Když pleť volá o pomoc. Jak a čím ji zachránit?

foto: Unsplash

Časté střídání, teplot, přechody z tepla do zimy, změny vlhkosti… To vše naše pleť nenese lehce. Jak ji nejlépe ochránit?

Mráz, vítr, suchý vzduch v místnostech i zimní slunce nejsou zrovna přátelé naší pleti. Výsledkem je, že je v tomto ročním období často zarudlá, suchá, citlivá, tvoří se na ní drobné šupinky a přímo volá po zvýšené péči. Ta ovšem musí být cílená a velmi dobře vybraná, jinak můžete vše ještě zhoršit. Největším problémem je, že se díky nepříznivým vlivům naše pleť rychle oslabuje, ztrácí svou přirozenou lipidovou vrstvu a hydrataci. Takže tu ji musíme dodat především. A zároveň ji co nejméně dráždit.

Zaměřte se tedy na těchto pět zásadních kroků:

1. Velmi šetrné odličování

Agresivní čisticí pěny a gely s ovocnými kyselinami v tuto chvíli raději vůbec nepoužívejte. Odličujte se co nejjemněji, ideálně přípravky na olejové bázi, popřípadě odličovacím mlékem s neutrálním pH. Na dočištění volte pleťové vody bez obsahu alkoholu. S micelárními vodami buďte také opatrní, micely pleť sice skvěle čistí, ale také ji mohou dráždit, proto pokud je použijete, tvář vždy ještě následně opláchněte vlažnou nebo ještě lépe převařenou vodou. Dobrým tipem jsou minerální vody ve spreji, které zklidňují podráždění a dobře hydratují. Těm by měl patřit poslední krok po odlíčení a před nanesením další péče.

Hydrofilní odličovací olej Saloos, 50ml, cena 100 Kč / foto: archiv firem
Minerální micelární mléko pro suchou pleť, Vichy Pureté thermale, 200 ml, cena 309 Kč / foto: archiv firem

2. Vsaďte na zimní krémy

Bez ohledu na to jaký máte typ pleti, je třeba teď vybrat jiné typy přípravků, než používáte po zbytek roku. Často se můžete setkat s pojmem zimní krém nebo častěji cold cream. Což neznamená studený krém, jak by se snad z překladu mohlo zdát, ale přípravek vyvinutý především pro toto chladné období. Díky svému složení je ideální do mrazivého počasí, vlastně je pro pleť takovým kabátkem, který ji díky obsahu ceramidů, lipidů a urey ochrání.

foto: Unsplash

Jen se zaměřte na ty, co obsahují co nejméně parfemace a naopak neobsahují ropné deriváty, tedy minerální oleje. Ty totiž nejdříve pleť hezky promastí, ale ve výsledku ji ještě více vysuší. Vybírejte přípravky s přírodními oleji či včelím voskem. Mastnější typy pleti potřebují především hydrataci, proto sáhněte po některém s nedráždivých hydratačních krémů.

Krém, Avéne Cold Cream100 ml, cena 375 Kč / foto: archiv firem
Ochranný krém pro suchou pokožku, Weleda, Cold cream, 30 ml, cena 259 Kč / foto: archiv firem
 Výživný hydratační krém pro suchou až velmi suchou citlivou pleť, Bioderma Hydrabio Crème 50 ml, cena 439 Kč / foto: archiv firem

3. Olejové požehnání pro pleť

Na zimní období jsou oleje skvělé jako noční péče, ale použít je můžete také jako podklad pod make-up, nebo i přimíchat do svého denního krému. Mnohé rostlinné oleje jsou lehké a pleť je ihned nasaje. Navíc mají tu obrovskou výhodu, že jsou 100 % přírodní, tudíž minimálně dráždí a jsou tak vhodné i pro velmi citlivou pleť. Skvělý je arganový olej, ten volte raději na noc, ale suché pleti prospěje i na den, stejně jako mandlový.

foto: Unsplash

Moringový je báječný pro mastnější a stárnoucí pleť. Zralá a citlivá pleť ocení růžový olej. Skvělé jsou i různé olejové směsi s vitaminy a minerály, ty se často mohou požít i místo séra.

Vyživující pleťový olej, 35 ml, Sisley, cena 3 500 Kč / foto: archiv firem
Olej Argan & Opuncie & Růže 100% bio 20 ml, Saloos, cena 242 Kč / foto: archiv firem
Moringový olej lisovaný za studena s pumpičkou, Renovality, 100 ml, cena 369 Kč / foto: archiv firem

4. Pozor na peeling a exfoliaci

Jak už jsme si řekly, v zimě je pleť hodně citlivá, proto každé další dráždění není žádoucí. Peeling proto aplikujte maximálně jednou za tři týdny a raději volte přípravky na olejovém či krémovém základě a raději úplně vynechte enzymatické přípravky. Místo nich se soustřeďte na hydratační a výživné masky.

Rozjasňující pleťový peeling, Rituals, 75 ml, cena 345 Kč / foto: archiv firem
Rozjasňující maska, Smyssly
50g, cena 950 Kč / foto: archiv firem


5. Ochrana před slunečními paprsky

Nezdá se to, ale nejen na horách je potřeba se před UV zářením chránit. Zatímco ve vyšších nadmořských výškách potřebujete faktor minimálně 30, lépe 50, ve městě vystačíte s 20. Ten by měl mít alespoň jeden z vašich běžných denních přípravků – krém nebo make-up. Zapomínat nemůžete ani na rty, tyčinky z UV faktorem jsou už také běžně k dostání, ani na tenkou pokožku očního okolí. Ta si také zaslouží ochránit a večer ošetřit hodně výživným krémem.

Fluidní make-up pro citlivou pleť SPF 25, La Roche-Posay, 30 ml, cena 580 Kč / foto: archiv firem
Denní oční krém, Medik8, 15 ml, cena 1 100 Kč / foto: archiv firem

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související