tělový olej nejlépe meruňkový, mandlový nebo arganový.


ZAMILUJTE SE do olejů! Jaké vás nikdy nezklamou?

masky na vlasy
foto: PxHere.com

Opatrnost je ale na místě

Opálená pleť je samozřejmě citlivější, proto se nedoporučují hned po dovolené jakékoli radikálnější kosmetické zákroky. Rozhodně se vyhněte chemickému peelingu. Ovocné kyseliny v jemné koncentraci použít lze, ale vše, co je nad tři až pěti procent, nechte raději na zimní měsíce. Mladší a mastnější typy pletí snesou i přípravky s kyselinou glykolovou, která dobře stahuje i částečně čistí póry a zabraňuje tak vzniku akné. Podobně dobře fungují i přípravky s retinolem, ty ale vždy používejte výhradně na noc.


Seznamte se! Retinol: osvědčený bojovník proti vráskám

Retinol
foto: archiv firem

Na tělo vyzkoušejte i jemnější domácí peelingy

K odstranění šupinek odumřelé kůže lze použít koupené přípravky, ale stejně dobře, často i lépe vám poslouží ty domácí. Skvělý je třeba cukrový. Smíchejte hrst krupicového cukru s olejem, třeba olivovým a vzniklou pastou masírujte celé tělo. Pak důkladně opláchněte a natřete pokožku olejem. Stejně tak lze použít místo cukru sůl a když přidáte pár kapek citronové šťávy, sjednotíte barvu opálení ještě více. Pokud máte pleť od slunce podrážděnou, využijte sílu aloe vera. Její čerstvá šťáva také působí jako jemný exfoliant a navíc pokožku hojí a tlumí podráždění.


Domácí lékárna: ceněná kráska aloe vera s hojivou silou

foto: Kari Shea

Domácí peeling – suroviny máte kolem sebe… Jaké použít?

domácí peeling
Foto: archiv redakce

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související