Léto je konečně tu, ale spolu s ním dorazila i vedra, která, zdá se, jen tam nepominou. Ne zrovna každý má doma klimatizaci, a tak je na místě otázka, jak se v rozpáleném bytě lépe vyspat.
Ideální teplota v ložnici je 18 stupňů. V chladnější místnosti spíme klidněji, méně se převalujeme a upadáme do delších a hlubších spánkových úseků. Proto se po probuzení cítíme více odpočatí. Naopak v horku klesá produkce melatoninu, proto hůře usínáme, spíme neklidně, více se budíme. Svou roli samozřejmě hraje i celkový pocit nepohodlí, nadměrné pocení a u někoho zvýšená dušnost či podrážděné sliznice. Předejít se tomu ale dá. Následující tipy opravdu fungují a určitě stojí za vyzkoušení.
Ochlazení ve správnou chvíli a na správných místech
Ochladit se těsně před spaním je ten nejlepší způsob, jak dobře usnout i když teplota v místnosti je více než 25 stupňů. Což je hranice, kdy nám vedra začínají být opravdu nepříjemná. Ideální je vlažná sprcha, ne úplně ledová, ta nám jen zbytečně rozproudí krev a bude nám ještě větší vedro. K ochlazení krevního oběhu ale stačí osprchovat jen chodidla a zápěstí studenou vodou. Ve větších vedrech není od věci použít na zápěstí, podkolenní jamky a tepny na krku kostky ledu a místa jimi lehce potírat, vždy jen pár sekund.
Pijte! Vlažnou vodu s mátou a citronem
Dehydratace je také zásadním blokátorem dobrého spánku. Takže správný pitný režim je víc než důležitý. Citron i máta působí chladivě a jsou tedy ideální přísadou do nápojů pro horké dny. Zrovna tak si můžete připravit drink s meduňkou a pomerančem, kromě toho, že skvěle chutná, má i zklidňující vliv. Pokud možno se úplně vyhýbejte alkoholu, zejména destilátům, ty spánek narušují dost výrazně. Naopak sklenička vychlazeného piva před spaním neuškodí, i proto, že chmel má uklidňující a uspávající účinky. Více alkoholu ale škodí, proto je nejlepší dát si nealkoholické pivo.
Průvan ano, ale…
Ochladit se závanem vzduchu je příjemné, ale ventilátor není přímo do ložnice právě ideální. Za prvé vás bude ze spánku rušit jeho hluk a také vysušuje sliznice, což kvalitu spánku významně zhoršuje. Navíc pokud ho natočíte přímo na sebe, riskujete nachlazení, v horším případě uskřípnutý nerv. Možností je postavit ventilátor do chodby a nechat otevřené dveře do ložnice, aby vzduch mohl proudit, ale nerušil vás hluk, ani příliš silný proud vzduchu.
Jako v Tokiu
Japonský zvyk spát na zemi má něco do sebe. V místnosti je u země opravdu nejchladněji, takže dát si matraci na zem a zkusit se vyspat vedle postele rozhodně stojí za zkoušku. Rozdíl je jen pár stupňů, ale i to je dost znát.
Izolujte se
Když přes den v ložnici zavřete okna, zatáhnete závěsy či žaluzie, snížíte v místnosti teplotu až o sedm stupňů, oproti tomu, když necháte otevřeno. Tam, kam celý den svítí slunce to může být až 12 stupňů. A to už opravdu pocítíte.
Pevný řád
Jedním ze základních předpokladů dobrého spánku je usínat i vstávat ve stejnou hodinu. V létě si obvykle hodinu usnutí posouváme, což samo o sobě nevadí a je vlastně přirozené. Důležité je neměnit zvolený rytmus více jak zhruba o 30 minut. To znamená snažit se usínat každý den i o víkendech v podobný čas. Tím si tělo vypěstuje pravidelný cyklus a přirozeně v danou hodinu začne automaticky melatonin vyrábět. A pokud to jen trochu jde, nespěte přes den. Zejména v horkých dnech máme tendenci si odpoledne zdřímnout, ale tenhle zvyk může vaše usínání večer velmi ztížit.
Zdroj: Healthline.com, christabelmajendie.co.uk