Za jakých podmínek je možné vyrazit do Itálie na lyže? Víme!

Zprávy přímo z místa
Foto: Foto: Carezza Dolomite, Ivan Goller

Po dlouhých 20 měsících se v Jižním Tyrolsku konečně otevřely skiareály. Za jakých podmínek se natěšení lyžaři mohou vrhnout na krásně upravené svahy, jsme zjišťovali přímo na místě.

To, v co všichni milovníci sněhových radovánek jen tiše doufali, se stalo skutečností. Skiareály v Jižním Tyrolsku se v uplynulých dnech otevřely a v současné chvíli je můžete za daných pravidel navštívit. Co vás přesně čeká a jaká opatření jsou nutná, než si stoupnete na lyže, dodržet? Na úvod si řekněme to nejdůležitější, očkovaní to mají o dost jednodušší, ale i těm, kteří se z nejrůznějších důvodů očkovat nenechali, nejsou skiareály zapovězené. Mají to ale složitější. Od 14.12. navíc italská vláda zpřísnila dosud platná pravidla. Lidé bez očkování budou muset po příjezdu nastoupit do pětidenní karantény, očkovaní se budou muset prokázat PCR nebo antigenním testem. Zpřísněná pravidla mají platit do 31. ledna.

Na lyže bez větších problémů

První, co musíte před cestou do Itálie udělat, je, že vyplníte formulář na webu italského ministerstva zahraničí: www. euplf.eu (nejprve registrace a po potvrzení do emailu zalogování). Většinou se nikde nekontroluje, ani u vstupu do země, ale pro všechny případy se rozhodně vyplatí ho mít. Pro nákup skipasu potřebujete potvrzení o bezinfekčnosti tedy tzv. 3G: očkování, potvrzení o prodělané nemoc nebo čerstvý – jen den starý PCR test. Děti do 12 let se prokazovat nemusí.

Skipasy se dají koupit online, ale bez problémů je seženete i na místě u kasy. Novinkou je, že si pak musíte do mobilu stáhnout aplikaci Dolomiti Superski, kde se zaregistrujete a nahrajete sem potvrzení o bezinfekčnosti. Tyto údaje je třeba každý den ráno aktivovat znovu. Jinak vám skipas přestane fungovat a na lyže se nedostanete. S případnými potížemi vám ochotně poradí v hotelu nebo u kas skiareálů.

Ceny skipasů stouply cca 6-9 %, ale během adventu se na mnoha místech setkáte s nabídkou výhodných akcí. Například středisko Ahrntal, které ale není součástí Dolomiti Superski, k 4dennímu ubytovaní ve vybraných hotelích nabízí 3denní skipas zdarma.

Foto: Carezza Dolomite, Ivan Goller

Respirátor s sebou

Do všech uzavřených lanovek si musíte vzít respirátor. Na sedačkách s krytem je to na vás, ale většina lidí je nosí. Kapacita vleků je oficiálně snížena na 80 %. Ale nikde nejsou tlačenice, personál případně zdvořile upravuje provoz. Restaurace a bary na svazích fungují jen pro 2G (očkování, prodělaná nemoc). Neočkovaní tedy mají smůlu, ihned u vchodu vám zkontrolují potvrzení, bez něho vás jednoduše nepustí dovnitř. V restauracích je diskrétně, avšak nekompromisně vyžadováno nošení respirátorů, kromě chvíle, kdy jíte nebo pijete. To platí i v hotelových restauracích, například, když si jdete k bufetu pro jídlo, musíte si ochranu úst nasadit. Podobně fungují i veřejné restaurace, většina návštěvníků ale spíše zůstává a jí tam, kde bydlí. Bazény, sauny a wellness jsou otevřené bez omezení. Hotely kontrolují bezinfekčnost (3G) hned po příjezdu. Pokud nejste očkovaní, musíte PCR test podstoupit každý den na místě.

Novinky pro rok 2022

Od prvního ledna je nově v Itálii při lyžování povinné pojištění o spoluodpovědnosti. Přikoupit si jej můžete rovnou se skipasem. Stát má cca 3-4 eura/den – ověřte případně u své pojišťovny, zda ho už nemáte. Od 1.1 2022 bude na sjezdovkách i více kontrolován alkohol. Povoleno je jen pár promile, cca jedna sklenička a za překročení hrozí vysoké pokuty a odebrání skipasu. A děti do 18 let musí mít helmu.

foto: Tomáš Nohejl

Máme plno…

Svahy pokrývá základ z umělého sněhu. Ale v posledních dnech připadlo i dost přírodního, takže svezení je parádní. Oproti jiným letům sice na lyže přijelo méně lidí, ale jak například hlásí manažer jednoho z nejstarších hotelů v Ladinia v Corvaře: „Máme už plno na celou zimu…“ Pokud se těšíte na adventní trhy, o které jsme v tuzemsku letos přišli, v Jižním Tyrolsku si je užít můžete. V Brixenu na náměstí jsou ovšem ohraničené. Při vstupu tu kontrolují bezinfekčnost (3G) a dostanete pásek. Stánky s vánočním zbožím, jídlem i pitím si tu ale užijete bez omezení a lidí ani není moc, žádné tlačenice tedy nečekejte. V Brixenu navíc probíhá na nádvoří Hofburgu působivá světelná a muzikálová show Liora.

Foto:  IDM Südtirol, Alex Filz

Cesta bez problémů, ale svačinu raději s sebou

V Bavorsku a Rakousko počítejte s omezeným provozem benzínových pump. Jídlo tu většinou nenabízí, nebo jen omezeně. A i s kávou vás vyženou ven. Na německo-rakouské hranici na Kufsteinu je už od léta oboustranně zúžený provoz na 10 km/h a celníci tu namátkově kontrolují auta. Rakouskou dálniční známku (10 eur/10 dní) i mýtné do tunelů si můžete nově koupit elektronicky online, nebo také u benzínek, kde zaregistrují vaši SPZ a pak už vás jen snímají kamery a otvírají vám závoru. V Itálii se mýtné na dálnici platí stejně jako dříve u okének – buď v hotovosti do automatu nebo kartou u obsluhy. Počítejte s tím, že po návratu vám české úřady vyšlou zprávu s výzvou k registraci, že jste se vrátili z ciziny

Foto: Carezza Dolomites, Ivan Goller

Líbí se vám článek? Sdílejte jej ve svém profilu.

Související