Tip na výlet: Mělník, Kutná Hora, Karlštejn aneb za vínem do středních Čech

foto: Vinazmoravyvinazcech.cz pro Středočeskou centrálu cestovního ruchu

Víno z Čech sice není tolik známé jako to moravské, má ale svou tradici, která sahá hluboko do historie. Ve středních Čechách se je mnoho zajímavých míst, kde se dá nejenom ochutnat dobré víno, ale udělat si i výlet. Kam tedy vyrazit? 

Vinařská oblast Čechy se dělí na dvě vinařské podoblasti – Litoměřickou a Mělnickou. Ta Mělnická je o něco větší a pro mnohé možná známější oblastí spojenou s vínem než ta kolem Litoměřic. Svůj název získala podle města, které tvoří její přirozené centrum, ale neomezuje se pouze na něj a jeho přímé okolí. Patří do ní totiž celý Středočeský kraj. Tak hurá na výlet.

foto: Vinazmoravyvinazcech.cz Středočeská centrála cestovního ruchu (5), Unsplash (4)

Putování na Mělník

Královské město Mělník je dlouhodobě proslulé hlavně jako vinařské centrum. Mnozí dokonce považují toto město za centrum celého českého vinařství, a pokud se rozhodnou poznávat krásy vína v Čechách, jejich první kroky vedou právě sem. Nad známým soutokem našich největších řek Labe a Vltavy uvidíte z vyhlídky pod zámkem krásné vinice. Na zámku si můžete prohlédnout obrovské vinné sklepy, projít si malou vinařskou expozici a samozřejmě ochutnat místní vína.

Expozici věnovanou vinařství má i Regionální muzeum Mělník, které se nachází na náměstí Míru a také je zde možná degustace místních vín. Známé vinařství Kraus si pak otevřelo v samém srdci historického centra vinárnu a degustační sklep. Na vinici Klamovka se za účelem degustace nachází letní altán. V září se ve městě také koná největší vinařská slavnost vinobraní, které zde patří k největším v Čechách a může směle konkurovat i těm moravským. Vyhlášená tradice je zde jarní Vinná noc a srpnový Mělnický košt.

Mezi další vínařství, která stojí za výlet a ochutnání jejich vín jsou třeba Vinařství Bettina Lobkowicz, Vinařství Vondrák, Vinařství Válkovi, Pavel Chorouš, Školní statek Mělník, nebo Vinařství ČZU (České zemědělské univerzity v Praze).


Tip na výlet: Dalešice. Místo, kde najdete pivovar z filmu Postřižiny


Kutná Hora

Druhým, ale určitě ne méně významným městem v Mělnické vinařské podoblasti a středních Čechách, je pak Kutná Hora. Toto město, které se v minulosti vyznačovalo hlavně těžbou stříbra, dokonce svůj název získalo i nepřímo díky vínu. Podle legendy, mnich Antoň, který při okopávání narazil na tři stříbrné pruty vyvěrající ze země. A protože jsou cisterciáci nejenom velmi zbožní, pracovití, ale i vzdělaní, okamžitě poznal, že se jedná o stříbro. Pruty označil svou KUTNOU a utíkal do kláštera informovat své bratry v řádu.

Právě tímto okamžikem se podle pověsti začala psát sláva celého města. Tradice pěstování révy zde sahá až do 12. století. Na dřívější slávu se dnes snaží navázat např. rodinné vinařství Vinné sklepy Kutná hora, které se specializuje hlavně na výrobu vín metodami co nejbližšími přírodě. Vína můžete ochutnat v krásných prostorách barokního kláštera sv. Voršily, kde má společnost své sídlo a na jednu z vinic tohoto vinařství lze pak narazit přímo pod známým chrámem sv. Barbory. Další vinařství v Kutné Hoře jsou třeba Víno Hanuš, vinařství Žáček nebo vinařství Kocián.Výlet na Karlštejn

Městys nedaleko Prahy, kde se nachází stejnojmenný a asi nejznámější hrad v naší republice, je hojně navštěvovaný jak tuzemskými, tak zahraničními turisty, nadšenci do přírody, milovníky historie a památek. Málokdo si ale uvědomí, že se zároveň jedná o důležité vinařské centrum ve středních Čechách.

Jedním z milníků je určitě osobnost a vláda Karla IV., který se celkově velice zasloužil o rozvoj vinařství v našich zemích a to promítl i do svých oblíbených míst, jako byl právě Karlštejn. Kořeny tohoto oboru zde ale přetrvaly doposud. V roce 1919 byla založena Výzkumná stanice vinařská v Karlštejně, jejíž vinice se rozprostírají na ploše téměř 8 hektarů v okolí na tzv. terasách, tedy poměrně obtížném terénu.

Stanice se podílí na řešení řady výzkumných projektů národního i mezinárodního významu a jako vedlejší produkt samozřejmě také vyrábí víno. Zároveň se zde udržuje část národního genofondu révy vinné České republiky. Vzpomínkou na dobu císaře Karla IV. je pak každoročně konané vinobraní, které se dá považovat za jedno z nevýznamnějších mimo Moravu.Místa, která možná překvapí

Další střípky českého vína a vinařství najdeme třeba kolem Kladna (vinařství Kvíc), v Mladé Boleslavi, kde vznikla v rámci rekultivace městská vinice, dále pak v Domousnicích na mladoboleslavsku, kde sídlí Zámecké vinařství Munzar, v obci Jeviněves mezi Mělníkem a Kralupy nad Vltavou se nachází malebné Jeviněvské vinařství a nebo třeba kousek od Českého Brodu v Klučově má stejnojmenné vinařství na Malé vinici (na Skále) degustační stánek. Milovníci vína zde a na dalších místech mohou získat nový pohled na česká vína, a rozšířit si tak své vinařské obzory. 

zdroj: Vinazmoravyvinazcech.cz, Středočeská centrála cestovního ruchu

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související