Putování po filmových lokacích: Rafťáci a Bykoš  

foto: Bontonfilm

Český film, natočený v roce 2006 v režii Karla Janáka s Vojtěchem Kotkem a Jiřím Mádlem v hlavních rolích, se stal doslova kultovním hitem. Příběh Danyho a Filipa, kteří se vydají na vodu na raft, přilákal do kin nemalé množství diváků. Jedno z míst, kde se filmaři usídlili, se stala i malá obec Bykoš.

Pamatujete si na dva kamarády, kteří bez vědomí rodičů vyrazí na vodu? Touha je totiž silnější a každý pokus Filipa Kaštana (Jiří Mádl) přijít o panictví končí nezdarem, ne-li přímo katastrofou. Pokud jde o sex, neklape to ani Blance a Pavlovi, rodičům jeho kamaráda Danyho (Vojta Kotek). Terapeut jim tedy doporučí, aby se vydali do míst, kde spolu kdysi začínali.

foto: Bontonfilm

Blíží se prázdniny, a zatímco se rodiče snaží přemluvit babičku, aby týden pohlídala malého Honzíka, postrach rodiny Dany plánuje s Filipem prázdniny, na kterých už to konečně musí vyjít. A neodradí je ani to, že Filip po posledním milostném průšvihu musí za trest odjet pracovat na statek moravského strýce. Cestou ale vystoupí a zanedlouho je v kempu, kde už na něj čeká Dany. Vzápětí však kluci s hrůzou zjistí, že ve stejném kempu se ubytovali i Danyho rodiče. A co je horší, okamžitě Danymu svěří Honzíka, kterého babička odmítla hlídat atak ho museli vzít s sebou. A kluci ho odlifrují k další babičce…

Tip na výlet

A právě obec Bykoš se stala filmovou lokací, kde bydlí Filipova babička. Nachází se ve Středočeském kraji, zhruba 9 km jižně od Berouna. Netypický název obce je pravděpodobně odvozen od jména prvního majitele osady a je poprvé písemné uveden na darovací listině sepsané v roce 1170. Bykoš tehdy patřila kapli, čili hrobu sv. Václava v kostele Pražském, dnešním chrámu sv. Víta. Listina neříká nic o velikosti obce ani o tom, jak ves vypadala. Byla zřejmě malá, sestávající z nevelkých dřevěných a hliněných chatek pokrytých slámou, v nichž žilo stěží více jak pět poddaných rodin, živících se zemědělstvím, chovem dobytka a snad i výtěžkem dřeva z okolních lesů.

foto: Bykoš (2), Bontonfilm (1)

Další listina související s názvem naší obce pochází z roku 1437, kdy se uvádí, že: „Zemřel otec nezletilých dětí Habart z Vinařic, odjinud z Litohlav. Vinařickou tvrz, dvůr a část vsi Bykoše a Jarova si najal na dobu tří roků od poručníka sirotků Havel Hovorka ze Želkovic…“

Ves je to sice malá, ale rozhodně stojí za návštěvu. Najdete tu například dýňovou farmu, kde pěstují muškátové, máslové, hokaido a dalších několik desítek druhů dýní. Zhruba 4 km kdo obce se nalézají Koněpruské jeskyně či Axamitová brána, 6 km dál je Koulova Hora, naučná stezka Tetínské vyhlídky nebo zřícenina hradu Tetín a vápencový lom Alkazar.

Zdroj:www.bykos.czLíbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související