Prokázáno. Většina nejstabilnějších a nejromantičtějších vztahů začíná na základě přátelství

foto: Unsplash

Věříte na lásku na první pohled? Na okamžik, kdy se na sebe podíváte a ve vteřině je jasné, že spolu budete šťastní až na věky? Vědci rozhodně nesouhlasí. Většina dlouhodobých vztahů začíná jinak.

Na rozdíl od rozšířeného názoru, že pravá láska začíná vždy velkou vášní, nová obsáhlá studie potvrdila, že až dvě třetiny romantických vztahů začínají jako dlouhodobá přátelství nebo jako přátelství s výhodami. Tedy taková, kdy ani jeden z páru nemá v úmyslu začít vážný vztah, ale dříve či později k němu stejně dospějí.

„Ačkoli jsou vztahy založené na přátelství celkem běžné, věda je většinou přehlíží,“ tvrdí autorka studie Danu Anthony Stinson, docentka psychologie na University of Victoria v Britské Kolumbii v Kanadě. „Jen velmi málo studií se tímto fenoménem zabývá, navzdory skutečnosti, že jde zdaleka o nejběžnější formu zahájení vztahu,“ dodala Stinson.

Takže kamarádi?

Nesouhlasíte? Tak se jen rozhlédněte kolem sebe. Kolik znáte párů, které se do sebe zamilovaly na první pohled a jsou stále spolu? A kolik je takových, kteří se spolu znaly ještě před tím, než to mezi nimi zajiskřilo? Stinson studovala navazování vztahů po dobu dlouhých 20 let. A zjistila, že až dvě třetiny (66%) ze sledovaných párů byly zpočátku jen přátelé. Romantika přišla až později. U některých po měsících, u jiných až po letech. A co je nejdůležitější, převaha takto započatých vztahů vydržela. Navíc tohle zjištění bylo podle vědkyně konzistentní napříč věkovými i etnickými skupinami. Vlastně to není až tak překvapivé. Aby nám to spolu klapalo, příval hormonů nestačí. Potřebujeme víc.

Co nás spojuje?

Kdyby bylo možné začít každý vztah detailní analýzou, rozhodně by ubylo rozchodů a rozvodů. Pro fungující vztah totiž potřebujeme především čtyři nejdůležitější věci. A když chybí, dříve či později se vztah rozpadne. Které to jsou?

1. Úcta

Je to tak. Potřebujeme si jeden druhého vážit. A je vlastně úplně jedno, jestli to s ohledem na zajištění rodiny, spolehlivost, klid či nadhled. Každý má jiné priority, primární ovšem je, že ke svému partnerovi vzhlížíme. Ruku v ruce s obdivem jde totiž i respekt. A ve vztazích, kde je ho dostatek, není pak moc prostoru pro žárlivost, osočování a malicherné hádky. Vždycky bude něco, co nám na partnerovi vadí, ale pokud k němu cítíme úctu, ustoupí tyhle drobnosti do pozadí. Musí to být ovšem vzájemné.

2. Společné zájmy

Zapomeňte na zprofanované tvrzení, že se protiklady přitahují. Ve skutečnosti je to právě naopak. Čím blíž k sobě máme, tím je nám spolu lépe. A to je přesně ten důvod, proč jsou vztahy založené na přátelství stabilnější. Většina přátel má podobné zájmy, jinak by to moc nefungovalo. Jezdíme spolu na vodu, chodíme po horách, hrajeme piškvorky… A v partnerských vztazích je to vlastně stejné. Společné zážitky vztahy výrazně posilují a čím intenzivnější jsou, tím lépe. Naopak tam, kde si každý jede po své ose, dojde dříve či později k odcizení.

3. Podobný pohled na svět

Pro vzájemné pochopení je důležité i to, z jakých poměrů pocházíme, jaké máme představy o budoucnosti a jak nahlížíme na problémy kolem nás. Psychologové se v tomto ohledu shodují, že většina stabilních párů patří do podobné sociální skupiny. Zážitky z dětství a dob studií, ty tu také hrají podstatnou roli. Což je i důvod, proč mnohé vztahy začínají na třídních srazech nebo setkání party kamarádů. Pocit, že jsme na jedné lodi a vzájemně se chápeme a rozumíme si, je silné afrodiziakum, které vztahy do velké míry utužuje.

4. Humor

Když se zeptáte lidí, kteří spolu žijí desítky let, co jejich vztah udrželo svěží, častá odpověď zní: Dokázal/a mě rozesmát. Podobný smysl pro humor je skutečně silným pojítkem. Pokud chybí, je to pro každý vztah velká ztráta. Bohužel, se nedá nijak vypěstovat, takže pokud ho už v začátku vztahu necítíte, je to přinejmenším varování, že to nemusí dopadnout dobře. A naopak. Jestliže se už od začátku smějete stejným věcem a dokáže se navzájem „odbourat“ i nepatrným vtípkem, je to do budoucna ta nejlepší pojistka, že by vám to spolu mohlo vydržet. Klidně do devadesáti. Prochechtat se spolu životem je to nejlepší, co se vám může stát. A pokud někoho takového máte a znáte, držte se ho.

Zdroj: cnn.com, www.psychologytoday.com, www.helpguide.org, www.mindbodygreen.com, www.medicalnewstoday.com

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on email
Share on whatsapp

Související

Napsat komentář