Málokdo ví, že kromě klasických prohlídek pěti nasvícených jeskyní, nabízí náš nejznámější jeskynní komplex i dvě speciální zážitkové trasy, z nichž jedna se nyní otevírá úplně nově. A jde skutečně o nebývalý zážitek, který byste si při návštěvě v Moravském krasu neměli nechat ujít.
V podřepu a s čelovkou…
V jeskyni Výpustek u Křtin vede dosavadní klasický okruh takzvaným krytem – tajným podzemním velitelstvím, které v roce 1961 tehdejší Československá lidová armáda pro případ válečného konfliktu vestavěla v délce 200 metrů do jeskyně jako samostatný objekt. A nová zážitková trasa Za tajemstvím jeskyně vede po jeho obvodu – mezi vnější stranou krytu a přírodní stěnou jeskyně. Vypravit se sem musíte jen s čelovými světly na helmách, v oblečení, které si lze zašpinit, či overalech.
Prochází se i částí Nízké chodby jeskyně, které dělá čest svému jménu, za prohlídku v podřepu ale odmění své hosty pohledem na krásná tenká brčka – duté krápníky připomínající makarony. Na stěnách jeskyně uvidíte i historické podpisy dobových návštěvníků. Přes zábradlí tu můžete také nahlédnout do jedné z devíti propastí v jeskyni.
A jdeme dál…
Po prohlídce jedné strany chodby podél krytu se po vystoupání patnácti schodů a nově vybudované kovové lávce dostanete přes tři metry vysokou stavbu krytu na jeho druhou stranu. Po cestě uvidíte i řadu zajímavých barevných přírodních sintrových náteků. „Na rozdíl od klasické cesty krytem není nová trasa bezbariérová. Její délka je 690 metrů a trvá zhruba 80 minut. Vycházet se bude podle zájmu, účastníci musejí být starší šesti let,“ přibližuje podmínky návštěvy vedoucí jeskyně Výpustek Hana Horáková. Aby bylo zpřístupnění možné, musela Správa jeskyní ČR získat souhlasné stanovisko Správy chráněné krajinné oblasti Moravský kras a báňského úřadu, který dohlíží na bezpečnost činností v podzemí. Prohlídka probíhá v malých skupinách v počtu maximálně deseti lidí a musíte se na ni předem objednat na telefonu 516 439 111.
Zážitků je v Moravském krasu víc
V jedné z částí Moravského krasu povodně v říjnu 2020 vytvořily nový zvětšující se sifon, který už nešlo překonat klasickou cestou. Proto zde vznikla podzemní „ferrata“– tedy přibližně patnáctimetrová lávka na skalní stěně. Aby ji mohli návštěvníci překonat, přikurtují se horolezeckými lany a tak se přes novou překážku bezpečně dostanou. „Byla jsem tu už před pěti lety. Teď jsem si to zopakovala, a je to o něco adrenalinovější. Nová lávka s traverzem byla dobrodružství, vzhledem k tomu, že nemám moc ráda výšky. Ale nakonec to bylo v pohodě. Nové bylo i spouštění se z útesu za pomoci jištění, ale bez držení. Je to hodně zvláštní pocit, jako byste letěli. Ale určitě to zvládne každý zdravý člověk, není potřeba být nijak extra fyzicky zdatný, což ani já moc nejsem,“ popsala jedna z návštěvnic Zuzana Sehnalová.
I pro tento zážitek je nutná předchozí rezervace na telefonu 516 435 335 nebo e-mailu sloupskososuvske@caves.cz. Minimální počet na prohlídku jsou čtyři osoby starší 10 let v dobré fyzické kondici, maximum je deset lidí. Zážitková trasa měří celkem 1300 metrů a zabere tři hodiny.
Bundu s sebou
Vyzkoušet si v Moravském krasu můžete také osvědčenou trasu Po stopách Nagela ve Sloupskošošůvských jeskyních. Prohlídka nesoucí jméno matematika císařského dvora Jana Antonína Nagela již před deseti lety doplnila klasický nasvícený okruh Sloupskošošůvských jeskyní. Sestupuje se ústím Stupňovité propasti po schodech k části bývalého macošského žebříku výzkumníka Karla Absolona. Návštěvníky čeká sestup a výstup po 12 metrů dlouhém žebříku. Trasa pak vede řečištěm Sloupského potoka na dno Nagelovy propasti, v místě zvaném U písků. Po přejití Nagelova jezírka nahlédnete i do přítokových sifonů. Návrat je s odbočkou k Wankelovu jezírku a výstup opět Stupňovitou propastí. V podzemí je konstantní teplota sedm stupňů, doporučuje se tedy vzít si teplé oblečení.
Informace o aktuálním provozu a dění v tuzemských zpřístupněných jeskyních najdete na www.caves.cz.
Zdroj: Správa jeskyní ČR