Kdy je správný čas na sprchu, ráno nebo večer?

foto: Unsplash

Káva nebo čaj? Sladká nebo slaná snídaně? Sprchu ráno nebo večer? Otázky, které často dělí lidstvo na dvě nerozlučné skupiny. Každý si hájí to své a pravdu nemá vlastně nikdo. Nebo ano? Pojďme se podívat, co si o vhodném čase na sprchu myslí odborníci.

Zastánci ranního sprchování nedají dopustit na povzbuzující účinky proudů vody, ti druzí tvrdí, že jít spát neumytý je prostě… No však si to správné slovíčko doplňte sami. Argumentů pro a proti se na obou stranách jistě najde dost a dost. Zkusme se na celou věc podívat bez emocí a reálně. Ke kterému z názorů, kdy je nejlepší čas na sprchu, se kloní experti na zdraví a krásu?

Proč si dát sprchu večer?

„Pokud se potřebujete ráno osprchovat, nic proti tomu,“ říká specialistka na zdravý spánek Nancy Rothstein, „Ale mnohem důležitější je večerní sprcha. Je vlastě rituálem, který odděluje den od noci a pokud si ji nedáte příliš horkou, významným způsobem ovlivňuje kvalitu spánku.“ A přidává další argumenty. „Pocit, že si čistí leháte do čisté postele dá vašemu mozku jasný signál, že den skončil a je čas na odpočinek. A pokud si z toho uděláte rituál, vaše myšlenky se v tu chvíli samy zklidní a mozek přestane jet na plný výkon. Lépe se tak zbavíte všech starostí, které by vám mohly bránit usnout. Večerní sprcha by se měla stát nedílnou součástí vaší přípravy ke spánku. Časem, kdy vás neruší žádný telefon, nechodí e-maily a vy si užíváte jen luxus čerstvé, teplé vody tekoucí po vašem těle. Lepší terapii na odplavení stresu neznám,“ vysvětluje Nancy.

I ráno má své benefity

Obdobné terapeutické účinky ale spatřuje docentka klinické dermatologie na Yale School of Medicine Mona Gohara i v ranní sprše. „Dá vám prostor na krátkou meditaci a přeskupení myšlenek před začátkem dlouhého nebo hektického dne,“ myslí si lékařka. Ranní sprcha může být také nejlepším způsobem, jak připravit pleť obličeje na náročný den na slunci nebo v klimatizované kanceláři. „Pravidelná ranní masáž chladnější sprchou pleti obličeje výrazně pomáhá se lépe okysličit a prokrvit,“ vysvětluje expertka na krásu Yen Reis. „Stává se tak odolnější proti působení volných radikálů, slunce a nečistot z ovzduší, které nevyhnutelně působí na naši tvář v okamžiku, kdy vyjdeme ze dveří. Navíc ranní sprcha pomáhá odstranit odumřelé kožní buňky, které se uvolnily během spánku, a stimuluje tvorbu nových. To je důležité zejména pro smíšenou, mastnou nebo aknózní pleť,“ upozorňuje Reis. I v tomto případě se ale vyhněte pokušení pustit na sebe vodu tak horkou, jak jen zvládnete. „Vlažná voda je nejlepší,“ říká Reis. „Zatímco ranní sprcha zapříčiní, že vaše pokožka působí zdravěji, příliš horká voda by mohla mít zcela opačný účinek, konkrétně pro suchou a citlivou pokožku,“ dodává.

Takže nerozhodně?

Argumenty jistě výmluvné, přesto se zdá, že výhody pro večerní sprchu přece jen převažují. I večerní očista zejména tváře je velmi důležitá. Bez důkladného odlíčení se neobejdeme, pleť v noci potřebuje dýchat, aby se správně regenerovala. A jak upozorňuje doktorka Mona Gohara, podstatné je ze sebe smýt všechny nahromaděné bakterie, které ulpívají především v kožním mazu a mohou být příčinou mikro zánětů, zanícených pórů a následně rozvoje akné či dalších kožních onemocnění. Důležité ale také je, jaký čisticí prostředek použijete. „Pokud používáte běžné mýdlo, zbavujete zbytečně pokožku kožního mazu a zvyšujete tak citlivost pleti a zároveň zhoršujte její přirozenou obranyschopnost. Což vede k podráždění a suché, napjaté pokožce. Mnohem lepší je použití jemného, pH neutrálního čisticího přípravku bez parfému, “ upozorňuje lékařka. A ještě jedna důležitá věc. Teplota vody. Pokud milujete horkou, používejte ji vždy jen velmi krátce a následně se osprchujte vlažnou. Obecně by každá sprcha měla trvat vždy jen pár minut. Příliš teplá voda zbytečně narušuje kožní bariéru, navíc se vystavujete přehřátí. A také ušetříte. Sebe, rodinný rozpočet i přírodu. Což platí ráno i večer.

Zdroj: www.independent.co.uk, www.foxnews.com,

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář