Časté střídání, teplot, přechody z tepla do zimy, změny vlhkosti… To vše naše pleť nenese lehce. Jak ji nejlépe ochránit?
Mráz, vítr, suchý vzduch v místnostech i zimní slunce nejsou zrovna přátelé naší pleti. Výsledkem je, že je v tomto ročním období často zarudlá, suchá, citlivá, tvoří se na ní drobné šupinky a přímo volá po zvýšené péči. Ta ovšem musí být cílená a velmi dobře vybraná, jinak můžete vše ještě zhoršit. Největším problémem je, že se díky nepříznivým vlivům naše pleť rychle oslabuje, ztrácí svou přirozenou lipidovou vrstvu a hydrataci. Takže tu ji musíme dodat především. A zároveň ji co nejméně dráždit.
Zaměřte se tedy na těchto pět zásadních kroků:
1. Velmi šetrné odličování
Agresivní čisticí pěny a gely s ovocnými kyselinami v tuto chvíli raději vůbec nepoužívejte. Odličujte se co nejjemněji, ideálně přípravky na olejové bázi, popřípadě odličovacím mlékem s neutrálním pH. Na dočištění volte pleťové vody bez obsahu alkoholu. S micelárními vodami buďte také opatrní, micely pleť sice skvěle čistí, ale také ji mohou dráždit, proto pokud je použijete, tvář vždy ještě následně opláchněte vlažnou nebo ještě lépe převařenou vodou. Dobrým tipem jsou minerální vody ve spreji, které zklidňují podráždění a dobře hydratují. Těm by měl patřit poslední krok po odlíčení a před nanesením další péče.
2. Vsaďte na zimní krémy
Bez ohledu na to jaký máte typ pleti, je třeba teď vybrat jiné typy přípravků, než používáte po zbytek roku. Často se můžete setkat s pojmem zimní krém nebo častěji cold cream. Což neznamená studený krém, jak by se snad z překladu mohlo zdát, ale přípravek vyvinutý především pro toto chladné období. Díky svému složení je ideální do mrazivého počasí, vlastně je pro pleť takovým kabátkem, který ji díky obsahu ceramidů, lipidů a urey ochrání.
Jen se zaměřte na ty, co obsahují co nejméně parfemace a naopak neobsahují ropné deriváty, tedy minerální oleje. Ty totiž nejdříve pleť hezky promastí, ale ve výsledku ji ještě více vysuší. Vybírejte přípravky s přírodními oleji či včelím voskem. Mastnější typy pleti potřebují především hydrataci, proto sáhněte po některém s nedráždivých hydratačních krémů.
3. Olejové požehnání pro pleť
Na zimní období jsou oleje skvělé jako noční péče, ale použít je můžete také jako podklad pod make-up, nebo i přimíchat do svého denního krému. Mnohé rostlinné oleje jsou lehké a pleť je ihned nasaje. Navíc mají tu obrovskou výhodu, že jsou 100 % přírodní, tudíž minimálně dráždí a jsou tak vhodné i pro velmi citlivou pleť. Skvělý je arganový olej, ten volte raději na noc, ale suché pleti prospěje i na den, stejně jako mandlový.
Moringový je báječný pro mastnější a stárnoucí pleť. Zralá a citlivá pleť ocení růžový olej. Skvělé jsou i různé olejové směsi s vitaminy a minerály, ty se často mohou požít i místo séra.
4. Pozor na peeling a exfoliaci
Jak už jsme si řekly, v zimě je pleť hodně citlivá, proto každé další dráždění není žádoucí. Peeling proto aplikujte maximálně jednou za tři týdny a raději volte přípravky na olejovém či krémovém základě a raději úplně vynechte enzymatické přípravky. Místo nich se soustřeďte na hydratační a výživné masky.
5. Ochrana před slunečními paprsky
Nezdá se to, ale nejen na horách je potřeba se před UV zářením chránit. Zatímco ve vyšších nadmořských výškách potřebujete faktor minimálně 30, lépe 50, ve městě vystačíte s 20. Ten by měl mít alespoň jeden z vašich běžných denních přípravků – krém nebo make-up. Zapomínat nemůžete ani na rty, tyčinky z UV faktorem jsou už také běžně k dostání, ani na tenkou pokožku očního okolí. Ta si také zaslouží ochránit a večer ošetřit hodně výživným krémem.