Oscar 2022: Vyhrál film V rytmu srdce a bylo to i na facku

foto: Oscar Academy

Jestli si někdo bude letošní vyhlašování Cen akademie pamatovat, tak zřejmě ne kvůli nečekanému vítěztví snímku V rytmu srdce, ale spíš kvůli incidentu v přímém přenosu. Herec Will Smith totiž neunesl špatně mířený vtip na svou ženu a komikovi Chrisi Rockemu, který večer moderoval, vrazil přímo na pódiu při slavnostním ceremoniálu facku.

Sošku za nejlepší film poprvé v historii získala streamovací společnost Apple TV+ se snímkem V rytmu srdce. Kritiky favorizovanou Sílu psa od společnosti Netflix tak porazila na celé čáře. Nechtěný hrdina večera, herec Will Smith si zase odnesl svou první zlatou sošku za hlavní roli ve filmu o dětství tenisových hvězd Sereny a Venus Williamsových s názvem Král Richard. Zmíněný incident se ale odehrál ještě před tím, než si pro sošku přišel. Herec neunesl narážku na krátké vlasy své ženy, která trpí alopecií a poté, co moderátora udeřil, na něj následně ze svého místa ještě dvakrát zařval „Neber si do své hnusné huby jméno mojí ženy!“

Smith se za své jednání později vícekrát omlouval i s tím, že doufá, že ho za rok znovu pozvou.

Překvapení bylo víc

Po tomto nepříjemném incidentu se celý večer nesl už ne ve zcela příjemné atmosféře. Velkým zklamání m byl hlavně pro tvůrce favorizovaného filmu Síla psa, kteří nakonec z 12 nominací proměnili jen jednu cenu. Oscara za režii si odnesla režisérka Jane Campion.

Překvapením večera bylo ocenění filmu CODA, který je podle hodnocení kritiků spíše průměrným snímkem. Film získal tři sošky – za nejlepší film, scénář a herce ve vedlejší roli. Více než jednoho Oscara získal také film Duna (kamera, zvláštní efekty, scénografie, střih, zvuk a hudba) a The Eyes of Tammy Fay. Cenu za nejlepší ženskou hlavní roli si odnesla Jessica Chastain. Film dále obdržel ještě ocenění za nejlepší masky. Oscara za ženský výkon ve vedlejší roli získala Ariana Deboseová za nové ztvárnění West Side Story režírované Stevenem Spielbergem.

Podle očekávání si ocenění za nejlepší cizojazyčný film odnesl japonský roadmovie Drive My Car režiséra Rjúsukeho Hamagučiho. Oskara pro animovaný celovečerní snímek získal film Encanto od společnosti Disney.

Netradiční postup zvolili pořadatelé u méně sledovaných kategorií, které se rozhodli oznámit ještě před primům přenosem celého galavečera. Děkovné řeči výherců pak přehráli ze záznamu. Přesto se slavnostní večer místo plánovaných tří hodin, protáhl téměř na čtyři.

Nechyběla ale ani chvilka na uctění obětí války na Ukrajině. Podporu zemi zasažené válkou během večera vyjádřily i mnohé hollywoodské hvězdy odznáčkem s ukrajinskou vlajkou na klopě saka.

Oscary za rok 2022 – výběr oceněných

Nejlepší film
V rytmu srdce

Herec v hlavní roli
Will Smith (Král Richard: Zrození šampiónek)

Herečka v hlavní roli
Jessica Chastainová (Očima Tammy Faye)

Herečka ve vedlejší roli
Ariana DeBose (West Side Story)

Herec ve vedlejší roli
Troy Kotsur (V rytmu srdce)

Režie
Jane Campionová (Síla psa)

Mezinárodní film
Drive My Car

Původní scénář
Kenneth Branagh (Belfast)

Adaptovaný scénář
Sian Hederová(V rytmu srdce)

Nejlepší píseň
Billie Eilish, Finneas O’Connell – No Time To Die(Není čas zemřít)

Hudba
Hans Zimmer (Duna)

Střih
Joe Walker (Duna)

Zvuk
Mac Ruth, Mark Mangini, Theo Green, Doug Hemphill a Ron Bartlett (Duna)

Kamera
Greig Frazer(Duna)

Vizuální efekty
Paul Lambert, Tristan Myles, Brian Connor a Gerd Nefzer(Duna)

Kostýmy
Jenny Beavanová(Cruella)

Masky
Linda Dowdsová, Stephanie Ingramová a Justin Raleighdouble (Očima Tammy Faye)

Dokument
Summer of Soul

Animovaný film
Encanto

Krátký animovaný film
The Windshield Wiper

Krátký dokument
Královna basketbalu

Krátký hraný film
Dlouhé sbohemLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související