Tip na výlet: Na kole kolem Zadaru

foto: Falkensteiner Hotels & Residences

Pokud se jako tisíce dalších turistů letos vydáte do Chorvatska, máme pro vás tip, jak tu strávit velmi příjemný den. Nemusíte se jen opalovat na nejbližší pláži, okolí Zadaru nabízí i velice příjemný poznávací okruh, který se se zastávkami na koupání i občerstvení může protáhnout skoro na celý den. A skoro si ani nevšimnete, že jste najeli skoro 50 kilometrů.

Kolo si můžete půjčit na místě, větší hotely mají vybavená depa včetně elektrokol, v městské půjčovně dáte za celodenní půjčení maximálně 20 eur za den. A pak už jen stačí zavelet do sedel a jede se.

foto: Tomáš Nohelj/TMR International s.r.o.

Mezi cypřiši a fíkovníky

Ze západního okraje Zadaru, čtvrti Bórik, vyrážíme ráno, vzduch je svěžejší, pláže volnější. Menší hotelovou zónu střídá luxusní kemp/glamp (s bungalovy i stabilními fajnově vybavenými stany) Falkensteiner Premium Camping Zadar. Objíždíme zátoku a šlapeme dál podél vody vilovou čtvrtí, kde se pilně dostavuje a opravuje, před domy mnoho českých aut. Po chvíli chodník končí, podél moře se dá projít jen pěšky, na kole je třeba vyšlápnout do kopečka. A pak si projet pět kilometrů lesíkem, mezi cypřiši a fíkovníky, pak kamenitou polní cestou. Zvládne to každý i na půjčeném městském kole, žádný strach. Pak už vás přivítá poklidné Petrčane s malebnou zátočinou s kotvícími jachtami a ospalými kavárničkami na břehu.

Hlavní silnice a závora pak na konci poloostrova oddělují Falkensteiner Resort Punta Skala. Záleží na vašem rozpočtu, ale stojí aspoň za prohlídku. Od pláží na břehu se zdvihá svah s hájkem, kde najdete vybranou rybí restauraci Bracera i s michelinským kuchařem Paulem Ivićem. „Kovač, zubatac a orada,“ jmenuje nejžádanější lahůdky ze svého jídelníčku. A když budete mít trochu štěstí, můžete ze židle sledovat na otevřeném moři laškující delfíny…

Tajemství květů soli a víno krále Krešmira

Vracíme se k silnici, ještě deset kilometrů a jsme v Ninu, romantickém starobylém městečku za mostem na ostrůvku s vyhlášenou pláží, nejmenší katedrálou na světě a salinou, místem, kde se z moře získává sůl. Už od časů starých Římanů tu sloužila zčásti jako platidlo. Zajímavá návštěva a poznání, jak funguje 55hektarová kaskáda lagun se specifickou flórou a faunou. „Sklizeň“ trvá tři měsíce. Bereme si na cestu hořkou čokoládu s květy soli, nejcennějším produktem, a domů aspoň pytlík čerstvě odpařené voňavé soli. A míříme na pořádnou porci zmrzliny dnes si ji právem zasloužíme. Jako vždy v Chorvatsku, je báječná.

Kdo se cítí, může se vydat ještě dalších deset kilometrů po pobřeží směrem k ostrovu Vir. Cesta zpět nás pak zavede na vrchol kopce (48 metrů!) nad Punta Skalou, kde se rozkládá královský vinohrad už od 11. století, tedy od časů krále Krešmira. Obnoven byl v roce 2009 a vyprodukuje 200 000 litrů vína za rok. „Máme tu přes 250 slunných dní za rok a velebíme trojnásobnou sílu slunce – z paprsků, zahříváním skalnatého podloží i odrazem z mořské hladiny,“ říká jeden z majitelů vinohradu.

Nutno ovšem přiznat, že posezení a výhled na moře zaslouží větší ocenění než samotné víno – Chardonnay, Muškat, Crljenak, Pošip barrique nebo Pošip prestige. Ale v součtu s talířem dobrot to rozhodně není zbytečná zastávka, naopak! Navíc zde používají speciální recyklovatelné zátky ze skla a keramiky, které lépe brání bakteriím než tradiční korek. Jmenují se Vinolok a vyrábějí se v Česku.
Krátký sjezd podél vinohradu nás svede znovu do Petrčane. Teď jen záleží, na které části pobřeží se po sjezdu vynoříme. Na rušnější pláži, pod stromy, nebo u opuštěného mola s houpající se lodicí? Jadranské pobřeží je vskutku rozmanité a odpoledne se propadá do nevídaného bezčasí. Povoluje se i krátké podřímnutí, do hotelu v Bóriku nám zbývá necelá hodinka cesty.

Jáson a Argonauti v Zadaru

V podvečer se můžete vydat ještě opačným směrem k poloostrovu City, do starého města Zadaru. Ze čtvrti Bórik je to podél vody dvacet minut klidné vyhlídkové jízdy. U půvabného mini přístavu Foša vás přivítají městské hradby z roku 1543, před pěti lety zařazené na seznam kulturního dědictví UNESCO. Stačí se jen protáhnout úzkými uličkami poloostrova po bílé dlažbě, mrknout na majestátní katedrálu svaté Anastasie nebo byzantský chrám svatého Donata a pak ve stínu usednout na ledovou kávu.
Město si zaslouží ještě delší vycházku, najdete tu stopy třítisícileté historie. Místní renesanční básník Peter Zoranić dokonce přisuzuje zakladatelské zásluhy o město mytickému mořeplavci Jásonovi a jeho Argonautům.

Za prohlídku stojí Knížecí palác, nedávno rekonstruovaný z evropských fondů na živé muzeum obrazů (Šest salonskih priča) promítajících historii města. Před prázdninami tu měl skvělou výstavu makabrózních postav Ratko Petrić, souputník Jana Švankmajera. Z jeho díla Čechoslovačka 1968 zamrazí i teď.

Pak už zbývá jen vydat se zpět na večeři do hotelu. A zbydou-li vám síly, ještě po setmění na procházku zpátky do města Noční osvětlení mu dodá zase úplně jiný rozměr… A pokud si rozšíříte (pod)vědomí noční balkánskou diskotékou v Opera clubu, dalmatské vzpomínky zůstanou mnohem intenzivnější.
 
Hledáte-li ještě další cyklistickou inspiraci pro okolí Zadaru, pak vězte, že tu hotel Falkensteiner Borik Funimation pořádá na podzim čtyřdenní kemp, který vrcholí 22. října silničním závodem Granfondo 112 km s převýšením 1034 metrů.

Zdroj: Tomáš Nohelj/TMR International s.r.o.


Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související