Nejdelší visutý most na světě bude na Moravě. Troufnete si?

foto: Horský resort Dolní Morava

Milovníci adrenalinových zážitků se mají na co těšit. Už v polovině května se má na Dolní Moravě otevřít nevídaná atrakce, nejdelší visutý most na světě. A zdá se, že vkročit na něj se bez odvahy neobejde.

Představte si, že se ocitnete ve výšce 95 metrů nad hlubokým horským údolím a po lávce široké jen něco přes jeden metr se projdete z jednoho hřebenu hor na druhý. Se svou délkou 721 metrů se Sky Bridge stane nejdelším visutým mostem na světě. Ten dosud nejdelší visutý most na světě měří 516 metrů a našli byste jej u portugalského městečka Arouca. Je mnohem vyšší než ten na orlickoústecku, nachází se ve výšce 176 metrů, ovšem je o více jak 200 metrů kratší. Sky Bridge má své návštěvníky ohromit nejen technickou dokonalostí stavby, ale především nevšedními výhledy z místa, které u nás nemá obdoby.

Hra v oblacích

Nový most, nebo chcete-li lávka, je součástí zábavného parku Dolní Morava a začíná jen kousek od zdejší Stezky v oblacích za horskou chatou Slaměnka. Z vrcholu Slamník v nadmořské výšce 1 110 metrů nad mořem vás přenese přes údolí Mlýnského potoka na protilehlý Chlum. Odtud se pak pohodlně po naučné stezce můžete vrátit zpět. Návštěvníkům se tu nabízí i další rozptýlení, možná proto, aby si neuvědomili, jak vysoko se ocitli. Stačí vytáhnout z kapsy telefon, načíst QR kód a už se můžete ponořit do interaktivní hry s rozšířenou realitou. Čeká na vás poutavý příběh na pozadí historie naší republiky i jedinečný scénář s vlastními natočenými scénami. Hra vás přenese v čase do období pohnutých dějin roku 1938 a plynule vrátí zase zpět do dnešních dnů. Nenáročná 2 km procházka zabere zhruba hodinku a vybrat si bude možné variantu pro dospělé i děti.

Vzbuzuje otázky

Nejdelší visutý most na světě je novou součástí zábavného parku Dolní Morava, kde vedle už zmíněné Stezky v oblacích najdete i několik interaktivních hřišť pro děti, bobovou dráhu nebo také několik různě náročných tras pro cyklokros. Stavba ale vzbudila i nevoli ochránců přírody. Ti dlouhodobě upozorňují, že nová atrakce je příliš megalomanská a horečnatá výstavba v oblasti přiláká čím dál více turistů, čímž jen bude dál poškozován zdejší ekosystém. Mnoha obyvatelům obce Dolní Morava také vadí i zvýšená doprava. Obec se proto s investorem domluvila, že postaví dvě parkoviště, která by měla situaci zklidnit. Ozývají se samozřejmě také hlasy, že turistika regionu, který dlouhodobě příliš neprosperuje, výrazně pomáhá a je jeho velkou šancí do budoucna.

foto: Horský resort Dolní Morava

Nejdelší visutý most na světě v číslech

721 metrů l délka visutého mostu

95 metrů l výška nad zemí v nejvyšším bodě

405 tun l váha mostu, nosných lan i pomocných konstrukcí

360 tun l tažná síla každého ze 6 hlavních lan

66 nosných lan l 6 hlavních a 60 větrných lan různého průměru

94 tun l výstužné oceli

1,2 metru l šířka turistického chodníku

zdroj: www.dolnimorava.cz
Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související