Východní Morava: Na kole i po svých

Tip na výlet či dovolenou...
foto: Adéla Kousalová, Destinační společnost Valašsko

Přemýšlíte kam na podzimní výlet? Naším tajným koněm je Východní Morava. Region s čarovnou přírodou, který můžete prozkoumat na kole, po svých nebo třeba na koloběžkách. 

Naplánujte si sem týdenní dovolenou, prodloužený víkend nebo jednodenní výlet, zklamáni nebudete. Východní Morava toho nabízí opravdu hodně: přírodu, historii, poznání, kulturu, zábavu pro celou rodinu i fantastickou lokální gastronomii. Region spojuje Valašsko, Kroměřížsko, Slovácko, Zlínsko a Luhačovicko a je trochu opomíjenou lokalitou, což je vážně škoda. Rozhodně stojí za bližší poznání.

foto: Adéla Kousalová, Destinační společnost Valašsko

Muzea, zámky i cyklistický výšlap

Začněte třeba ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, které nabízí svým návštěvníkům rovnou tři prohlídkové okruhy, takže může být trochu oříšek si vybrat. Přírodě, řemeslům i umění se pak věnují expozice Muzea regionu Valašsko ve dvou zámcích – Zámku Vsetín a Zámku a parku v Lešné u Valašského Meziříčí. Až si vše prohlédnete, můžete sednout na kolo a vyrazit na nenáročnou a rovinatou vyjížďku cyklostezkou Bečva. A pokud dáváte přednost náročnějším výšlapům, vystoupejte na Soláň, valašský Olymp, který je jedním z nejkrásnějších míst celého regionu.

Zaujalo vás Slovácko? Prohlédněte si národopisnou expozici Slováckého muzea v Uherském Hradišti a pokračujte vlastním průzkumem – třeba zase na kole. Přímo z Uherského Hradiště se můžete vydat po Stezce Muškátu moravského či Rulandského bílého. Kolem vinic a búd pak vede i cyklotrasa do Vlčnova, obce známé díky slovácké Jízdě králů.

foto: Adéla Kousalová, Destinační společnost Valašsko

Po stopách Baťovy dálnice se pak můžete vydat do pohoří Chřiby. Naplánovat si tam můžete i výstup na některou z rozhleden, například moderní Salaš nebo kamennou Brdo. Na delší túru se vypravte o kousek dál do Bílých Karpat. V místních přírodních rezervacích se pokocháte květnatými loukami, kde rostou dokonce i vzácné orchideje.

Na unikátní podobě a bohatství Východní Moravy se podepsala celá řada osobností, například Tomáš Baťa nebo Max Švabinský. Pokud je chcete poznat lépe, navštivte regionální muzea. Třeba v Muzeu Kroměřížska najdete doslova od sklepa až po půdu plno pokladů z historie města.  V Muzeu jihovýchodní Moravy ve Zlíně vás pak čeká oceňovaná výstava „Princip Baťa: dnes fantazie, zítra skutečnost“. S dětmi tu nahlédnete třeba do věrné repliky ševcovské dílny. Další zajímavé expozice najdete i v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě. 

Další tipy na výlety a dovolenou? Najdete zde

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související