Lucie opět vyrazí do opery

foto: Brainzone

Skupina Lucie se po dvaceti letech vrátila k legendárnímu projektu Lucie v Opeře. Tentokrát s výraznějším využitím symfonického orchestru a v nových aranžích. Z aktuálně ukončeného turné zároveň vznikla nahrávka nejúspěšnějších skladeb. Vychází ve formě nového alba společně se speciálními bonusy.

Na albu, které právě nyní vychází je kromě remixu legendárních Černých andělů i nově zpracovaný hit „Nejlepší, kterou znám“, který získal přilehlejší „operní kabát“. Nechybí ani další legendární song „Dotknu se ohně“, kterým koncerty vrcholily. Jak to bylo se vznikem tohoto hitu, ke kterému natočil i emotivní live videoklip režisér a kameraman Radim Věžník, vzpomíná autor skladby Robert Kodym: 

„Na kopečku v Motole byl roku 1965 postaven Motel Stop dle návrhu prof. Ing. akad. arch. Aleny Šrámkové ve stylu brutalismu. Zpívá o něm v písni V motelu v Motole Ivan Mládek a také Karel Gott v písni Půlnoc v Motelu Stop. Tak právě tam jsem pracoval za vlády dr. Gustáva Husáka v koksové kotelně jako topič. Při pohledu do plamenů mě začaly napadat první motivy i slova pro píseň Dotknu se ohně. Psal se leden 1989.“ 

Jak to celé začalo

Zakladateli skupiny Lucie jsou kytarista Robert Kodym a baskytarista Petr Břetislav Chovanec (P. B. Ch.). Doplnil je bubeník Tomáš Waschinger, klávesák Petr Franc a zpěvák Michal Penk. Psal se rok 1985 a vznikaly první skladby. Postupně však členové skupinu opustili. Zdálo se, že kariéra Lucie končí. Po čase ale přichází David Koller a Michal Dvořák a spolu se zbývajícími členy Robertem Kodymem a P.B.CH. vytvářejí skupinu Lucii takovou, jakou ji známe dodnes.

V roce 1988 kapela odehrála svůj první koncert na pražské Chmelnici. V červnu 1989 hrají coby stále neznámá kapela na Žofíně na koncertu „Zastav To“. V červnu 1990 vydávají první desku s názvem Lucie, za kterou dostávají Zlatou desku. Tentýž rok pomáhá Lucie vyprovodit posledního ruského vojáka ve Sportovní hale. A přichází další deska In The Sky, Lucie se stává nejoblíbenější kapelou v zemi a dokládá to i její vítězství na české Grammy. Nato, po turné Lucie Live!, se kapela rozpadá.

Znovuzrození kapely Lucie

Znovu se skupina dává dohromady v roce 1993, tentokrát bez P.B.CH. T nahradil slovenský baskytarista Marek Minárik. Vychází nové album Černý kočky mokrý žáby, jež produkoval česko-americký hudebník Ivan Král. Deska je vyhodnocená jako nejlepší album 90. let. V roce 1994 se skupina Lucie stává absolutním vítězem české Grammy, získává 5 ocenění. Následují alba Pohyby a Větší než malé množství lásky, do kapely se opět vrací P.B.CH.

Po koncertním turné Lucie stojí na stříbrné pozici v anketě Český slavík. Skupina vydává výběrovou desku Vše nejlepší 88–99 a v anketě Český slavík získává zlato. Další alba, Slunečnice a Dobrá kočzka která nemlsá, opět obhájila nejvyšší umístění v anketě Český slavík.

V roce 2003 se kapela rozloučila s Michalem Dvořákem, kterého nahrazuje kytarista Tomáš Vartecký. Vychází záznam koncertu Lucie v opeře a kapela odehraje několik koncertů u nás, v Anglii a ve Spojených státech. Další album kapela nevydala. Její členové se rozešli. Avšak v únoru 2011, v rámci dvacátého ročníku hudebních cen Anděl 2010, se sešla celá sestava, aby převzala ceny skupina dvacetiletí a interpreta dvacetiletí. Po deseti letech od rozchodu skupina opět ožívá a v roce 2014 rozjíždí velmi úspěšné koncertní turné a vrací se hudební výsluní.

Podzim 2022 vrcholem hudební sezóny

Kapela na podzim vyrazila na odložené halové turné po České republice s novým programem s unikátní hudební aranží v doprovodu symfonického orchestru a s organicky efektní dynamickou scénou. Poslední dva roky byly pro všechny velmi těžké. Mimo jiné jim roky 2020 a 2021 ukázaly, že bez kultury to prostě nejde. „Jakoby nám chyběl kus naší duše, možnost sebevyjádření, svoboda, a to nejen ta umělecká, kterou bychom si měli bezpodmínečně chránit,“ přiznala celá kapela. O to víc se těšili na rok 2022, kdy se vrátili na pódia našich největších českých a slovenských hal a znovu nám dali ohromnou energii, která při živém vystoupení vzniká. To je zážitek, který nejde ničím nahradit.

zdroj: Brainzone.cz

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související