Mlsání na víkend: Křehký meruňkový koláč s vanilkovým krémem a malinami jako od cukráře

foto: Unsplash

Ovoce postupně dozrává, a tak si můžeme vesele vymýšlet, jakou dobrotu si z něho upečeme. Meruňkový koláč je sázkou na jistotu, je za chvilku hotový a tak lahodný, že jeden rodině ani nestačí.

Maliny jako bonus dodávají meruňkovému koláči na exkluzivitě, ale zkusit můžete i další kombinace, například borůvky nebo ostružiny. Historie koláčů je ale mnohem barvitější a starší, než byste možná čekali a určitě nejde o český „vynález“.

Koláče si lidé připravovali již odpradávna a připisovali jim kouzelnou moc. Kruh byl totiž odjakživa symbolem spojení, jednoty a harmonie. Babyloňané pekli koláče na počest bohyně Ištar ve tvaru ženských a mužských genitálií, aby si zajistili její přízeň pro plodnost. Za kolébku koláčů je ale historiky nejčastěji považován Egypt, kde se připravovaly křupavé kulaté ovesné, žitné nebo pšeničné placky s medovou náplní už za dob faraonů.

Kolébky civilizací jsou i kolébkami koláčů

Přes Blízký východ se zvyk pečení koláčů dostal pravděpodobně do Řecka, kde jej povýšili na další kulinářskou úroveň. Důkazy o jejich přípravě pochází z období 5 000 let př. n. l. Pekly se tu s náplněmi ze sýra, oliv i ryb, ale také nasladko s fíky, medem i dalšími druhy ovoce a často se prodávaly přímo na ulici jako rychlé občerstvení. 



Ve starém Římě se později zakořenil zvyk použít těsto jako „obal“ na masové a zeleninové náplně. Do – nejčastěji hliněné – nádoby se na dno a stěny rozprostřelo těsto, mísa se naplnila náplní a vše se zakrylo dalším těstem jako pokličkou. Ostatně něco podobného se připravuje v Cornwallu v jihozápadní Anglii dodnes. Vyhlášený je zejména zdejší koláč stargazy pie s rybami, z kterého ještě koukají jejich ocasy i hlavy. Tradice pečení koláčů se do Británie dostala s římskými vojsky.

Ve starém Římě se koláč lámal nad hlavou nevěsty, aby byl svazek plodný a pár žil v bohatství. U starých Slovanů se společně jedly koláče jako příslib uzavření pokrevního bratrství a rovněž bývaly symbolem zpečetění závazku a věčné lásky. A dívky ve viktoriánské Anglii si zase dávaly kousek svatebního koláče pod polštář. Věřily, že se jim pak ve snu zjeví podoba jejich budoucího manžela.

Křehký meruňkový koláč s malinami

Na těsto potřebujete: 250 g hladké mouky, 120 g másla, 100 g moučkového cukru, 1 vejce. Ingredience smíchejte na hladké těsto a nechte jej cca dvě hodiny odpočívat v ledničce.

Na vanilkový krém potřebujete: 250 g zakysané smetany, dvě vejce a vanilkový cukr.

Dále budete potřebovat asi 300 g meruněk a maliny a mandlové lupínky na ozdobu.

Postup: Těsto rozválejte na placku nebo rovnou vmačkejte do vymazané kulaté formy. Zatěžte vrstvou fazolí a cca 15 předpečte ve vyhřáté troubě. Do zakysané smetany klepněte dvě vejce, přidejte vanilkový cukr a rozetřete na předpečené těsto. Na vrch přijde krátce povařená, oslazená směs meruněk, nebo je můžete dát čerstvé, na plátky pokrájené. Posypte lupínky mandlí a zapečte cca 20 minut při střední teplotě. Po upečení dozdobte malinami či jiným ovocem a můžete koláč ještě vlažný podávat.

Zdroj: www.bbc.co.uk, www.grunge.com, www.historynet.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související