Slaďte podzim do barev. Zlepší vám náladu i přidají na sebevědomí

foto: Chanel

Teplému babímu létu jsme pomalu zamávali na rozloučenou a opět nás čeká několik chladných měsíců. A barvy v tomto období hrají zásadní roli. Jsou velmi důležité proto, jak se cítíme. Které vybrat? Přinášíme vám šest barev letošního podzimu, kterou jsou sázkou na jistotu. Nejenže jsou trendy, ale také vám i za chmurného počasí zvednou náladu a dodají optimismus do žil.

Jako všechny módní novinky – od oblečení, kabelek, bot až po šperky či klobouky – i barevné trendy přicházejí a odcházejí. Ale to, v jakých odstínech se člověk cítí nejlépe, žádný módní trend neovlivní.

„Barva hraje zásadní roli v našem každodenním životě,“ píše ve své knize Big Dress Energy: How Fashion Psychology Can Transform Your Wardrobe and Your Confidence (Velká energie šatů: Jak může psychologie módy změnit váš šatník a vaše sebevědomí) módní psycholožka Shakaila Forbes-Bell. Experimentování s barvou je podle ní risk, který stojí za to, abychom ho podstoupili. Zároveň ale upozorňuje, že ohledně vnímání barev neexistuje žádný univerzální přístup. „Emoce související s barvami jsou neuvěřitelně závislé na osobních preferencích a vlastních zkušenostech s barvou,“ vysvětluje dále v knize Forbes-Bell.

Každopádně, ať už tíhnete k optimistické žluté nebo dáváte přednost neutrálním tónům, barevné trendy podzimu 2022 jsou poměrně jasně definované a výběr je poměrně široký. Každá z barev má svůj osobitý význam a je dobré si je připomenout. Tak která bude ta vaše?

zdroj: Chanel (2), Fendi (2), Tory Burch (2), Michael Kors (2), Victora Glemauda (1), Burberry (2), Carolina Herrera (2), Givenchy (2), Altuzarra (2),

Purple fialová uklidňuje a podporuje vnímavost

Fialová může výrazněji ovlivnit naše psychické rozpoložení, uklidňuje nás a působí tlumivě,“ říká Forbes-Bell. Na podzimních přehlídkách návrháři oslavovali tuto barvu především v dramatických odstínech – od švestkové tmavé až po zářivě levandulovou. Objevila se na elegantních šatech i neformálních kostýmcích. Například Tory Burch měla ozdobila své šaty elegantně ušitými fialovými knoflíky, naopak Carolina Herrera předvedla na mole doslova pompézní lila plesové šaty.

Barva, která byla kdysi vyhrazena pouze aristokracii, a to kvůli nedostatku purpurového barviva, je dnes velmi oblíbená a stále považována za symbol klidu, bezpečí a míru. A tenhle podzim by vás určitě neměla minout.

Kanárkově žlutá posiluje sebevědomí a vyvolává optimismus

Výrazná žlutá nebo měsíčková barva má dar rozveselit a zvednout náladu. „Zkuste si ji obléci a uvidíte, že tato barva začne mluvit za vás,“ říká Forbes-Bell, která dodává, že když nosíte teplou žlutou barvu, bude nejen přitahovat pozornost ostatních, ale také vám pomůže vystoupit z vaší komfortní zóny.

Návrháři se v tomto ohledu opřeli i do této barvy a zařadili ji do svých kolekcí pro podzim/zimu 2022. Přiléhavé styly šatů Victora Glemauda získaly jasně žlutý odstín, zatímco na přehlídkovém mole značky Michael Kors Collection byste jen těžko přehlédli pestrobarevné obleky s důrazem na sluneční odstíny.

Barbiecore růžová dává pocit bezpečí

„K ženě neodmyslitelně patří růžová, ale ne tak, jak si možná myslíte,“ říká k této barvě Forbes-Bell. Ve 40. letech bylo spojení růžové s ženskostí zcela běžné. Pak přišla éra panenek Barbie (celým jménem Barbara Millicent Roberts), která byla poprvé představena na American International Toy Fair, největším veletrhu hraček, 9. března 1959. Možná i proto se později začala právě růžová barva přisuzovat ne příliš chytrým dívkám. Předsudek, který snad už historie zapomněla.

Dnes se naopak tato barva znovu stala synonymem nezávislosti a moci. Valentino inspiroval celou svou kolekci podzim/zima 2022/2023 odstínem jasně růžové připomínající sladké žvýkačky. Značky Burberry a Chanel použily růžovou ve světlejším tónu a zakomponovaly ji do minišatů a tvídových sak. Forbes-Bell pak doporučuje nosit starorůžovou, která evokuje pocit bezpečí.

Třpytivě černá vyzařuje sofistikovanost

Lidé všeobecně tíhnou k neutrálním barvám. Nejvíce k černé. Nepřitahuje příliš pozornosti a nabízí jisté vnitřní bezpečí. Ovšem pokud mluvíme o podzimních trendech, tak tuto sezonu vsadili návrháři na třpytivé černou, hlavně aby to nebyla nuda. V kolekci Givenchy se objevily úchvatné třpytivé mini šaty bez ramínek a v kolekcích Altuzarra i flitrové svrchní oblečení, které rozhodně stojí za zvážení.

Forbes-Bell doporučuje nosit tyto třpytivé černé kousky už jen proto, že tak otestujete svou odvahu. Nebudete sice barevně příliš vyčnívat, ale budete působit luxusním a sexy dojmem. „Tato barva vyzařuje sofistikovanost, půvab i majestátnost a zároveň se v ní budete cítit jedinečně,“ říká.

Karamelová vám dodá punc spolehlivosti

Světle hnědá velbloudí barva, která je tento podzim velmi populární, a to zejména při použití na svrchní oděvy, se objevila především na módních přehlídkách Tory Burch, Chanel a Fendi. „Zemitě hnědá barva často souvisí s představou podpory a spolehlivosti,“ vysvětluje Forbes-Bell. „Když se tyto kousky nakombinují i s modrými a zelenými odstíny doplňků, budete za hvězdu,“ dodala.

Divoká modrá dodá sebevědomí

Modrá je nepochybně jednou z nejoblíbenějších módních barev minulých sezón. A i letos zůstává na žebříčku popularity hodně vysoko. Od kobaltu po zářivě azurovou se ukázala na příjemných úpletech, sakách a kabátech. „Obloha a oceán uklidňují mysl,“ vysvětluje Forbes-Bell a dodává, že modrá je často tou pravou barvou pro relaxaci. „Modrá je také spojena s pozitivními vlastnostmi jako je důvěra a bezpečí. Sytá modrá barva má také výrazný vliv na naši pracovní výkonnost. „Pozitivně podporuje myšlení,“ vysvětluje Bell. Pokud hledáte práci, zvažte, zda si nevzít na pracovní pohovor něco jasně modrého – náboroví manažeři to vřele doporučují.

zdroj: Marieclaire.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související